Přihlásit

Opilý myslivec je výjimkou (Olomoucký deník)

Policie na Olomoucku odhalila lovce, který nadýchal přes promile. Jde o ojedinělý případ

Olomoucko
Jednoho opilého myslivce odhalili před honem policisté uplynulou sobotu v Litovli. Do přístroje nadýchal více než jedno promile alkoholu. Na Olomoucku jde o výjimečný případ, protože podle jednatele olomouckého okresního mysliveckého spolku Jiřího Zbořila kontroly v loňském roce neodhalily ani jednoho myslivce pod vlivem alkoholu. Pokud policisté na provinilého myslivce přijdou opakovaně, hrozí mu odebrání zbrojního průkazu i na několik let.
Pití alkoholu při honech zakazuje zákon o myslivosti. Postihy za porušení mohou být různé. "V první fázi se to většinou řeší v rámci přestupků blokovou pokutou. Pokud však někdo nadýchá opakovaně, hrozí mu pokuta v řádu několika desítek tisíc korun. Je také označen za nespolehlivou osobu a může přijít o zbrojní průkaz na půl roku až tři léta," popsal tresty Zbořil.
Policisté kontrolují nimrody vždy od 16. října až do konce roku. Poslední kontrola na Olomoucku se konala uplynulou sobotu, kdy policisté na honech v Unčovicích, Příkazech, Haňovicích a Litovli prověřovali doklady, které myslivci musejí ze zákona mít u sebe, když nosí zbraň. "Jde o zbrojní průkaz, průkaz zbraně, lovecký lístek a platné pojištění pro případ odpovědnosti za škody. Kromě toho jsme samozřejmě kontrolovali, jestli někdo nepil alkohol před a během honu," informoval olomoucký policejní mluvčí Petr Čunderle.
Z jednapadesáti myslivců byl pouze jeden pod vlivem alkoholu. "Bylo to v Litovli. Při prvním dýchnutí jsme naměřili 1,27 promile alkoholu. Zajímavé je, že se dotyčný myslivec ke zkoušce na alkohol dobrovolně přihlásil," poznamenal Čunderle.
Na opilého lovce kontroly narazí jen výjimečně. "Například loni jsme neodhalili ani jednoho a předloni pouze jednoho honce. V devětadevadesáti procentech se navíc jedná o zbytkový alkohol z předešlého dne," sdělil Zbořil. Zpravidla to ani nebývá alkohol, co stojí v pozadí nehod, které se při honech stávají. "Naštěstí se kontroly provádějí před honem, a myslivec, který nadýchá, se akce neúčastní. Nehody, kdy jeden myslivec postřelí druhého, se tak stávají bez zavinění alkoholu," uvedl Zbořil. Poslední taková událost s tragickým koncem se stala před třemi lety, když při honu v Troubelicích nimrod zastřelil svého kolegu.
Ke zraněním při honech, která nekončí tragédií, však dochází častěji. V sobotu 13. listopadu postřelil myslivec svého kolegu při honu v katastru Nezamyslic na Prostějovsku, o zraněného muže se museli postarat lékaři v nemocnici. Ani v tomto případě nebyl na vině alkohol.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Na základě analýzy satelitních dat Planet ze září 2019 byla pracovištěm Dálkového průzkumu země ÚHÚL provedena detekce jehličnatých těžeb za rozdílové období září 2018 až...

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby