logo Silvarium tisk

Globální ceny dřeva na sestupu

Globální ceny dřeva na světovém trhu nadále klesají. Poptávka po řezivu se v Severní Americe propadá. Důvodem je dramatický nárůst úrokové sazby hypoték a snižující se počet zahájených staveb. Během několika týdnů došlo k poklesu cen řeziva až o 20 procent. 

Ilustrační foto. Foto: GWMI Ilustrační foto. Foto: GWMI

Dřevo se na konci dubna obchodovalo na futures trhu (- ten představuje dohodu mezi dvěma stranami o nákupu nebo prodeji určitého množství podkladového aktiva – akcie, indexu, komodity – za předem stanovenou cenu k určitému budoucímu datu) za zhruba 500 USD za tisíc stop desky (mfbm). V polovině března bylo řezivo stále kótováno za něco málo přes 620 USD.

Hlavním důvodem poklesu cen je pokračující zhoršování poptávky v sektoru nemovitostí v Severní Americe, který je u řeziva mimořádně důležitý. Nejdůležitější trendový ukazatel na trhu fyzického řeziva také směřuje strmě dolů. Kupující se z velké části drží zpátky v naději na další korekce cen. Pily zároveň hlásí velkou dostupnost zásob dřeva.

Rostoucí sazby hypoték a propad bydlení začíná

Pokles počtu zahájených staveb bytů v USA v březnu představuje největší pokles celkového počtu  od začátku pandemie v dubnu 2020. Investice do bydlení se v druhé polovině roku 2023 zotavily poté, co klesaly devět po sobě jdoucích čtvrtletí, což je nejdelší takové období od kolapsu trhu s bydlením v roce 2006.

Celý článek v originále si můžete přečíst zde. 

Stavitelé se potýkají s měnícím se výhledem úrokových sazeb, protože vyšší úrokové sazby tíží poptávku a zvyšují náklady na kapitál. Podle výhledu největší americké hypoteční banky Freddie Macs vypadají prognózy cen nemovitostí v USA najednou úplně jinak než před měsícem, uvádí americký obchodní list Fortune. 30letá hypotéka s pevnou úrokovou sazbou vzrostla na více než 7 %, oznámil Freddie Macs.

Ilustrační foto. Foto: Pixabay

Světová ekonomika stále stagnuje

Vyhlídky růstu globální ekonomiky nadále klesají – hospodářský růst v Číně i ve Spojených státech je letos pomalejší než loni. Také v Evropě je hospodářský růst nadále pomalý jako v loňském roce. Německá ekonomika se loni propadla a výraznější zrychlení růstu se neočekává ani letos. Německo v současnosti není stejným motorem evropské ekonomiky, jako jsme na něj zvyklí.

Očekává se, že příští rok bude lepší jak ve Spojených státech, tak v Evropě, ale růst v Číně bude ještě slábnout. Ekonomický vývoj v příštím roce však vzhledem ke geopolitické situaci přináší výrazně větší rizika než obvykle.

Kolísání cen dřevin se v Evropě vyrovnalo

V Evropě se nominální cenové výkyvy dřevin vyrovnaly ve srovnání s výkyvy posledních několika let. V evropských zemích, jako je Rakousko, Švédsko, Německo, Česká republika a Estonsko, se na konci loňského roku cenový vývoj dřeva mezi kulatinou a vlákninou mírně lišil. V Estonsku cena jehličnaté kulatiny od loňského podzimu klesá, v jiných zemích byl cenový trend kulatiny na vzestupu. Zdražení pilařské kulatiny se nejvíce projevilo v Rakousku, České republice a Švédsku. Změny nominálních cen jehličnatého dříví byly na konci loňského roku mírnější. V Německu cena jehličnatého dřeva klesala od druhého čtvrtletí loňského roku, v Rakousku a Česku se pokles zastavil na podzim. Ve Švédsku byl naopak cenový vývoj jehličnatého vlákninového dřeva po celý loňský rok vzestupný.

Poptávka po dřevě zůstala v loňském roce na evropském trhu se dřevem relativně vysoká, s přihlédnutím k obecné nejistotě ekonomiky. 

Ilustrační foto. Foto: Pixabay

Ve střední Evropě byl kromě ekonomické nejistoty ovlivněn trh se dřevem také množstvím zničeného dřeva. To má dopad na zásobu dříví zejména regionálně, i když množství zničeného dříví se oproti špičkám před pár lety normalizuje.

Poptávka po řezivu zůstává slabá

Slabá ekonomická situace ve stavebnictví zasáhla celosvětovou spotřebu řeziva, v důsledku čehož se loni snížil vývoz finského jehličnatého řeziva. Zahájení výstavby se loni snížilo ve Finsku a v klíčových exportních zemích pro finský pilařský průmysl, jako je Japonsko, Čína, Velká Británie a Německo.

Aktuální rok změnu k lepšímu nepřinese, protože i kdyby centrální banky letos snížily úrokové sazby, bude chvíli trvat, než se poptávka po výstavbě začne oživovat a zásoby neprodaných bytů stavebních firem se sníží. Teprve v příštím roce tak začne počet zahájených staveb opět opatrně stoupat a zároveň se zvedne poptávka po řezivu. V aktuálním roce se poptávka po řezivu udrží blízko loňským číslům. V letošním roce se objem vývozu a produkce řeziva oproti loňsku sníží o procento. V příštím roce se s oživením poptávky vývoz a produkce řeziva poněkud zvýší. Množství produkce roste o něco více než export díky oživení domácí poptávky.

 

Podle Global Wood Markets Info, red.

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 5034

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4802

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 4019

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3624

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 3002

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2590

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě