logo Silvarium tisk

Vojtěch SMOLA

Znojemsko – Dyjské svahy, Horní Karlov, Mašovický lom, Tasovické svahy, Lapikus u Plavče, Kamenná hora u Derflic či třeba Ječmeniště. To je jen zlomek přírodně zajímavých území na Znojemsku, jejichž ochrana by se měla zvýšit. Počítá s tím návrh plánů péče o přírodní památky a rezervace Jihomoravského kraje, a to v rámci naplňování soustavy Natura 2000 na území Česka.

„Důvodem ke zřízení zvláštní ochrany těchto území je jejich cennost z hlediska přírodovědného a současně také zákonná povinnost zabezpečit jejich ochranu,” uvedl Petr Holeček z tiskového odboru krajského úřadu.

Například bývalý lom Kaolinka u Přímětic, který je v návrhu rovněž zařazen, je domovem početné populace čolka dravého. Kvůli velké populaci plže vrkoče bažinného či výskytu kriticky ohrožené pijavky lékařské je v návrhu na zřízení přírodní památky i oblast zahrnující lužní les, rybník a mokřady v místě zvanémHorní Karlov.

Podrobný seznam navrhovaných lokalit je na webu kraje www.kr­jihomoravsky.cz.

V případě, že v procesu vyhlašování u zvláště chráněných území nevznese nikdo námitky, lze podle Holečka předpokládat vyhlášení těchto rezervací a památek nejpozději do konce letoška.

Vyhlášení nových, zvláště chráněných území, neznamená ale podle Holečka v naprosté většině případů nějaké významné omezení stávajícího způsobu hospodaření na těchto pozemcích nebo nějaké omezení při jejich využití.

„Pro případ, že by ale ochranný režim takové omezení představoval, je možné poskytovat vlastníkům nebo nájemcům pozemků nacházejících se v chráněném území ze státního rozpočtu finanční náhradu, a to právě za ztížení zemědělského nebo lesního hospodaření,” doplnil mluvčí Holeček.

Znojemsko je drobnými chráněnými územími, tedy přírodními památkami a přírodními rezervacemi, doslova prošpikované. Ani podle expertky na přírodu Znojemska Věry Škorpíkové jejich vyhlašování neznamená, že by na ně běžní lidé nemohli, ale jejich vznik zajistí, že se na tato místa více zaměří ochránci přírody a lépe se pak na jejich ochranu shánějí peníze.

A jaký je vlastně rozdíl mezi přírodní rezervací a přírodní památkou?

„Přírodní rezervace jsou území, do nichž by se nemělo zasahovat a na nichž by se měl vývoj nechat probíhat bez zásahů. Většinou jde o lesy či svahy. Kdežto přírodní památky jsou území, která vznikla zásluhou člověka, například rybníky, a tam je potřeba do nich investovat a udržovat jejich stav uměle,” přiblížila Škorpíková.

současné rezervace a památky

PŘÍRODNÍ PAMÁTKY: Bílá skála u Jamolic (Jamolice) Cínová hora (Znojmo) Červený rybníček (Znojmo ­ Hradiště) Hevlínské jezero (Hevlín) Losolosy (Únanov) Mandloňová mez (Micmanice) Mikulovické jezero (Mikulovice) Oleksovická mokřina (Oleksovice) Oleksovické vřesoviště (Oleksovice) Pod Šibeničním kopcem (Horní Dunajovice) Pustý kopec u Konic (N. Šaldorf) Rudlické kopce (Rudlice) Skalky (Havraníky) Střebovský kopec (Načeratice) Stříbrný vrch (Míšovice) Šafářka (Mašovice)

Šidlovy skalky (Olbramovice) Troskotovický dolní rybník (Troskotovice) U kapličky (Hostěradice) U Michálka (Bohutice) Uherčická louka (Uherčice) Vraní vrch (Krhovice) Žleby (Zálesí) PŘÍRODNÍ REZERVACE: Bílý kříž (Vratěnín, Uherčice) Karlov (Šanov) Na Kocourkách (Vémyslice) Podhradské skály (Korolupy) Růžový vrch (Chvalatice) Šumický rybník (Šumice) Tisová stráň (Lančov) U doutné skály (Bítov, Zblovice) Zdroj: úřad Jihomoravského kraje

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě