logo Silvarium tisk

Bývalé dopadové plochy leteckých a dalších střel jsou podle ekologů těmi nejvzácnějšími lokalitami chystané chráněné krajinné oblasti Brdy. Bez výbuchů ale ztratí svou hodnotu. Proto by se o ně vojáci mohli „starat" i dál.

Už jsou to čtyři roky, co česká armáda naposledy „útočila" na dopadovou plochu Jordán. Od té doby neproběhly v této části Brd žádné střelby. A podle odborníků je to znát. Lokalita rychle zarůstá. Tím, že nedochází k rozrývání a rozrušování půdy, se snižuje počet rostlinných i živočišných druhů.

„Dopadové plochy jsou velmi zajímavé a přírodně cenné, nepoužívají se tam žádné pesticidy, herbicidy ani umělá hnojiva," vysvětluje Mojmír Vlašín, krajinný ekolog institutu Veronica. Jedním dechem dodává, že příkladem je třeba vojenský újezd Březina u Vyškova. „Studenti se tam učí trhací práce, z dálky to místo vypadá po těch tisícovkách výbuchů zničené, ale ve skutečnosti jsou to jedny z nejkrásnějších ploch s čolky a kuňkami," popisuje Vlašín.

Armáda podle něj takto supluje přirozené disturbance, tedy pravidelné narušování, které už z dnešní přírody takřka vymizely.

A podobně to vypadá i v Brdech. Nejen Jordán, ale i další dopadové plochy Tok a Padrť se budou počítat mezi nejcennější lokality připravované chráněné krajinné oblasti. Jenže jak dokazuje Jordán, je potřeba zavčasu se začít věnovat tomu, aby se z těchto perel nestaly pouze běžné louky. Záchranou můžou být ženisté

„Plochy rychle zarůstají a je potřeba je udržovat. V minulosti tam fungoval vojenský management, kdy výcvik s nahodilými požáry v podstatě suploval potřebnou péči. Řešením může být součinnost mezi správou CHKO a Vojenskými lesy a statky, případně Armádou ČR," navrhuje v rozhovoru pro Příbramský deník Karel Urban z Újezdního úřadu vojenského újezdu Brdy.

A Mojmír Vlašín vidí zase cestu ve specializované péči. Uvádí příklad z Velké Británie. Tamější armáda se dohodla s ochránci přírody a do vytipovaných oblastí posílá ženisty, kteří tam likvidují nepotřebné staré miny. „Řešením do budoucna mohou být například i pojezdy techniky vojenských historických skupin v daných lokalitách. V současné době jednáme s ministerstvem životního prostředí o dalších možnostech spolupráce," reaguje za české ministerstvo obrany mluvčí Jiří Caletka.

Očista skončí do roku 2017

Samotné vyjížďky starých tanků a těžkých pásových transportérů však příliš nevyřeší. I když chce vojsko pyrotechnicky očistit i dopadové plochy, půjde především jen o povrchové práce a pro těžkou techniku zůstanou tato místa stále nebezpečná.

Zástupci resortu proto zatím neoficiálně přikyvují, že pokud bude třeba, pro vojáky nebude problém občas uvnitř CHKO odpalovat nálože. Dělostřelci z Jinců si stále ponechají prostor Brda a odtud je to k ostatním dopadovým plochám relativně blízko.

„V současné době je vyčištěno 31 % území, což jsou téměř čtyři tisíce hektarů. Do konce roku 2015 plánujeme mít vyčištěno 59% a následující rok 86 %. Celé území bude v pořádku nejpozději do konce roku 2017," shrnul na únorovém setkání se starosty Aleš Zika, který velí 95 pyrotechnikům čistícím Brdy od nevybuchlé munice.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě