logo Silvarium tisk

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů. V úterý 13. 8. to oznámil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, resort chce soukromým či obecním vlastníkům letos vyplatit 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za sníženou tržní cenu dříví. Ta klesla právě kvůli kůrovcové kalamitě, na trhu je dřeva přebytek.

Celková podpora pro vlastníky lesů může podle mluvčího letos přesáhnout čtyři miliardy korun.

Vlastníci lesa by tak podle úřadu měli získat peníze na obnovu lesa. „Tyto prostředky pomohou vlastníkům obnovit poškozené lesy a včas provést veškerá opatření, která jsou nutná pro opětovné zalesnění a péči o porosty. Posílí se tím půdoochranná funkce lesů i jejich schopnost zadržovat vodu," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Podpora je zatím schválená do konce roku 2021, úřad ji bude moci vyplácet po schválení novely lesního zákona, kterou nyní projednává ve třetím čtení Poslanecká sněmovna.

Vlastníci lesů se podle materiálu ministerstva, který odsouhlasila vláda, od konce předloňského roku dostávají s prodejní cenou jehličnatého dříví pod úroveň nákladů nutných k zákonným povinnostem při těžbě dříví, jako je výsadba stromů a jejich ochrana. Ekonomické škody od roku 2018 do roku 2020 by mohly být podle úřadu 32,6 miliardy korun. „Míru spolufinancování vzniklých škod ze strany vlastníků lesa tak lze například pro rok 2018 při srovnání s rokem 2016 odhadnout na minimálně 34 procent,“ dodává dokument, který vláda odsouhlasila. Stát podle materiálu nebude dotací podporovat zisk vlastníků lesa ani zdroje na reprodukci dlouhodobého majetku.

Možná podpora by měla být vypočítána jako rozdíl mezi tím, co musí dávat vlastníci lesů na nutné náklady, a hodnotou skutečného prodeje dříví. Stát by chtěl vyplatit letos 1,5 miliardy korun, další miliardu v příštím roce.

Kromě toho plánuje ministerstvo přerozdělit mezi vlastníky část peněz z podzimního kola evropského dotačního rozvojového programu, mělo by jít o půl miliardy. Letos se také zvýšila podpora hospodaření v lesích na 1,15 miliardy korun, stát umožňuje čerpat zvýhodněné úvěry od Podpůrného garančního a rolnického lesnického fondu.
Od dubna platí novela zákona, podle níž stát rozdělil Česko na zóny s různými stupni opatření proti kůrovci. Na celém území nově platí možnost odložit těžbu souší, tedy stromů, ze kterých už kůrovec vylétl, do konce roku 2022.

Signatáři Lesnické výzvy, která sdružuje vlastníky a správce 75 procent plochy českých lesů i dřevozpracovatele, uvedli, že lesníci by letos potřebovali pro boj s kůrovcem kolem sedmi až osmi miliard korun.

Podle ČTK (13. 8. 2019), red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+19 # Starý 2019-08-14 15:30
Páni z Mze a vlády ČR.
Přešel jsem si dostupné materiály dotačních pravidel.
Pokud zvládnete otevřít si na stránkách e-agri mapu LHO, tak uvidíte, jak jsou lesy malých vlastníků roztříštěné a navazují v malých částech.
Doufám, že na tom se shodneme?
Co jim pomůže?
Ano, kompenzace za sežraný kůrovcový strom - m3, dále za plochu postiženou lýkožroutem lesklým-nelze realizovat na m3, dále skutečná plocha poškození suchem. V podporách a článcích to nevidím? Proč?
Dotace na oplocení.... vzhledem k plochám malým a navazujícím, dochází kvůli zpracování dřeva a bude i dále docházet spíše k odplocení, aby mohli i sousedé zpracovat ... mimo to že zde bude zvěř mít žně až do r. 2022. Tak to by za to stála podpora na odplocení a nové zaplocení, či jednotlivé ochrany. Ale o tom není slyšet? Proč?
Výsadba, na malých celcích, bude vlastník rád za výsadbu čehokoli co poroste, tak proč nepodpořit jakoukoli skladbu dřevin na dobu do zajištění - cca 5-12 let, dle uvážení vlastníka. Lze na tak malých plochách podchytit LVS, typologie a realizovat projekty dle pravidel OPRL a pod? Nejde? Je o tom řeč? Není? Ptám se proč?
Je to pouze malý námět na řešení problému skutečně malých vlastníků, kteří mají nejhorší postižení v lesích a nemají techniku na dotace a možnost věci řešit v rámci velkých pozemků a celků?
Nepřipomíná vám to standart určovaný dodnes LČR?! KDYŽ CHCI ZMĚNU, MUSÍM PRO NÍ UČINIT UVOLNĚNÍ a ne další svazování legislativou a opatřeními. Kdo na to má vliv???

Zabývá se tím někdo v rámci Mze???

Nebo už malý vlastníci zajímají naše pány úředníky jen z hlediska aby na ně hodili původ toho stavu co tu máme? Dali jste jim v minulých letech možnost se zmátořit a realizovat.?
Ano v ochraně před kůrovci jste jim dali stejná pravidla jak zemědělcům na obrovských lánech z hlediska použití chemie a nikoho už nezajímá, že v lese ji použiji jednou za osmdesát až sto let, či v době katastrofické, což je dnes !! A tak dál.
Sleduje Mze účinnost legislativy a spravedlivost při podporách?

Necháme se překvapit.....
Která ze stávajících podpor za posledních 10 let je nastavená pro malého vlastníka lesa? Prošel jsem si i tok peněz z Mze na Kraje a skutečný tok na realizace v lesích! No to lesníkům bylo ukrojeno miliónů na různé tituly, které s lesy a přírodou už vůbec nesouvisí.
Tak nemáte náhodou páni tak trochu dluh vůči lidem v lesích, nebo alespoň vůči těm co při vaší skoro zanedbatelné podpoře zůstali??
Rád bych od vás i viděl srovnání kolik subjektů za posledních 10 let dostalo pravidelné podpory a kolik jste jich úplně vynechali, ať pod tíhou pravidel a nebo nedostatku jinam směřovaných prostředků?

Podnět pro pány vědce a ekonomy, dokážete na tyto téma udělat reálné srovnání? Dá vám na to někdo grant? A nebo vás za reál znemožní a utlučou?
Radíte nám všelijak, tak nám udělejte tento rozbor a předložte výsledek!!
Budu se těšit.....
+8 # schutzmeister@iex.cz 2019-08-14 17:26
:lol: :lol: :lol:
+14 # Starý 2019-08-14 10:10
Chápu dobře, že se podpora bude určovat dle prodeje dřeva?
Co ovšem ti malí vlastníci lesů?
Dodnes s velkým úsilím prodali jen něco málo dřeva a nebo nic, svezli jej na své pozemky, či jim za dobu víc jak roku skladování bylo ukradeno, či plně znehodnoceno.
Jakpak bude toto posuzováno???
A nebo opět podpora pro větší a obecní vlastníky lesů, kteří měli a mají možnost dotací na mechanizaci, dále dominují mimo LČR, jako druzí v řadě na trhu a malý vlastník lesa, ten NEMÁ NÁROK !!!
Jsem zvědavý co z toho vznikne a kdo pánům na Mze podkouří ???
Státem placení vědci jistě udělají výzkum, jak malý les prakticky nemá žádný význam- a co ?

Přesto všechno dobrý počin od EU a Mze, nechám se překvapit realizací????
Jen mne zajímá to posouzení efektivity určení peněz a posouzení, kdo mohl a kdo prodal, versus ten co byl jen postižen a prodej mu nebyl zrealizován, či vzhledem k pozdní těžbě, jelikož neměl stroje a zařízení bez možnosti nároku z podpory (od 100 ha a více) neuskutečnil nic a dnes čeká na r. 2022 a souše stojí a ztrácí hodnotu.....
No....z článku není patrné....
+16 # Zanig 2019-08-14 20:17
Jo páni úředníci rozhodujou a schvalujou, ale že by dali napovrch realnej výpočet a detaily k této "podpoře".. to ne.. všechno zahaleno tajemstvím místo aby se otevřeně zeptali vlastníků a pachtýřů jestli to co vymysleli opravdu pomůže nebo je to blbost..

Svol měl dobrej nápad dávat to na ha.. mrtvý borovice .. neprodejný.. kam všechny pujdou? vlastníci nebudou mít prachy ani na podsadbu a kácet je zatím není ani motivace.. a jestli se to bude nějak vypočítavat z prodeje dříví jak k tomu přijdou ti co mají 10 ti tisíce kubíků na skladě a udavat to budou ještě 5 let když bůh dá..už vidim v barvách jak je braná v potaz kvalita dříví..

Možná podpora by měla být vypočítána jako rozdíl mezi tím, co musí dávat vlastníci lesů na nutné náklady, a hodnotou skutečného prodeje dříví. Stát by chtěl vyplatit letos 1,5 miliardy korun, další miliardu v příštím roce.

btw ... každej má "nutné náklady" jiné jak to chtějí vypočítávat :-D .. to sou perličky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2445

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2223

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2120

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1758

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1610

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1595

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě