Přihlásit

Chraňte ptáky při hnízdění (dumabyt.cz)

Ptáků v našich městech ubývá. Potkat v ulicích vrabce je dnes téměř nemožné, ale mizí i jiné druhy menších pěvců," říká Petr Dobrý z Hnutí Duha. Značná část těchto ptáků ke svému hnízdění potřebuje hnízdní dutiny, z městských parků však mizí staré doupné stromy, staré aleje a stromořadí se kácí...

Nově vysazeným stromkům bude trvat desítky let, než je ptáci budou moci využít k hnízdění. Ještě donedávna poskytovaly ptactvu útočiště městské zahrady a zahrádkářské kolonie. Ale i zde staré ovocné stromy vysokokmeny stárnou, umírají a jsou nahrazovány v lepším případě zákrsky, ve kterých ptáci žádné dutiny nenajdou, v horším případě okrasnými keři a tújemi.
Někde se zahrádkářské kolonie ruší a nahrazují je obchody a sklady. V dutinách, které ještě ptáci ve městě či na vesnici najdou, jsou velmi často snadnou kořistí koček, kterých, na rozdíl od ptáků, přibývá.
V této neradostné situaci je tedy každá nově nainstalovaná ptačí budka velmi vítaná, ať již na veřejných nebo na soukromých pozemcích. Je však potřeba volit takové umístění a takovou konstrukci budky, aby sloužila k rozmnožování ptáků a nikoli jako krmítko pro kočky.
"Přemluvit" kočku, aby ptáky nelovila, je totiž nemožné, a proto nám nezbývá než ptáky chránit, chceme-li se i v budoucnu těšit poslechem ptačích koncertů. Naštěstí řešení existují a nejsou nijak složitá ani nákladná.
"Ptačí budky jsou pouze jednou z variant, jak pomoci přírodě," říká Petr Dobrý a ukazuje bohatý sortiment pro ochránce přírody a majitele zahrad (viz fotografie). Kromě vlastního obchodu Zelená domácnost vede také středočeskou organizaci Hnutí Duha a doma má detašované pracoviště záchranné stanice živočichů.
Firma manželů Dobrých topí v kancelářích tepelným čerpadlem, využívá solární energii, dešťovou vodu, minimalizuje a třídí odpad. Firma je držitelem certifikátu Zelená kancelář a umístila se na 3. místě v soutěži TOP odpovědná malá a střední firma v roce 2011.

Tipy:

1. Drátěná zábrana proti kočkám i jiným predátorům se dá dobře použít na ochranu běžné budky, ale i krmítka nebo hnízda na stromě. Kolem kmenu ji snadno navléknete. Každý díl řetězu je na koncích chráněn plastovým chráničem, takže nehrozí ani poranění kočky, pokud by se snažila ochranu překonat. Lze využít na stromy jakéhokoliv obvodu. Doporučuje se umístit ve výšce minimálně dva metry, aby nemohlo dojít k poranění osob.

2. Kočka ani kuna nedokáže lézt po hladké svislé ploše. Pro ptáky budou tedy bezpečné ty budky, které lze instalovat na zeď nebo přímo vestavět do fasády domu. Právě již zmiňovaní vrabci takové budky s oblibou využívají. Eixistují i budky pro rorýse, který byl zvyklý na hnízdění ve škvírách panelů a nyní při zateplování panelových domů je ve velké nouzi.
Rorýsi se vracejí každý rok do stejných hnízdcích prostor, a tak se každé jaro z mnoha z nich stávají bezdomovci. I rorýsů, těchto úžasných letců, kteří nás zbavují obtížného hmyzu, dramaticky ubývá. Přitom instalovat rorýsí budku na fasádě panelového domu nebo dokonce na balkoně je otázka chvilky.

3. Ptačí budka by v žádném případě neměla mít bidélko. To ptáci vůbec nepotřebují a slouží pouze pro snadné zachycení predátorů na budce. Jenže ani v budce bez bidélka nejsou ptáčata v bezpečí, protože klasické dřevěné budky jsou téměř vždy přidělány na kmen stromu, po kterém kočky k budce hravě vylezou.

Radí: Petr Dobrý
"Nelíbí se mi, když někdo jen tak běduje nad tím, jak to jde s přírodou do háje, ale nehne ani prstem a čeká, že to udělá někdo za něj. Neudělá. Přitom pomoci může každý z nás. Majitel zahrady, majitel domu, balkonu nebo jen okenního parapetu. Z každé zahrady, předzahrádky, balkonu či parapetu by se dala s trochou nadsázky vytvořit menší Noemova archa pro zvířata, která v dnešní moderní krajině zoufale hledají místo k životu."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Dřevařství

Aktualizováno. Agrofert Holding prodal téměř čtvrtinový podíl ve své firmě Uniles. Podíl za 50 milionů korun koupil zpracovatel dřeva Wood & Paper vlastněný trojicí velkých...

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 75%

Vítr: 22.53 km/h

  • 15 Pro 2018 0°C -1°C
  • 16 Pro 2018 0°C -2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby