Přihlásit

Kdo pokládá nebezpečné nástrahy, řeší kriminalisté (Kladenský deník)

Kladensko
Množící se otravy psů na Kladensku přivedly chovatele i starostu obce Družec až na kriminálku.
Vzhledem k tomu, že zvířata jsou velmi vážně ohrožena na životě podivnými nástrahami, které nacházejí pejskaři volně pohozené v prostoru za vesnicemi u Kladna, není možné situaci podcenit. Kriminalisté proto intenzivně pátrají po neznámém pachateli, který nebezpečné nástrahy klade v okolí obce Družce, Braškova a Valdeku Člověku, který má tuto ohavnost na svědomí, hrozí až dva roky odnětí svobody, v případě úmrtí zvířete až pět let za mřížemi.
V posledních týdnech se totiž nejméně šest psů přiotrávilo podezřelou pochoutkou.
Následky po jejím požití jsou otřesné. Pro záchranu psa je třeba navíc vynaložit nemalé finanční prostředky a léčba si vyžádá i měsíc. Vzhledem k tomu, že případů přibývá a kriminalisté mají na výsleších denně další pejskaře, kteří přicházejí se svědectvím.
První případy se objevily už počátkem prosince. Dvě chovatelky ze Družce si vyšly se svými fenami za vesnici k posedu. Zde jejich svěřenkyně našly cosi lahodného, na čem si pochutnaly.
Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat.
"Prakticky okamžitě začala naše fena zvracet a posléze vyvrátila i krvavý obsah žaludku. Jeli jsme na veterinu a podezřelý vzorek předali na rozbor. Tam zjistili, že se jedná o technickou sůl, kterou někdo zabalil do sádla tak, aby to zvířata lákalo. S fenou jsme prodělali náročnou léčbu, chodili jsme i na kapačky a než byla zcela fit, trvalo to měsíc," řekla majitelka ohařky ze Družce.
Léčba vyšla zhruba na šest tisíc korun. A bylo velké štěstí, že byla zahájena včas, jelikož technická sůl psovi rozleptala žaludek.
Podobnou zkušenost má i chovatelky kamarádka, která šla týž den také za vesnici k posedu. Fena rovněž pozřela sádlovou hmotu plnou soli s obdobným výsledkem. "Nejprve jsme se domnívali, že to mohla být jen náhoda a ojedinělý kus něčeho, ale v laboratoři při rozboru nás utvrdili, že nástraha byla vyrobena velmi sofitikovaně a dotyčný dobře věděl co a proč to dělá," potvrdil starosta Družce Zdeněk Kofent.
Ten neváhal a podal trestní oznámení na neznámého pachatele. "Další dny byla navíc nalezena podezřelá návnada v podobě červeno-oranžových granulí v Sadové ulici u nás ve Družci. Jeden pes ji snědl a naskákaly mu velké puchýřea měl i další problémy.
Naštěstí přežil. Vzhledem k tomu, že se jedná o veřejné ohrožení, kdy jsou v nebezpečí i děti, hlásit jsem to musel," dodal starosta Kofent. Další podezřelé návnady se následně objevily za vsí ve směru na obec Braškov, u kopce Veselov i u rybníka, varování byli prostřednictvím tisku i obyvatelé dalších obcí.
Mezi lidmi koluje informace, že jedna starší chovatelka z Valdeka neměla peníze na nákladnou léčbu. Musela tak nakonec dát svého zuboženého pejska malého plemene utratit, ale tuto informaci Kladenskému deníku nikdo nepotvrdil. "Náš starosta Vladimír Dráb dával informaci do obecních novin, aby byli lidé opatrní, že se v terénu objevují otrávené nástrahy. Informaci o tom, že by nějaký pes na následky otravy uhynul, se k nám ale zatím nedonesly. To nemůžeme potvrdit," řekla včera pracovnice Obecního úřadu v Braškově.
Kriminalisté nyní prověřují trestní oznámení od starosty Družce "Na několika místech byla skutečně nalezena látka, která by mohla vést k otravě zvířat. Případ je vyšetřován jako podezření z týrání zvířat neznámým pachatelem. I v těchto dnech jsou vyslýcháni další svědci a zúčastněné osoby," potvrdila včera dopoledne kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.

***
Otrávení psů na Kladensku
září 2014
Nastražené vuřty s hřebíky a špendlíky v Arménské ulici. Vodicí fena nevidomých manželů tehdy po náročné operaci přežila
únor 2018
Družec, u posedu - nastražená koule lojová plná technické soli. Dva psi (ohař a labrador) měli poleptaný žaludek, podstoupili náročnou léčbu a kapačky, přežili
Družec, Sadová ul. - oranžovo-červené granule nalezené, psovi po požití naskákaly mu puchýře. Přežil.
Svědkové neustále docházejí na policii, zatím je známo 6 případů
Případy řeší kriminálka podezření z týrání zvířat. Zatím neznámému pachateli hrozí až dva roky za mřížemi. V případě, že by došlo k úmrtí zvířat, hrozí až pět let odnětí svobody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Dřevařství

Aktualizováno. Agrofert Holding prodal téměř čtvrtinový podíl ve své firmě Uniles. Podíl za 50 milionů korun koupil zpracovatel dřeva Wood & Paper vlastněný trojicí velkých...

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 75%

Vítr: 22.53 km/h

  • 15 Pro 2018 0°C -1°C
  • 16 Pro 2018 0°C -2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby