Přihlásit

Lovy kachen vyvolaly mezi lidmi vlnu nevole (Kutnohorský deník)

Chotouchov
Labutí rodinka se čtyřmi mláďaty dostala do hledáčku Ligy na ochranu zvířat ČR kvůli lovu kachen na místním rybníce. Zdejší občané se báli hlavně o nedospělé labutě, které podle nich ještě nelétají.
Obávali se, že střelba labutí rodiče vyžene, ti už se nemusejí k mláďatům vrátit a mladým tak hrozí uhynutí.
V souvislosti se snahou o ochranu labutí rodinky vyšel najevo i fakt, že střelba probíhá blízko rodinných domů. Ještě před prvním lovem, kterých by se během podzimu mělo uskutečnit ještě několik, jsme oslovili vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Kolíně Radka Smutného. Podle něj by se v této době nemělo jednat o nelétavé kusy, protože mláďata již jsou v září schopna letu. "Proto mohou labutě, které dle zákona nejsou lovnou zvěří, odletět.
Často se uchýlí i do středu rybníka, kde zůstanou do konce honu," uvedl Smutný.
Kdo si nemyslí, že je všechno v pořádku, je inspektorka Ligy na ochranu zvířat ČR Zuzana Semelová. "V první řadě nelze střílet v obci, o zákonu na ochranu zvířat proti týrání ani nemluvě. Toto je týrání zvířat na veřejnosti. Střelbou vyděšené labutě mohou odletět a mláďata bez nich zahynou," říká Semelová.
Začátek lovu byl stanovený na 8.15 hodin, na rybníce ale byla přítomná Liga na ochranu zvířat a Deník. Minulo 8.30 a myslivci nikde. Začala se šířit informace, že lov byl zrušen. Sotva vozidla ligy a novinářů odjela, začala střelba. "Hned jsme se vrátily. S troubením jsme přijížděly k myslivcům. Vyběhla jsem z auta, kolegyně volala policii," popsala Alena Platonová z Ligy na ochranu zvířat. "Myslivci odtroubili konec honu, naskákali do aut a byli pryč," uvedla. Předseda MS Chlum Kořenice Josef Poledne odmítá, že by myslivci začátek úmyslně zdržovali.
Zařizovali prý povinná papírování, která k lovu patří. Spolek měl podle něj navíc k lovu všechna povolení a nešlo o první hon zde.
A labutě? Podle místních lidí po lovu vyplula jen jedna, odpoledne pak začali vídat i mláďata. "Viděli jsme jednu dospělou a jedno mládě. Pokoušeli jsme se je vylákat na krmení, ale marně. Odpoledne byly pořád zalezlé v rákosí, jen jsme je zahlédli. Netuším, jestli jsou všechny," popsala obyvatelka obce.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Myslivost

Od dnešního dne je v prodeji dotisk velmi úspěšné monografie o loveckém plemeni teriérů - jagdteriérovi, která vyšla v nakladatelství Lesnická práce v roce 2012.

Čti dál
Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Lesnictví

Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralesu, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Rozhodl o tom soudní dvůr...

Čti dál
Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesnictví

Lesy ČR vypsaly lesnické tendry na období 2018 až 2021. Týkají se převážně územních jednotek, na nichž bude k 31. prosinci 2017 ukončen smluvní vztah...

Čti dál
Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál

7°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 94%

Vítr: 17.70 km/h

  • 22 Lis 2017 8°C 2°C
  • 23 Lis 2017 10°C 2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC