Přihlásit

Chraňte ptáky při hnízdění (dumabyt.cz)

Ptáků v našich městech ubývá. Potkat v ulicích vrabce je dnes téměř nemožné, ale mizí i jiné druhy menších pěvců," říká Petr Dobrý z Hnutí Duha. Značná část těchto ptáků ke svému hnízdění potřebuje hnízdní dutiny, z městských parků však mizí staré doupné stromy, staré aleje a stromořadí se kácí...

Nově vysazeným stromkům bude trvat desítky let, než je ptáci budou moci využít k hnízdění. Ještě donedávna poskytovaly ptactvu útočiště městské zahrady a zahrádkářské kolonie. Ale i zde staré ovocné stromy vysokokmeny stárnou, umírají a jsou nahrazovány v lepším případě zákrsky, ve kterých ptáci žádné dutiny nenajdou, v horším případě okrasnými keři a tújemi.
Někde se zahrádkářské kolonie ruší a nahrazují je obchody a sklady. V dutinách, které ještě ptáci ve městě či na vesnici najdou, jsou velmi často snadnou kořistí koček, kterých, na rozdíl od ptáků, přibývá.
V této neradostné situaci je tedy každá nově nainstalovaná ptačí budka velmi vítaná, ať již na veřejných nebo na soukromých pozemcích. Je však potřeba volit takové umístění a takovou konstrukci budky, aby sloužila k rozmnožování ptáků a nikoli jako krmítko pro kočky.
"Přemluvit" kočku, aby ptáky nelovila, je totiž nemožné, a proto nám nezbývá než ptáky chránit, chceme-li se i v budoucnu těšit poslechem ptačích koncertů. Naštěstí řešení existují a nejsou nijak složitá ani nákladná.
"Ptačí budky jsou pouze jednou z variant, jak pomoci přírodě," říká Petr Dobrý a ukazuje bohatý sortiment pro ochránce přírody a majitele zahrad (viz fotografie). Kromě vlastního obchodu Zelená domácnost vede také středočeskou organizaci Hnutí Duha a doma má detašované pracoviště záchranné stanice živočichů.
Firma manželů Dobrých topí v kancelářích tepelným čerpadlem, využívá solární energii, dešťovou vodu, minimalizuje a třídí odpad. Firma je držitelem certifikátu Zelená kancelář a umístila se na 3. místě v soutěži TOP odpovědná malá a střední firma v roce 2011.

Tipy:

1. Drátěná zábrana proti kočkám i jiným predátorům se dá dobře použít na ochranu běžné budky, ale i krmítka nebo hnízda na stromě. Kolem kmenu ji snadno navléknete. Každý díl řetězu je na koncích chráněn plastovým chráničem, takže nehrozí ani poranění kočky, pokud by se snažila ochranu překonat. Lze využít na stromy jakéhokoliv obvodu. Doporučuje se umístit ve výšce minimálně dva metry, aby nemohlo dojít k poranění osob.

2. Kočka ani kuna nedokáže lézt po hladké svislé ploše. Pro ptáky budou tedy bezpečné ty budky, které lze instalovat na zeď nebo přímo vestavět do fasády domu. Právě již zmiňovaní vrabci takové budky s oblibou využívají. Eixistují i budky pro rorýse, který byl zvyklý na hnízdění ve škvírách panelů a nyní při zateplování panelových domů je ve velké nouzi.
Rorýsi se vracejí každý rok do stejných hnízdcích prostor, a tak se každé jaro z mnoha z nich stávají bezdomovci. I rorýsů, těchto úžasných letců, kteří nás zbavují obtížného hmyzu, dramaticky ubývá. Přitom instalovat rorýsí budku na fasádě panelového domu nebo dokonce na balkoně je otázka chvilky.

3. Ptačí budka by v žádném případě neměla mít bidélko. To ptáci vůbec nepotřebují a slouží pouze pro snadné zachycení predátorů na budce. Jenže ani v budce bez bidélka nejsou ptáčata v bezpečí, protože klasické dřevěné budky jsou téměř vždy přidělány na kmen stromu, po kterém kočky k budce hravě vylezou.

Radí: Petr Dobrý
"Nelíbí se mi, když někdo jen tak běduje nad tím, jak to jde s přírodou do háje, ale nehne ani prstem a čeká, že to udělá někdo za něj. Neudělá. Přitom pomoci může každý z nás. Majitel zahrady, majitel domu, balkonu nebo jen okenního parapetu. Z každé zahrady, předzahrádky, balkonu či parapetu by se dala s trochou nadsázky vytvořit menší Noemova archa pro zvířata, která v dnešní moderní krajině zoufale hledají místo k životu."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVS nařizuje myslivcům na Zlínsku prohledání zamořené oblasti

SVS nařizuje myslivcům na Zlínsku prohledání zamořené oblasti

Lesnictví

Státní veterinární správa (SVS) vyhlásila 22. března 2018 nová mimořádná veterinární opatření související s výskytem afrického moru prasat (AMP) u divočáků na Zlínsku. Dokument nařizuje...

Čti dál
MZe zastavilo veškeré úmyslné těžby smrku a borovice u LČR

MZe zastavilo veškeré úmyslné těžby smrku a borovice u LČR

Lesnictví

Podle předběžných odhadů Ministerstva zemědělství může rozsah polomů způsobených vichřicí 17. a 18. března přesáhnout 1 mil. m3. MZe proto 22. 3. 2018 zastavilo  do odvolání úmyslné...

Čti dál
LČR zastavují úmyslné těžby, těžit se bude jen kalamitní dříví

LČR zastavují úmyslné těžby, těžit se bude jen kalamitní dříví

Lesnictví

Vítr poškodil od loňského srpna ve státních lesích spravovaných Lesy ČR přibližně 2,7 milionů m3 dříví. Poslední smršť přišla o víkendu 17. a 18. března...

Čti dál
Kalendář ochrany lesa on-line najdete na Silvarium.cz

Kalendář ochrany lesa on-line najdete na Silvarium.cz

Lesnictví

Na serveru Silvarium.cz nyní v souvislosti s komplikovanou situací v ochraně lesa v mnoha částech ČR najdete on-line verzi Kalendáře ochrany lesa, který vydává časopis...

Čti dál

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 94%

Vítr: 6.44 km/h

  • 24 Bře 2018 7°C 0°C
  • 25 Bře 2018 7°C -2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby