Přihlásit

Vlci se vrátili do Krušných hor, smečka zardousila třicet ovcí (Mladá fronta DNES)

ABERTAMY
Do Krušných hor se vrátili vlci. Radost z toho mají především přírodovědci, menší už zemědělci. Smečka přibližně deseti vlků totiž zadávila na třicet ovcí z farmy v Abertamech.
Vlci zabíjejí zvířata výhradně kvůli své obživě, proto tak vysoký počet mrtvých ovcí odborníky překvapil. "Vysvětlujeme si to tím, že dospělí vlci učí své mladé útočit, aspoň takové máme své zkušenosti," uvedl zoolog Vít Tejrovský.
O návratu divokých šelem do krušnohorských lesů se spekulovalo už delší dobu, nyní jsou však o jejich přítomnosti jasné důkazy. "Jedná se o stopy, ale i o jednotlivá pozorování myslivců, kteří nyní loví jeleny," potvrdil Tejrovský s tím, že už po prvních zmínkách o výskytu šelem poskytla správa chráněné krajinné oblasti zdejším farmářům praktické rady, aby důsledně zabezpečili ohrady a využívali ovčácké psy.
"Nemají tu s nimi takové zkušenosti jako například v Beskydech. Naše vyšetřování zjistilo, že se opravdu jednalo o útok vlků. Majitel nyní může požádat stát o náhradu za ušlý zisk," řekl zoolog.
"Výše úhrady za škodu je nedostačující. Činí 1 500 až 2 000 korun za jednu ovci. Přitom dva roky stará ovce, která nám mohla dát během svého života osm jehňat a mohla se pět let dojit, má pro nás cenu přibližně 10 tisíc korun," uvedl jednatel společnosti Horský statek Abertamy Petr Zacharda.
Odborníci nyní instalují v Krušných horách fotopasti. "Je to ale sázka do loterie, hory jsou rozlehlé, spoléháme na štěstí, protože vlk dokáže nočním přesunem zvládnout i 100 kilometrů," upozornil Tejrovský.

Velkolepý návrat
"Zdejší prostředí je pro vlky ideální. Krušné hory jsou zalesněné a je tu klid," dodal Tejrovský s tím, že vlci jsou velice plachá zvířata a lidé se jejich útoku nemusí obávat.
Podle dosavadních zjištění se v Krušných horách objevila migrující smečka s mláďaty. Ačkoli se zde zřejmě neusadila natrvalo, jde o velkolepý návrat. "Poslední vlk zde byl spatřen někdy na začátku devatenáctého století, tuším, že to bylo nedaleko Merklína," řekl myslivec Ladislav Cinégr.
Ani myslivci se ze zpráv o výskytu vlků příliš neradují. "Mají negativní vliv na život v lese. Přirozených predátorů tu i bez něj máme dost. V současné době navíc nejsou Krušné hory na jeho pobyt připraveny. Vždyť jsou téměř celé prošpikované cyklostezkami," dodal Cinégr.

Komentáře   

+13 # Tomassk 2016-09-01 19:12
V normální době by si pro přírodovědce přijel dr. Chocholoušek
-15 # lesmistr 2016-09-01 16:56
Krásný název druhé odstavce článku - "velkolepý návrat". Teď ani tak nejde o ovce. Náhrada za ně je stejně tak mizerná, jak je zdlouhavé její vymáhaní.
Pan Cinégr řekl (viz článek), že z vlků nemají myslivci radost. Tzn., že ani on ne. Už jsem před nedávnem psal, že vlci to budou mít u nás těžké. A to bylo mínusů... Když si uvědomíme, jak drahé jsou nájmy "jeleních" honiteb (nejenom ) v Krušných horách ( viz LČR s.p., pronájmy honiteb), tak je přeci jasné, že v období blížící se jelení říje ( někde už dokonce jeleni začínají broukat) nebude žádný nájemce rád, že mu v honitbě pobíhá vlčí smečka. Její vliv na říji je snad všem myslivcům jasný. Je nejvyšší čas, aby vlčí hlídky vyrazily
a pohybovaly se v oblastech, kde probíhá jelení říje.
Především je nutné, aby byly přítomny v lese
převážně v ranních hodinách a večer až do tmy. Bude však vhodnější, aby byly v honitbách přítomny i v noci, protože část lovců již používá k lovu vysoké velice kvalitní optiku. Po každém výstřelu je nutno
najít a zkontrolovat lovce, co ulovili. Jedině tak bude zabráněno větším škodám myslivců
na populaci vlka v Čechách, kde ochránci přírody slaví její, jak je napsáno, velkolepý návrat.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby