logo Silvarium tisk

 

Brněnská Mendelova univerzita dokončuje v Útěchově nové výzkumné centrum. Od září se tam začne důkladně věnovat studiu dřeva.

BRNO Už dvě stě let lesníci po vzoru Němců sázejí v Česku hlavně smrky. Obliba těchto jehličnanů měla tehdy prostý důvod: rostou rychle a jsou průmyslově lehce zpracovatelné. Smrky se tak staly klíčovou hospodářskou dřevinou i přesto, že jim české prostředí nenabízí přirozené podmínky. Zejména jižní Morava, coby nejteplejší kraj v zemi, nezajišťuje smrkůmdostatek vlhkosti. A zdejší podnebí se bude podle předpovědí dále oteplovat. I proto se brněnští experti rozhodli v novém Výzkumném centru Josefa Ressela v Útěchově za 51 milionů korun zabývat především studiem listnatého stromu – buku. Je pojmenované po slavném česko-německém lesníkovi a vynálezci lodního šroubu.
„Chceme se věnovat hlavně lepšímu zužitkování bukového dřeva. Budeme se snažit ukázat, že je vhodné pro výrobu nábytku a stavby, a ne pro pálení,“ popsal Petr Horáček z Lesnické a dřevařské fakulty brněnské Mendelovy univerzity. Vysoká škola přitom vlastní 11 tisíc hektarů lesa v jihomoravských Křtinách. A jejich využití bylo podle Horáčka zatím rozpačité. To by se nyní mělo změnit. „Velkou část dříví prodáváme v nezpracované surové podobě. Chceme vybudovat školní lesní podnik, který lépe zhodnotí dřevo ve výrobcích,“ dodal vědec.
Situace v celém Česku je podle něj podobná jako na vysokoškolském lesním pozemku. Češi navíc nemají o dřevěné výrobky takový zájem. Naopak dávají přednost takzvaným neobnovitelným materiálům, které mají špatný vliv na životní prostředí.
„V řadě případů je dřevo ekologičtější než jiné materiály. Například u staveb je lepší použít více dřeva než betonu. Aby vznikl beton, musíme těžit vápenec, což zásadně zasahuje do krajiny. A okna vyrobená ze dřeva jsou mnohdy nejen ekologičtější, ale i kvalitnější než plastová. Bohužel jsou zatím dražší,“ konstatoval programový ředitel ekologického Hnutí Duha Jiří Koželouh.
To, že výrobky ze dřeva nejsou nejlevnější, potvrdil i Horáček. „Čím méně výrobků ze dřeva lidé kupují, tím jsou dražší. A tím se právě opět kupují méně. Cílem je proto změnit i spotřebitelské návyky lidí,“ vysvětlil vysokoškolský pedagog.

Pomůžou nátěry i zapékání dřeva

Brněnští vědci si teď vytkli úkol veřejnost přesvědčit, že dřevo je nejenom ekologičtější, ale i kvalitnější materiál než mnohé jiné. I proto odborníci v nových laboratořích budou zkoumat, jak vlastnosti dřeva zlepšit. Zapracují tak například na zdokonalení tepelně izolačních vlastností a naopak snížení navlhavosti. Metod na to už dnes existuje řada. Od speciálních nátěrů až po prudké zapečení a následné ochlazení dřeva.
Pokusy budou dělat převážně na bukovém dřevu, které by v budoucnu vědci nejen na jižní Moravě, ale i v celém Česku rádi viděli růst více. A ač se dnes oblíbené smrky dožívají běžně věku 400 až 500 roků, za pár desítek let podle studie vědců z Karlovy univerzity hrozí Česku sucho a teplo jako u Středozemního moře, což vše může změnit.
„V Jihomoravském kraji už dnes není dostatečná zima a vlhko pro smrky. Proto jsou ve špatném zdravotním stavu a náchylné na škůdce. V budoucnu tak mohou lesy hromadně schnout, což způsobí problém v produkci dřeva, se zadržováním vody v krajině, ale i povodněmi,“ upozornil Koželouh.
Už dnes se asi padesát procent těžby smrkového dřeva odehrává nuceně kvůli klimatickým změnám či například napadeníkůrovcem. „Náklady na udržení listnatých stromů budou pravděpodobně v případě vyššího tepla méně nákladné než například u smrků,“ podotkl Horáček. Nové výzkumné centrum se špičkovým zařízením funguje zčásti už přes léto. Plně však vědci práci společně se studenty Mendelovy univerzity rozjedou v nových prostorách začátkem září.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě