logo Silvarium tisk

Plzeň 11. června (ČTK) - K ochraně přírody, poznání a propagaci území bývalé železné opony pomohou výsledky dvouletého evropského projektu GreenNet. Zaměřil se na zkoumání méně známých lokalit podél železné opony, například Českého lesa v Plzeňském kraji. Cílem bylo tato území lépe poznat a zajistit jejich ochranu i ve spolupráci s místními lidmi, obcemi a vlastníky půdy. Výsledky průzkumu mohou posloužit CHKO Český les i obcím při rozhodování o využití území, řekla dnes novinářům Michala Kopečková ze sdružení Ametyst, které se projektu účastnilo.
Do projektu se zapojilo 11 organizací ze šesti středoevropských zemí. Kromě Českého lesa se ekologové z Ametystu věnovali také oblasti mezi Znojmem a Mikulovem. Území podél bývalé železné opony, která rozdělila Evropu na téměř polovinu 20. století, bylo symbolem studené války, nesvobody lidí, ekonomických a ekologických katastrof i lidských tragédií. Zároveň si ale zachovalo přírodovědnou hodnotu a cenné fragmenty přírodních společenství, řekla Kopečková.
V Českém lese se ekologové zaměřili na otevřené plochy s loukami a pozůstatky zaniklých vesnic v nivě Nemanického potoka, ve Švarcavě a na Pleši. "Zaznamenali jsme velké množství ohrožených druhů, například chřástala polního, křepelku polní, motýly hnědáska rozrazilového či modráska lesního, orchideje prstnatec pleťový a prstnatec májový a mnoho dalších," vyjmenoval Ondřej Volf z Ametystu. Poznání těchto unikátů má pomoci odstranit nebo zmírnit případné střety zájmů mezi ochranou přírody a lidskou činností, například zemědělstvím. Týká se to třeba načasování sečení luk tak, aby co nejméně ohrozilo vzácné rostliny a živočichy.
Součástí projektu byla i práce s veřejností. S dětmi ze škol ekologové na místě pozorovali rozdíly mezi českou a bavorskou krajinou a hledali důvody rozdílného vývoje. Vydali se na místa zaniklých sudetských obcí i k mohutné bobří hrázi. Část projektu zaměřená na pedagogy se věnovala historii a budoucnosti krajiny v pohraničí a na její proměny způsobené činnosti člověka i bobrů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě