Přihlásit

Lovy kachen vyvolaly mezi lidmi vlnu nevole (Kutnohorský deník)

Chotouchov
Labutí rodinka se čtyřmi mláďaty dostala do hledáčku Ligy na ochranu zvířat ČR kvůli lovu kachen na místním rybníce. Zdejší občané se báli hlavně o nedospělé labutě, které podle nich ještě nelétají.
Obávali se, že střelba labutí rodiče vyžene, ti už se nemusejí k mláďatům vrátit a mladým tak hrozí uhynutí.
V souvislosti se snahou o ochranu labutí rodinky vyšel najevo i fakt, že střelba probíhá blízko rodinných domů. Ještě před prvním lovem, kterých by se během podzimu mělo uskutečnit ještě několik, jsme oslovili vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Kolíně Radka Smutného. Podle něj by se v této době nemělo jednat o nelétavé kusy, protože mláďata již jsou v září schopna letu. "Proto mohou labutě, které dle zákona nejsou lovnou zvěří, odletět.
Často se uchýlí i do středu rybníka, kde zůstanou do konce honu," uvedl Smutný.
Kdo si nemyslí, že je všechno v pořádku, je inspektorka Ligy na ochranu zvířat ČR Zuzana Semelová. "V první řadě nelze střílet v obci, o zákonu na ochranu zvířat proti týrání ani nemluvě. Toto je týrání zvířat na veřejnosti. Střelbou vyděšené labutě mohou odletět a mláďata bez nich zahynou," říká Semelová.
Začátek lovu byl stanovený na 8.15 hodin, na rybníce ale byla přítomná Liga na ochranu zvířat a Deník. Minulo 8.30 a myslivci nikde. Začala se šířit informace, že lov byl zrušen. Sotva vozidla ligy a novinářů odjela, začala střelba. "Hned jsme se vrátily. S troubením jsme přijížděly k myslivcům. Vyběhla jsem z auta, kolegyně volala policii," popsala Alena Platonová z Ligy na ochranu zvířat. "Myslivci odtroubili konec honu, naskákali do aut a byli pryč," uvedla. Předseda MS Chlum Kořenice Josef Poledne odmítá, že by myslivci začátek úmyslně zdržovali.
Zařizovali prý povinná papírování, která k lovu patří. Spolek měl podle něj navíc k lovu všechna povolení a nešlo o první hon zde.
A labutě? Podle místních lidí po lovu vyplula jen jedna, odpoledne pak začali vídat i mláďata. "Viděli jsme jednu dospělou a jedno mládě. Pokoušeli jsme se je vylákat na krmení, ale marně. Odpoledne byly pořád zalezlé v rákosí, jen jsme je zahlédli. Netuším, jestli jsou všechny," popsala obyvatelka obce.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Ministerstvo zemědělství připravilo návrh na zastavení úmyslné těžby lesních porostů

Ministerstvo zemědělství připravilo návrh na zastavení úmyslné těžby lesních porostů

Lesnictví

Aktualizováno 18.9. Účinnost opatření se předpokládá na přelomu října a listopadu tohoto roku. Zákaz těžby je navržen do konce roku. Dřevo z kalamit a dřevo napadené...

Čti dál
Anketa Lesnické práce: srpnové vichřice

Anketa Lesnické práce: srpnové vichřice

Lesnictví

V srpnu se přes Českou republiku přehnalo několik vichřic, které lokálně způsobily značné škody. Nejčastěji zmiňovaným majetkem se v této souvislosti staly Městské lesy Jaroměř...

Čti dál
Lesnické firmy žádají změny smluv s Lesy ČR

Lesnické firmy žádají změny smluv s Lesy ČR

Lesnictví

Lesnické firmy se obávají dopadů kůrovcové kalamity na severovýchodě Moravy a následků vichřic v okolních zemích. Kvůli nižším cenám dříví na trhu se jejich smlouvy...

Čti dál
Největší kalamita v historii státních lesů Polska

Největší kalamita v historii státních lesů Polska

Lesnictví

Na 9,8 mil. m3 vývratů a zlomů, 79,7 tis. ha poškozených lesů, z toho 39,2 tis. ha k úplné obnově. To je výsledek vichřic, které...

Čti dál

8°C

ČR - aktuální počasí

Jasno

Vlhkost: 89%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Zář 2017 15°C 7°C
  • 21 Zář 2017 17°C 6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC