Přihlásit

Lovy kachen vyvolaly mezi lidmi vlnu nevole (Kutnohorský deník)

Chotouchov
Labutí rodinka se čtyřmi mláďaty dostala do hledáčku Ligy na ochranu zvířat ČR kvůli lovu kachen na místním rybníce. Zdejší občané se báli hlavně o nedospělé labutě, které podle nich ještě nelétají.
Obávali se, že střelba labutí rodiče vyžene, ti už se nemusejí k mláďatům vrátit a mladým tak hrozí uhynutí.
V souvislosti se snahou o ochranu labutí rodinky vyšel najevo i fakt, že střelba probíhá blízko rodinných domů. Ještě před prvním lovem, kterých by se během podzimu mělo uskutečnit ještě několik, jsme oslovili vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Kolíně Radka Smutného. Podle něj by se v této době nemělo jednat o nelétavé kusy, protože mláďata již jsou v září schopna letu. "Proto mohou labutě, které dle zákona nejsou lovnou zvěří, odletět.
Často se uchýlí i do středu rybníka, kde zůstanou do konce honu," uvedl Smutný.
Kdo si nemyslí, že je všechno v pořádku, je inspektorka Ligy na ochranu zvířat ČR Zuzana Semelová. "V první řadě nelze střílet v obci, o zákonu na ochranu zvířat proti týrání ani nemluvě. Toto je týrání zvířat na veřejnosti. Střelbou vyděšené labutě mohou odletět a mláďata bez nich zahynou," říká Semelová.
Začátek lovu byl stanovený na 8.15 hodin, na rybníce ale byla přítomná Liga na ochranu zvířat a Deník. Minulo 8.30 a myslivci nikde. Začala se šířit informace, že lov byl zrušen. Sotva vozidla ligy a novinářů odjela, začala střelba. "Hned jsme se vrátily. S troubením jsme přijížděly k myslivcům. Vyběhla jsem z auta, kolegyně volala policii," popsala Alena Platonová z Ligy na ochranu zvířat. "Myslivci odtroubili konec honu, naskákali do aut a byli pryč," uvedla. Předseda MS Chlum Kořenice Josef Poledne odmítá, že by myslivci začátek úmyslně zdržovali.
Zařizovali prý povinná papírování, která k lovu patří. Spolek měl podle něj navíc k lovu všechna povolení a nešlo o první hon zde.
A labutě? Podle místních lidí po lovu vyplula jen jedna, odpoledne pak začali vídat i mláďata. "Viděli jsme jednu dospělou a jedno mládě. Pokoušeli jsme se je vylákat na krmení, ale marně. Odpoledne byly pořád zalezlé v rákosí, jen jsme je zahlédli. Netuším, jestli jsou všechny," popsala obyvatelka obce.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

14°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 51%

Vítr: 28.97 km/h

  • 22 Čer 2018 16°C 8°C
  • 23 Čer 2018 18°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby