logo Silvarium tisk

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce 2024 pokles hodnoty produkce o 6 %, pokles hodnoty exportu o 3 %, avizovaná omezení v získávání surovin na úrovni 20 %, ceny dřeva v Polsku jsou nejvyšší v Evropě. Polský dřevařský sektor je již léta v krizi.

Ilustrační foto. Foto: GWMI Ilustrační foto. Foto: GWMI

V září 2021 se rozhodnutím ředitele Státních lesů změnila pravidla pro prodej dřeva v Polsku. Dokument vznikl neohlášeně, bez konzultace s průmyslem a ovlivnil více než 350 000 lidí zaměstnaných v odvětví a miliony spotřebitelů využívajících služeb dřevozpracujících společností.

Státní lesy zvýšily základní (vyvolávací) ceny ve všech formách prodeje dřeva pro rok 2023. V současné době patří ceny dřeva v Polsku k nejvyšším v Evropě, což odvětví ohrožuje ztrátou konkurenceschopnosti.

„Tváří v tvář hospodářskému kolapsu vedly výše uvedené aktivity ke ztrátě konkurenceschopnosti výrobků a v důsledku toho k poklesu tržeb a snížení zaměstnanosti. Generování velmi vysokých zisků Státními lesy na úkor celého dřevařského průmyslu v době krize přináší v rovnováze snížení příjmů do státního rozpočtu,“ říkají zástupci Koalice pro polské dřevo. 

Vysoké ceny dřeva

Polské státní lesy, navzdory jasným požadavkům průmyslu vyplývajícím z hluboké hospodářské krize, nesnížily vyvolávací ceny pro rok 2024. V současnosti jsou mnohem vyšší, až o 40 %. ve vztahu k cenám dřeva v Německu, České republice, Slovensku a Lotyšsku.

Vypuknutí války na Ukrajině a související sankce uvalené na Rusko Evropskou unií situaci ještě zkomplikovaly. V důsledku války jsme ztratili mnoho odbytových trhů, mnoho významných zákazníků a důležitý zdroj dodávek dřeva a biomasy.

8. ledna letošního roku Ministerstvo klimatu a životního prostředí rozhodlo dočasně omezit nebo pozastavit těžbu v 10 oblastech. Ministryně klimatu Paulina Hennig-Kloska prohlásila, že jde o nouzové opatření a ministerstvo pracuje na systémovém řešení, které bude zahrnovat více oblastí, na které se vztahuje pozastavení nebo omezení těžby.

  „Bylo to překvapivé a neuspokojivé rozhodnutí pro celý průmysl. Nikdo toto rozhodnutí nekonzultoval se sociální a ekonomickou stránkou,'' řekl Jarosław Michniuk, prezident správní rady Paged, společnosti z nábytkářského průmyslu.
„Vidíme a slyšíme oznámení o změnách v souladu s našimi požadavky a chápeme, že k implementaci změn je potřeba čas, ale paradoxně se situace v našem odvětví v poslední době nejen nezlepšila, ale dále se zhoršila. Ceny jsou stále na nejvyšší úrovni v Evropě, FSC se do polských lesů ještě nevrátilo a navíc byly vyloučeny nové lesní plochy a snížena nabídka dřeva na další trimestr. A to vše se děje během probíhající hluboké krize. Průmysl už nemůže čekat na konkrétní dopady svých činů,'' dodal. 

Článek v originále najdete zde

Pokles prodeje

Jen v nábytkářském průmyslu činila hodnota prodané produkce v roce 2023 64 miliard PLN (14 miliard EUR), což znamená pokles o 6 % ve srovnání s předchozím rokem. Aby ušetřili ziskovost a přizpůsobili se sníženému počtu zakázek, byly nábytkářské firmy nuceny snižovat zaměstnanost - od dubna 2022 do prosince 2023 bylo redukováno 18 000 pracovních míst a další očekávané snížení pracovních míst je pouze v roce 2024 přibližně 5 000.

Došlo také ke skupinovému propouštění v průmyslu desek na bázi dřeva a v průmyslu papíru a celulózy. Hodnota vývozu se snížila o 3 % a dosáhla 62,2 miliardy PLN (13,6 miliardy EUR). Další velkou výzvou pro celý sektor jsou avizovaná omezení získávání dřevních surovin, dosahující až 20 %.

Dřevařský průmysl v širokém slova smyslu má pro polskou ekonomiku klíčový význam – existuje zde přes 40 000 společností, které vytvářejí přibližně 350 000 pracovních míst, zejména ve venkovských oblastech a malých průmyslových centrech. Průmysl vytváří téměř 6 % HDP a více než 15 % tržeb z exportu. Dřevo má pro polskou ekonomiku strategický význam a mělo by se s ním tak zacházet.

„V současné době chybí aktivní vládní opatření a vhodné právní předpisy, které by stimulovaly rozvoj dřevařského průmyslu. Státní lesy generovaly velké zisky v době, kdy dřevařský průmysl dramaticky ztrácel konkurenceschopnost. Odhaduje se, že suroviny hodné 1 PLN produkují po zpracování produkty v hodnotě 12 PLN. Je třeba se na celý fenomén podívat shora a vzít v úvahu příjmy do státního rozpočtu jak z lesnictví, tak z průmyslu by měla využít výhody státního vlastnictví většiny lesních ploch,“ říkají zástupci Koalice pro polské dřevo.

Podle  https://www.globalwoodmarketsinfo.com/, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Komentáře  

0 # schutzmeister@iex.cz 2024-05-18 12:19
A to si blbej polak ještě mrší ceny nákupem v "Kazachstanu".

https://biznes.meble.pl/branza/sklejka-z-kazachstanu-jest-trefna/

" pro Kazachstán se hlavním přestupním uzlem do Evropy stalo Polsko. "
0 # schutzmeister@iex.cz 2024-05-19 12:16
" Kazašské " dřevo koupíte i u nás. V nejlepší kvalitě . 8)

https://www.palubky.eu/terasova-prkna/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwxqayBhDFARIsAANWRnRfaEAQtDW_NT2ZBc7UhEVuQWnxFC5OJNo-H0pJU3P1wFyc-fcp9G4aAkZREALw_wcB

Nebo kupte rovnou u dovozce. :-)

https://hurtownia-drewna.com/kategoria/podlogi/

https://www.money.pl/gospodarka/sprzedaja-rosyjskie-drewno-w-polsce-i-mowia-o-tym-wprost-tak-sie-tlumacza-7003449497901792a.html

Nebo snadno na Alegru.

https://allegro.pl/listing?string=deska%20tarasowa%20modrzew%20syberyjski

Mafie jako mafie. Státní nebo soukromá.
+4 # schutzmeister@iex.cz 2024-05-17 11:28
Téměř veškerá těžba v rukou jediného státního podniku ? Tady každý vidí kam to vede, a o co jsme naštěstí přišli - ikdyž i tady by neškodilo udělat aspoň tři LČr, už jen kvůli konkurenci vedení.
A takhle to skončí na Ukrajině - tam od letoška jedou v Polských stopách.
Polák to odnesl ale i ukončením dovozu kulatiny z Běloruska a kůrovce od nás. A je třeba nezapomenout, že 80 % těžby tam dělá borovice, kterou nikdo moc nechce.
0 # schutzmeister@iex.cz 2024-06-05 11:26
Polááci nadšeně probírají monopol Lasů Paňstwovych. :lol:

https://www.drewno.pl/forum/0-13040-KPPD%3A+Spadek+sprzeda%C5%BCy+w+I+kw.+2024+prze%C5%82o%C5%BCy%C5%82+si%C4%99+na+du%C5%BC%C4%85+strat%C4%99.html

Zatímco amerikán valí borovici do Indie, státní Polák si ji syslí na chvíli, až ho převálcujou bolševici.
Pak už ty pily ani nebudou potřebovat, tak co, že jo.
0 # schutzmeister@iex.cz 2024-06-14 21:30
A zdá se, že to na té Ukrajině jde do kopru rychleji, než se dalo čekat.

https://www.openforest.org.ua/276980/

Těžba se snížila na polovinu, export kulatiny má zaracha, státní dražby zvyšují ceny dřeva které nikdo nekupuje. A krade se ve velkém, kdo by to byl v sovětském modelu hospodaření čekal, že ?
A to tam maj poloviční ceny co u nás, fakt reforma.
Na co si tady vůbec kdo stěžuje ?
Zlatý Lesočeši. :-)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4920

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4724

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 3977

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3579

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 2926

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2469

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě