Přihlásit

Lovy kachen vyvolaly mezi lidmi vlnu nevole (Kutnohorský deník)

Chotouchov
Labutí rodinka se čtyřmi mláďaty dostala do hledáčku Ligy na ochranu zvířat ČR kvůli lovu kachen na místním rybníce. Zdejší občané se báli hlavně o nedospělé labutě, které podle nich ještě nelétají.
Obávali se, že střelba labutí rodiče vyžene, ti už se nemusejí k mláďatům vrátit a mladým tak hrozí uhynutí.
V souvislosti se snahou o ochranu labutí rodinky vyšel najevo i fakt, že střelba probíhá blízko rodinných domů. Ještě před prvním lovem, kterých by se během podzimu mělo uskutečnit ještě několik, jsme oslovili vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Kolíně Radka Smutného. Podle něj by se v této době nemělo jednat o nelétavé kusy, protože mláďata již jsou v září schopna letu. "Proto mohou labutě, které dle zákona nejsou lovnou zvěří, odletět.
Často se uchýlí i do středu rybníka, kde zůstanou do konce honu," uvedl Smutný.
Kdo si nemyslí, že je všechno v pořádku, je inspektorka Ligy na ochranu zvířat ČR Zuzana Semelová. "V první řadě nelze střílet v obci, o zákonu na ochranu zvířat proti týrání ani nemluvě. Toto je týrání zvířat na veřejnosti. Střelbou vyděšené labutě mohou odletět a mláďata bez nich zahynou," říká Semelová.
Začátek lovu byl stanovený na 8.15 hodin, na rybníce ale byla přítomná Liga na ochranu zvířat a Deník. Minulo 8.30 a myslivci nikde. Začala se šířit informace, že lov byl zrušen. Sotva vozidla ligy a novinářů odjela, začala střelba. "Hned jsme se vrátily. S troubením jsme přijížděly k myslivcům. Vyběhla jsem z auta, kolegyně volala policii," popsala Alena Platonová z Ligy na ochranu zvířat. "Myslivci odtroubili konec honu, naskákali do aut a byli pryč," uvedla. Předseda MS Chlum Kořenice Josef Poledne odmítá, že by myslivci začátek úmyslně zdržovali.
Zařizovali prý povinná papírování, která k lovu patří. Spolek měl podle něj navíc k lovu všechna povolení a nešlo o první hon zde.
A labutě? Podle místních lidí po lovu vyplula jen jedna, odpoledne pak začali vídat i mláďata. "Viděli jsme jednu dospělou a jedno mládě. Pokoušeli jsme se je vylákat na krmení, ale marně. Odpoledne byly pořád zalezlé v rákosí, jen jsme je zahlédli. Netuším, jestli jsou všechny," popsala obyvatelka obce.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-8°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 69%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Úno 2018 -2°C -8°C
  • 25 Úno 2018 -5°C -10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby