logo Silvarium tisk

PLZEŇ Policisté měli mít před pěti lety jednoznačně jasno, jestli je kácení kůrovcem napadených stromů v šumavské lokalitě Ptačí potok oprávněné, nebo není. A podle toho pak na místě jednat. Protože to tak ale nebylo, dal plzeňský soud včera za pravdu ekologickému aktivistovi Mojmíru Vlašínovi, že byl nezákonně vykázán za pásku vyznačeného prostoru těžby.
„Policie dospěla k závěru, že spor je složitý a není možné vyhodnotit, na čí straně je právo. Tedy zda těžba je či není oprávněná. Za této situace tak nemohla policie zasáhnout proti komukoli," vysvětlil předseda senátu Alexandr Krysl.
Vlašín se podle svých slov pokusil cosi odnést za pásku aktivistům, kteří v té době seděli kolem stromů určených k pokácení. Několik protestujících v té době bylo i na stromech. „Pan Vlašín podlezl pásku a chtěl jim něco podat. Někdo z polciie ho vykázal zpátky za pásku. Pan Vlašín se pak vrátil a společně jsme spolu drželi transparent," uvedl včera u soudu dosud nikdy nevyslechnutý svědek Radan Běhoun, který 28. července 2011 přijel k Ptačímu potoku podpořit blokádníky.
Na základě tohoto svědectví má soud prokázané, že Vlašín skutečně jednou vešel za pásku, a policista ho vzápětí vykázal mimo prostor určený pro kácení napadených stromů. „Byl to nezákonný zásah do jeho práva i povinnosti předcházet škodám na přírodě a životním prostředí. Došlo k zásahu do práva shromažďovacího u žalobce Mojmíra Vlašína i dalších lidí, kteří se blokády zúčastnili," prohlásila Vlašínova právnička Zuzana Candigliota.
Právnička policie oponovala, že policisté tehdy konali jen svoji povinnost, tedy na nebezpečném místě chránili životy a zdraví lidí, kteří mohli být zraněni padajícími stromy. „Podle lesního zákona je zakázáno vstupovat do míst, kde se provádí těžba. Kdo tam vstoupí, dopouští se přestupku," uvedla advokátka Kateřina Sudová.
Včerejší verdikt soudu zřejmě nenabude právní moci. Je pravděpodobné, že podobně jako u rozsudku z roku 2014 policie podá kasační stížnost. Případ se tak zřejmě dostane na stůl soudcům nejvyššího správního soudu, kteří v loňském roce zrušili předchozí rozsudek. Ten zněl: policisté v létě 2011 na Šumavě nezákonně zasahovali proti ekologickým aktivistům.
Blokáda dřevorubců v oblasti Ptačího potoka se uskutečnila od 25. července do 12. srpna 2011. Národní park tam i na základě vyjádření České inspekce životního prostředí kácel stromy napadené kůrovcem. Bylo to v oblasti, která jen pár měsíců před tím přestala být takzvaným bezzásahovým územím Národního parku Šumava. Aktivisté zase argumentovali vyjádřeními, že kácení stromů je porušením zákonů. Blokády se zúčastnilo přes 200 aktivistů, většinu z nich policisté i opakovaně z prostoru kácení vyváděli nebo vynášeli. Blokádníci za to většinou dostávali pokuty u přestupkových komisí. Asi čtyři případy byly až před trestním soudem, aktivisté byli vesměs obžalovaní z útoku na policisty.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě