logo Silvarium tisk

Název: Zemřel muž, jemuž učaroval les
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 13.02.2007
Autor: Markéta Čekanová
Rubrika: Kraj Plzeňský

Plzeň - V sobotu zemřel ve věku 84 let významný plzeňský dendrolog a arboetrista ing. Karel Kaňák, CSc.
 Zakladatel arboreta Sofronka byl jednou ze skutečných osobností města, a proto v roce 1992 obdržel od zastupitelstva Cenu města Plzně. Byl také jedním z lidí, kteří pomohli Jiřímu Trávníčkovi mnoha radami a nápady dotáhnout zoo a botanickou zahradu v Plzni do současné podoby.
 Karel Kaňák se narodil 3. září 1922 v Doubravce u Plzně. Do vínku dostal cit a lásku ke všemu živému, odvahu k prosazování názorů, neústupnost, neobyčejnou pracovitost a vitalitu. Vystudoval Vysokou školu lesního inženýrství ČVUT. V roce 1948 se zúčastnil přírodovědecké expedice na Island, pomáhal zakládat Ústav pro pěstování lesů, semenářství a školkařství v Opočně a v roce 1956 se vrátil do Plzně. Zde založil vědecké pracoviště zaměřené na rod Pinus, dnes velmi známé arboretum Sofronka, v němž soustředil jednu z největších sbírek druhů a populací borovic na euroasijském kontinentu.
 "Je úžasné, když se člověk celý život věnuje jedné jediné věci a má pak po půl století možnost vidět výsledky své práce," říká v souvislosti se Sofronkou náměstek primátora Petr Náhlík a přiznává, že Karel Kaňák byl pro něj vždy velikou osobností. "My mladší, kteří se plahočíme za malými všednodennostmi, nejspíš jeho pocit z díla, které roste a přetrvává, nikdy nepoznáme," dodává Petr Náhlík.
 Karel Kaňák nejen budoval "svůj" kousek lesa, ale také se stále důrazně vyjadřoval ke kácení lesů, jež padaly za oběť kůrovcovým kalamitám i lidské touze po betonu a asfaltu. Byl otcem myšlenky, že v některých kůrovcem napadených lokalitách Šumavy by si měla příroda pomoci sama.

Regionální mutace Mladá fronta DNES - Plzeňský kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě