logo Silvarium tisk

Přírodní rezervace Žebračka je na internetu uváděna jako lužní les. Už to ale dlouho není pravda. Regulace řeky Bečvy znamenala konec pravidelným záplavám. Byl ale vybudován Strhanec a z něho rozvod vody po Žebračce, aby byla podmínka lužního lesa zachována. Z něj se totiž rozváděla voda po lese, a tak se kamuflovaly více méně úspěšně jeho záplavy. To už je dávno minulostí. Bylo to v době, kdy nebylo na ONV ŽP a Přerov neovládal zelený Tálibán. Akvaristé chodili do Žebračky jen na žábronožky.
Dnes nám zelený Tálibán změnil lužní les na prales. Nevím jak vy, ale já se z procházky Žebračkou – pralesem netěším. Je ironií, že parlament jedná o rozšíření návštěvnosti CHKO a v Žebračce se pro padající stromybojíte o svůj život. Takéjsem nezaznamenal reakci na nemoc hlavní atrakce rezervace – medvědího česneku. Na levém břehu pod Kozlovicemi se brzy po svém vyrašení pokryjí listy česneku na spodní straně žlutými skvrnami a vloni jsem to bohužel pozoroval už i v Žebračce.
Ještě k tomu pralesu – strom, než zetlí, spotřebuje tolik kyslíku, jako by se spálil – ale tlení trvá dlouho a potomci si s tím poradí. Nechává se ale tlít dřevo vhodné k topení.
Že mění lužní les na prales, je snad především vada na kráse a bezpečnosti a přesouvání problémů na potomky, že však dělají prales i z obou břehů Bečvy, je jistě trestný čin. Už si asi málo pamatují na povodeň v roce 1997. Tehdy zachránila přerovské mosty lávka U Tenisu, která zadržela obrovský smrk (průměr 65 cm a větve po zem) a mnoho dalších stromů. I tak to odnesla lávka do Michalova. Vinu má jistě i Povodí Moravy, které se v údržbě zeleně na březích neřídí letitými zkušenostmi. Však co, nakonec to stejně zaplatí daňoví poplatníci, protože úředníci asi odpovědnost necítí nebo nemají.
Mám matku Zemi rád a mrzí mě,jak se s ní zachází. Nevím,že by se někdo ke mně přidal k námitkám proti podpoře těch, co topí tak, že mohou v zimě chodit doma v tričku. Asi se domníváme, že všechno zařídí státy po konferenci oŽPvPaříži, ale je to i v našich rukou. Tak si dovolím přidat návod na efektivní a úsporné mytí nádobí pro ty, co nemají myčku a nepodílí se velkou měrou i na „čistotě" naší Bečvy. Patří to k mému šetření vodou jejím opakovaným využitím. Všechnu vodu z praní zeleniny a ovoce chytám a v létě s ní zalévám květiny v bytě i před domem, v zimě splachuji záchod. Jímám i vodu, kterou odpouštím, než začne téci teplá.
Myju nádobí, abych se nemusel dívat na to, když je umývají jiní. Říkám tomu „ekologická katastrofa" a proudu vody „niagára". Ještě horší je varianta oplachovat nádobí v druhém dřezu – po chvíli je voda v něm plná saponátu. Postup je z lovecké chaty, kde bylo 400 kroků pro vodu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě