logo Silvarium tisk

Znojmo 10. prosince (ČTK) - Vzdělávací programy Národního parku Podyjí navštívilo za dobu jeho existence už více než 30.000 dětí. Za čtvrt století park protkaly desítky kilometrů značených turistických stezek. Hospodářské lesy se změnily na lesy ve značné míře ponechané přirozenému vývoji, vrátila se i tradiční péče o nelesní území. Daří se i spolupráce s navazujícím národním parkem v Rakousku, řekl ČTK mluvčí správy NP Podyjí David Grossmann. Lokalita byla národním parkem vyhlášena v roce 1991. Ještě dříve ale bylo území vyhlášeno Chráněnou krajinnou oblastí Podyjí, v tomto týdnu to bude 40 let.

Podyjí se rozkládá na levém břehu řeky Dyje. Oblast byla za komunismu před světem zcela uzavřená. Dohlíželi na ni pohraničníci, díky tomu se příroda Podyjí zachovala ve velmi dobrém stavu. Chráněná krajinná oblast tam byla na ploše 103 kilometrů čtverečních vyhlášena k 11. prosinci 1978.

"Vyhlášení CHKO bylo pro Podyjí naprosto zásadní. Zakotvila se tak ochrana jednoho z nejzachovalejších říčních údolí v tehdejším Československu i hodnot zdejší kulturní krajiny," uvedl mluvčí. CHKO Podyjí se následně stalo podkladem pro vyhlášení Národního parku Podyjí v roce 1991.

Za dobu existence parku se změnila řada věcí. Například druhová skladba lesa. Zatímco na začátku 90. let v oblasti rostlo přes 41 procent jehličnanů, dnes tam roste přes 80 procent pro Podyjí přirozenějších a původních listnatých dřevin. "Z lesů také přestaly mizet staré a popadané stromy. A na téměř polovině území dostávají přednost přirozené procesy nad zásahy člověka," uvedl Grossmann.

V parku roste 77 druhů chráněných rostlin, zájemci tam najdou i 18 druhů orchidejí. Žije v něm 65 druhů savců a 152 druhů ptáků. V parku se daří i sedmi druhům plazů, například užovce stromové.

Změnila se rovněž infrastruktura pro turisty. Zatímco před rokem 1989 se lidé mohli vydat jen na dva krátké okruhy nedaleko Znojma, dnes na zájemce čekají desítky kilometrů značených turistických, cyklistických i koňských stezek.

Správa parku se mimo jiné snaží o návrat tradiční pastvy na vřesoviště a další území bez lesů. Ročně tak nechá spást zhruba 75 hektarů vřesovišť. Od letošního června také dvě lokality v Podyjí spásají divocí koně dovezení z Anglie.

Národní park by se měl v příštím roce dočkat nového rozčlenění, bude mít čtyři zóny ochrany místo dosavadních tří. Změna takzvané zonace v parku vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z minulého roku, platí pro všechny čtyři národní parky v České republice. Nové vymezení zón ale neovlivní přístup návštěvníků do parku.

Národní park Podyjí je s rozlohou 63 kilometrů čtverečních nejmenší ze čtyř českých národních parků a jediný na Moravě. Na rakouské straně hranice na něj od roku 2000 navazuje Národní park Thayatal.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě