Přihlásit

Pětina divokých prasat je pozitivní (Zemědělec)

Státní veterinární správa (SVS) provedla v poslední čtvrtině loňského roku plošný monitoring na výskyt pseudovztekliny neboli Aujeszkyho choroby v populaci prasat divokých. V jeho rámci byla zjišťována přítomnost protilátek ve vzorcích krve odebrané od všech divokých prasat ulovených na území České republiky v tomto období. V celé zemi bylo při tomto testování vyšetřeno celkem přes 82 tisíc divokých prasat. Protilátky proti viru této choroby byly zjištěny u 21,4 procenta vzorků. Přítomnost protilátek znamená, že se zvíře s chorobou setkalo. Informoval o tom tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Důvodem testování byla potřeba aktualizace výsledků monitoringu Aujeszkyho choroby uskutečněného v letech 2011 až 2013 a rovněž redukce přemnožené populace prasat divokých podpořená výplatou zástřelného, uvedl mluvčí.
Procento prasat, která byla v jednotlivých krajích pozitivní na přítomnost protilátek proti Aujeszkyho chorobě, se pohybovalo v rozmezí od 16,3 do 28,8 procenta, pokud nebereme za relevantní výsledky z území hlavního města Prahy. Průměrná hodnota výskytu pozitivních prasat v celé republice činí 21,4 procenta.
Nejvyšší podíly pozitivních prasat byly zjištěny v Olomouckém, Zlínském a Jihomoravském kraji. Na území Čech vykazují nadprůměrnou hodnotu procenta pozitivních okresy Chomutov, Most, Hradec Králové, Jičín, Písek a České Budějovice.
"Z výsledků monitoringu vyplývá, že zhruba u jedné pětiny divokých prasat na celém území České republiky se vyskytují protilátky proti viru Aujeszkyho choroby. Přítomnost protilátek potvrzuje výskyt viru v populaci divokých prasat a skutečnost, že část této populace se s tímto virem v průběhu svého života setkala. Přítomnost protilátek neznamená, že všechna sérologicky pozitivní prasata jsou aktivními vylučovateli viru," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: "Přesto však u těchto zvířat stále existuje možnost vylučování původce do vnějšího prostředí, a to zejména při působení stresu či jiných faktorů ovlivňujících imunitní systém. Je tedy nadále aktuální věnovat pozornost prevenci infekce domácích zvířat"
Vyšetření u prasat ulovených v letech 2011 až 2013 přineslo pozitivní výsledek ve 33 procentech. Na základě porovnání loňského monitoringu s výsledky předchozího šetření v letech 2011 až 2013 je tedy možné podle Vorlíčka sledovat mírně klesající trend procenta pozitivních, který koreluje i s hodnotou zjištěnou při monitoringu v roce 2004, kdy to bylo 47,6 procenta.

Vakcinace a prevence
Aujeszkyho choroba je infekční onemocnění, postihující široké spektrum hospodářských i volně žijících zvířat. Přirozeným hostitelem viru této choroby a jediným druhem, který přežívá infekci, je prase. Virem Aujeszkyho choroby se mohou nakazit téměř všechny druhy savců kromě člověka a primátů. Koně a ptáci jsou infikováni vzácně. Primárním hostitelem a současně rezervoárem viru jsou prasata, u nichž se nákaza projevuje především dýchacími příznaky s nejzávažnějším průběhem u selat. Ostatní druhy zvířat vykazují obvykle nervové příznaky doprovázené silným svedením. Onemocnění u všech druhů, kromě prasat, končí vždy úhynem.
Léčení Aujeszkyho choroby se neprovádí. Vakcinace je jedinou možností ochrany proti této nákaze a byla úspěšně použita při eradikaci této nákazy v chovech prasat Ozdravovací program byl ukončen v roce 1987 a od roku 1988 je Česká republika, podle kritérií Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) považována za zemi prostou Aujeszkyho choroby. Při vstupu ČR do Evropské unie tento status v roce 2004 potvrdila i Evropská komise přiznáním dodatečných garancí a statusu země úředně prosté Aujeszkyho choroby v chovech prasat. V souvislosti s přiznaným statusem byla vakcinace zakázána, zákaz vakcinace se týká však pouze prasat. Možnost preventivní vakcinace je často diskutována souvislosti s výskytem ojedinělých případů onemocnění loveckých psů. V současné době však na trhu Evropské unie není dostupná vakcína pro vakcinaci psů. Použití inaktivované vakcíny určené pro prasata u psů může způsobovat závažnou postvakcinační reakci vedoucí až k úhynu, a proto ho nelze doporučit
Pro chovy domácích prasat spočívá prevence zavlečení nákazy v dodržování zásad biologické bezpečnosti. Prevence onemocnění loveckých psů znamená hlavně omezit kontakt psů s divokými prasaty a nekrmit psy syrovým masem či vnitřnostmi z divočáka. Tepelné ošetření masa určeného ke krmení psů je rozhodující, virus je totiž poměrně citlivý na vyšší teploty. Naopak v chlazeném a mraženém mase zůstává virus aktivní až několik měsíců. Proto ani krmeni psů dlouhodobě zmraženým masem či vnitřnostmi z divočáka není bezpečné bez tepelné úpravy. 
 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby