Přihlásit

Po útoku šelmy zůstaly desítky uhynulých ovcí (Týdeník Litoměřicko)

Prokáže-li se, že ovce ve středohoří uhynuly začátkem dubna po útoku vlka, škodu chovatelům proplatí stát. Podle odborníků je vlků v přírodě třeba. Loví hlavně přemnoženou vysokou a divočáky, ovce jen minimálně.

Velká psovitá šelma zaútočila na stádo ovcí u Lbína v Českém středohoří v noci na 1. dubna.
Mluví se až o 60 uhynulých anebo pokousaných ovcích a jehňatech.
Později mělo dojít ještě k dalšímu napadení jednotek kusů. O náhradu škod se přihlásili dva vlastníci odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu 10. dubna.
Podle úřadu jsou však předané podklady rozporné a přesný počet uhynulých zvířat, a tedy ani výše škody, nejsou zřejmé. "Nemáme zatím ani jednoznačný důkaz o tom, že šlo o vlka," dodala mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.
Podle Agentury ochrany přírody a krajiny, Správy CHKO České středohoří (dále jen správa), která věc šetří, je útok vlka vysoce pravděpodobný.
"Definitivně by to měly za několik týdnů potvrdit výsledky genetických analýz," řekl zoolog správy Martin Vlček. Pokud se nakonec prokáže, že o vlka šlo, škodu vlastníkům prostřednictvím krajského úřadu proplatí ministerstvo financí. Mělo by se tak stát do 4 měsíců. Pokud ovšem nebudou pořizovány znalecké posudky. Pak by se náhrada škody mohla protáhnout.

MOŽNÁ SI JEN ODSKOČILI OD SOUSEDŮ
V okolí Hlinné pasou stáda ovcí, koz nebo krav 4 soukromí vlastníci. Údajný vlk poškodil největší stádo čítající možná až stovky zvířat. Jeho vlastník Josef Hönig se s redakcí bavit nechtěl. "V Hlinné lidé pasou i koně. Tyto chovatele to znepokojilo," připustil starosta Martin Ušala s tím, že však paniku v obci neregistruje. K žádnému dalšímu incidentu do uzávěrky Týdeníku nedošlo. "Mohlo se jednat o vlky, kteří si sem zaběhli z Kokořínska nebo Šluknovska," upozornil Vlček s tím, že vlk je mobilní šelma, která během noci dokáže překonat i vzdálenost desítek kilometrů.
Vzhledem k tak početnému napadení se v obci spekuluje, že šlo o vlčici, která učila mladé bojovat o potravu. Podle další hypotézy si možná ovce spletly vlka s border kolií, která je hlídá, a tak se nerozutekly, ale naopak semkly, čímž měl vlk kořist snadnější. "Vypadá, že to byl skutečně vlk," zamyslel se jeden z majitelů stád v Hlinné Vlastimil Chovaneček.
"Pokud se to potvrdí, budeme se muset naučit, jak s ním žít. Ochránit hospodářská zvířata bude složité," dodal Chovaneček, který pod Hradištěm chová kolem 70 ovcí.

LOVÍ HLAVNĚ DIVOČÁKY A VYSOKOU
Chovatelům dělají vlci vrásky. Podle správy má však jejich přítomnost i pozitivní efekt.
"Jejich kořistí jsou totiž především velcí kopytníci jako jelen, srnec či prase divoké, kteří lesníkům i zemědělcům způsobují velké škody," upozornil ředitel správy Petr Kříž. Právě přemnožení vysoké a divočáků šíření vlka podporují, a ochránci tak jeho výskyt považují za žádoucí. "Může dojít i k napadení hospodářských zvířat," připustil ředitel s tím, že dle statistik tvoří asi procento jídelníčku vlka. Za pozitivní Kříž pokládá nejen to, že stát chovatelům případné škody nahradí, ale že jim může poskytnout dotaci i na zabezpečení stád.
Lidé se prý ničeho bát nemusejí. K napadení člověka vlkem došlo, poslední zdokumentovaný případ je však starý 50 let a došlo k němu ve Španělsku. I jen setkat se s ním je velká vzácnost.
"Vlk je velmi plachá šelma a i odborníci, kteří se jím zabývají dlouhá léta, ho většinou znají jen z pobytových stop: z trusu, ze zbytků srsti nebo stop," řekl Vlček. Výskyt vlka v severních Čechách je prý výsledkem jeho přirozeného šíření ze Saska, kde se momentálně vyskytuje 13 rozmnožujících se smeček.
Vlci se dlouhodobě pohybují na Šluknovsku a v okolí Doks, v jednotkách případů se měli objevit také v oblasti Jizerských, Lužických a Krušných hor.
Problematice se věnují specializované internetové stránky www.navratvlku.cz, kde lidé najdou souhrnné informace o životě a chování tohoto kriticky ohroženého druhu. Správa plánuje za finanční prostředky evropského projektu Life v dohledné době zakoupit fotopasti, které instaluje ve vybraných lokalitách, aby případný výskyt vlků ve středohoří monitorovala.

Komentáře   

+8 # lesmistr 2018-05-03 12:14
Už jenom chybí dodat, aby krajské úřady nepožadovali pro náhradu škod za stržená domácí zvířata přímý důkaz. Žádné placené odborné posudky včetně testů DNA, ale VINÍKA. Pokud chovatel přinese uloveného vlka, škoda bude vyplacena neodkladně. Pokud se bude jednat ( genetika nebude potřeba!) o psa, potom mají chovatelé smůlu a od státu nedostanou NIC.
Ať zkusí najít majitele psa a uplatňují náhradu na něm.
+25 # Ota-Buršík 2018-05-02 17:26
Kdo lže? V článku MF Dnes ze dne 26.4. redaktor Vlček uvádí píše, že útoky vlků na lidi jsou prokazatelné, tento rok na Ukrajině a Bělorusku jsou prokazatelné 3 případy kdy vlci útočili, loni v Řecku tam vlci roztrhali a sežrali britskou turistku. Protože pocházím ze Šluknovského výběžku, vím, že se s největší pravděpodobností o domestikovanou formu vlka, i ochránci zde přiznali křížence vlčice se psem vlčákem, vlčice měla 3 mláďata. Pan Beneš z Hnutí Duha, který je hlavním propagátorem vlka měl u nás před půl rokem přednášku, kde mě přiznal, že až se vlk dále rozšíří prosadí zákaz odstřelu zvěře srnčí, jelení, mufloní i kamzičí, aby měl vlk co žrát. Zatím se ten "plachý" vlk ukazuje na 30 m a nebojí se, z lesa v poledne vyrazí za jelenem špičákem 5 vlků a proběhne kolem maminy z malým dítětem, která v hrůze se s ním zavřela na chalupě. Myslivci budou dále platit vysoké nájemné a škody způsobené zvěří, střílet budou mít zakázáno. Na Šumavě se na části NP již tak děje. Zatím ochránci tiše mlčí ke škodám , které způsobuje krkavec a kormorán, nikdo nechce řešit ani stavy bobra. U vlka předpokládám, že začne veřejnost proti vlkovi protestovat, až přijdou v lese o svého psího miláčka a nedej bože k napadení dítěte či člověka. Vlk je náchylný ke vzteklině a veterináři mají hrůzu, kdyby u něj propukla, čeho je moc, toho je příliš a člověk musí tyto stavy usměrňovat. Nebo to dopadne, jako s kůrovcem, kterého hnutí Duha hájí.
+15 # Tomassk 2018-05-03 14:18
Duha to jsou vlastně henleinovci v zeleném, budou požadovat tolik, aby nebyli nikdy uspokojeni :-x

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby