logo Silvarium tisk

Vloni se v České republice podle statistik Klastru Česká peleta vyrobilo 232 000 t pelet nejvyšší kvality ENplus A1, což je o 34 % více než v roce 2014. Ačkoli většina těchto pelet jde na export, roste i domácí spotřeba. Tomuto trendu se přizpůsobují také dodavatelé otopné techniky s nabídkou účinnějších a provozně komfortnějších kotlů i krbových kamen.

Podle údajů klastru se vloni u nás spotřebovalo zhruba 100 000 t pelet a zájem o ekologické palivo roste. Cena tohoto paliva však podléhá poměrně velkým sezónním výkyvům. Je proto výhodné pelety nakupovat v právě nadcházejícím letním období.
„Převážná část výroby certifikovaných pelet se sice vyváží hlavně do Německa, Rakouska a Itálie. V tuzemsku se ročně spotřebuje více než třetina roční produkce," uvedl Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. Ačkoli zájem o topení biomasou stoupá, vzhledem k vysoké produkci pelet v České republice jejich nedostatek nehrozí.

TOPENÍ PELETAMI: POMĚRNĚ VELKÝ UŽIVATELSKÝ KOMFORT

Moderní peletové kotle mají velmi vysokou účinnost a není nutné do nich často přikládat, protože se o vše postará automatika. „Kotel na pelety může díky velké násypce nabídnout až týdenní provoz bez přikládání. Samozřejmostí je také komfortní regulace s možností ovládat výkon kotle na dálku," popisuje možnosti peletových kotlů Karel Vlach, generální ředitel společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. „I kotle na tuhá paliva procházejí technickým vývojem. Náš kotel ENBRA TP-EKO má kupř. 5tahový výměník tepla a dosahuje vysoké tepelné účinnosti."

Kromě technicky stále dokonalejších kotlů se na trhu začínají objevovat další otopná zařízení ke spalování pelet. Jedná se kupř. o pokojová krbová kamna s integrovaným zásobníkem na pelety a s automatickým přikládáním. Mění se rovněž způsob distribuce pelet od výrobců k zákazníkům. Nejčastěji se pro jejich dopravu využívají 15kilogramová balení v sáčcích. V sousedních zemích je stále oblíbenější už relativně běžný rozvoz cisternou a jejich následné foukání do skladu u zákazníka.

AKCENT NA CERTIFIKOVANÉ PELETY

Statistiky Klastru Česká peleta sledují hlavně produkci dřevních certifikovaných pelet s označením ENplus A1. Ty jsou vyrobené pouze z chemicky neošetřených zbytků dřeva bez podílu kůry. Jejich popelnatost činí pouze 0,7 %. Surovin, z nichž lze pelety vyrábět, je však více. „K výrobě se používají zejména piliny ze zpracování odkorněného dřeva. Méně se používají různé zemědělské meziprodukty, kupř. sláma. Takové pelety lze ovšem použít pouze v průmyslových instalacích nebo speciálně konstruovaných kotlích," popisuje možnosti složení pelet Jan Habart z Českého sdružení pro biomasu Biom CZ. Necertifikovaných pelet s nehlídanou kvalitou se vloni v ČR podle klastru Česká peleta vyrobilo zhruba 40 000 t.

Na výrobu pelet v nejvyšší kvalitě ENplus A1 se používají pouze zbytky dřeva z dřevozpracujícího průmyslu, bez kůry a chemických přísad. Certifikační autorita nyní nově sleduje nejen podíl popela (u třídy A1 zmíněných 0,7 %), ale též jeho teplotu tání, a tedy i pravděpodobnost zanášení hořáku kotle struskou.

Oproti dřívějším předpokladům se při výrobě pelet v širším měřítku neuplatňují speciálně pěstované energetické dřeviny. „Pěstování energetických dřevin se rozvíjí jen velmi pomalu. Je to dáno zejména absencí podpory ze strany státu a zákazem výsadeb nových plantáží na pozemcích s 1. a 2. bonitní třídou," uvedl Jan Habart. Naopak, pozitivním impulzem v energetickém využívání biomasy byla státní podpora výroby tepla v obecních výtopnách a populární kotlíkové dotace pro domácnosti.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě