logo Silvarium tisk

V roce 2023 se vyrobilo 470 tisíc tun dřevních pelet, oznámila národní asociace Klastr Česká peleta. Produkce pelet trojnásobně převýšila domácí spotřebu. Počet peletových kotlů přitom v ČR rychle roste, často nahrazují zastaralé uhelné i provozně drahé plynové kotle. Pelety patří k nejlevnějším palivům, jejich cena klesá už dvanáct měsíců v řadě a jsou dobře dostupné po celé ČR.

Česká republika nemá vlastní zdroje plynu ani ropy, ale má lesy a dokáže je dobře využít pro vytápění. Dřevem jako lokálním zdrojem paliva u nás topí přes dva miliony lidí, jejich počet významně vzrostl během energetické krize v roce 2022. Pelety jsou malé válečky lisované z dřevní piliny a spalují se v automatických kotlích, tedy bez štípání polínek a přikládání do ohně. Peletových kotlů a kamen je u nás v provozu asi 48 000.

V roce 2023 vyrobily české peletárny celkem 470 tisíc tun paliva, z toho 444 tis. tun vysoce kvalitních pelet opatřených mezinárodní certifikací ENplus A1 (94 %). Na lokálním trhu se přitom spotřebovala jen třetina, asi 160 tis. tun. Zbytek českých pelet firmy vyvezly především do západní Evropy, kde je instalováno už více moderních peletových kotlů než u nás, a to zejména do Itálie, Rakouska a Německa.

Cena pelet klesla pod 8 Kč za kilo

Zájem o pelety roste i v Česku, a to zejména po roce 2022, kdy řada domácností upřednostnila lokální palivo a energetickou nezávislost. Navíc ceny dřeva i dřevních pelet se drží dlouhodobě nízko. „Válka na Ukrajině přinesla jen krátký cenový výkyv. Nastala totiž panika mezi spotřebiteli, kteří se snažili zásobit se i na tři topné sezony dopředu,“ vysvětluje Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta.

Aktuálně stojí pelety pod 8 Kč za kilo, cena pelet klesá už 12 měsíců v řadě, přestože nyní spadá do vyšší sazby DPH. Během následujících jarních měsíců cena pelet ještě klesne, protože mimo topnou sezonu bývají každý rok cca o pětinu levnější než v zimě. „Vyplatí se vybudovat si doma celosezónní sklad pelet a nakupovat na jaře,“ potvrzuje Stupavský.

Vytápění peletami je aktuálně v Česku druhé nejlevnější hned po vytápění palivovým dřevem. Klastr Česká peleta provozuje online kalkulačku, kde si můžou lidé porovnat náklady na vytápění s různými palivy a zdroji tepla. Na adrese https://ceska-peleta.cz/porovnani-nakladu-na-vytapeni/ je možné srovnat dřevo a pelety s uhlím, plynem, elektřinou nebo tepelnými čerpadly a vypočítat si náklady na 1 kWh tepla.

Výroba pelet mírně klesla. Proč?

Produkce pelet v roce 2023 byla o 12 % nižší než v roce 2022, kdy se vyrobilo 538 tis. tun (z toho 507 tis. tun s certifikací ENplus). Proč produkce pelet u nás mírně klesla? Většinu českých pelet vyrobí každoročně tři velcí hráči. Rakouští dřevaři Pfeifer Holz na pile v Chanovicích jsou jednička na domácím trhu, dvojka jsou rovněž rakouští Mayr-Melnhof v Paskově. Třetím velkým výrobcem je skandinávský koncern Stora Enso na pile ve Ždírci nad Doubravou. Tyto tři dřevařské firmy vyrobily v roce 2023 celkem pouze 279 tis. tun pelet, to znamená meziroční pokles o 47 tis. tun.

„Tento pokles ve výrobě jednoduše kopíruje pokles v objemu pořezané kulatiny. Na těchto obřích pilách vznikají pelety jako vedlejší produkt, lisuje se pilina, která zůstane po pořezu dřeva,“ vysvětluje Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta.

„U nás na pile v Paskově se nařezalo jenom 800 tis. m3 kulatiny, zatímco v předchozím roce to bylo 1,5 milionu m3. To je obrovský pokles, který se musel nutně promítnout i do výroby pelet,“ potvrdil Pavel Konvička, obchodní zástupce firmy Mayr-Melnhof pro český trh.

Krize ve stavebnictví a konec kůrovcové kalamity

„Hlavním důvodem pro to velké snížení pořezu, které jsme viděli v roce 2023, byla nižší stavební aktivita a konec kůrovcové kalamity,“ vysvětlil Hynek Mandula, obchodní zástupce Pfeifer Holz. Od začátku války na Ukrajině významně zdražily stavební materiály a také úrokové sazby byly po celý rok 2023 vysoké, proto se odkládaly stavby rodinných domů a nastala krize ve stavebnictví. „To se může v letošním roce změnit, protože úrokové sazby už jdou dolů,“ doplňuje Stupavský.

Rok 2023 navíc přinesl poměrně chladné jaro, kdy se kůrovec začal rojit až později a nebylo potřeba kácet tolik postižených smrků jako v předcházejících letech. České lesy jsou přetěžené, během kůrovcové kalamity v letech 2018-2020 byly překročeny limity těžby a vytěžily se smrky, které se podle plánu měly kácet letos.

Některé střední peletárny výrobu navýšily

Jiná byla situace u menších a středních peletáren, které pilinu nakupují přímo za účelem výroby pelet. V roce 2023 se navýšila výroba např. na peletárně firmy Brikwood (+22 %) nebo K-Produkt (+16 %). Předem plánované bylo navýšení výrobní kapacity v Čáslavi, kde svoji pátou peletárnu vybudovala česká firma Biomac (+56 %) a navýšení výrobní kapacity hlásila i Pila Pasák (+27 %).

Certifikaci ENplus má v Česku 28 peletáren. Systém ENplus hlídá kvalitu vyrobených pelet s ohledem na jejich složení, obsah popele i výhřevnost, takže je spolehlivým vodítkem pro spotřebitele. Všechny certifikované pelety jsou označené kulatým razítkem ENplus přímo na sáčcích. Objednat si zákazníci můžou i volně ložené pelety, které přiveze certifikovaná cisterna. V roce 2023 přibyly v Česku dvě tyto speciální cisterny, vlastní je prodejci Dřevošrot a Pelety Česko.

Svého dodavatele pelet mohou lidé najít v národní databázi https://www.koupitpelety.cz, kde funguje vyhledávač podle lokality. Pelety jsou dobře dostupné ve všech krajích. Na nový peletový kotel nebo kamna přispívá i stát, a to formou Kotlíkových dotací nebo přes program Nová Zelená úsporám.

TZ Klastr Česká peleta

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě