logo Silvarium tisk

IUFRO symposium v Praze

Počínaje rokem 1998 organizuje IUFRO skupina 9.06.00, zabývající se lesním a environmentálním zákonodárstvím, pravidelně workshopy a symposia, při kterých byly probírány – neformálním, a proto i vysoce produktivním způsobem – zákonné aspekty trvale udržitelného vývoje evropských lesů. První symposium na téma „Zkušenosti s novými lesními a environmentálními zákony v evropských zemích s přechodovými ekonomikami" se konalo v rakouském Ossiachu v červnu 1998. Druhá schůzka se konala na stejném místě v říjnu 1999 spolu s prezentací hlavních výsledků z XXI. světového kongresu IUFRO v Kuala Lumpur (Malajsie, srpen 2000). Popáté se setkání konalo v Židlochovicích v květnu 2003 a letos se po třinácti letech členové pracovní skupiny sešli opět v ČR.

Foto: Exkurze do školkařského střediska ŠLP ČZU, Kostelec nad Černými lesy. Foto: Karel Vančura

V minulém roce se v květnu schůzka o zákonných aspektech evropského udržitelného rozvoje lesa konala podruhé v Rumunsku ve spolupráci s Moldavskem. Poprvé bylo setkání organizované dvěma zeměmi, účastníci se sešli na univerzitě v Brašově. V této tradici pokračovalo i 17. symposium „Legal Aspects of European Forest Sustainable Development" v Praze, které spolu s koordinátorem skupiny Rastislavem Šulkem a Janem Lichým z Lesnické fakulty TU Zvolen spoluorganizoval Michal Hrib z FLD ČZU Praha za podpory zástupce koordinátora Petra Herbsta (IUFRO 9.06.00). V letošnímu květnu se z 42 přihlášených lesníků nakonec setkalo 25 zástupců výzkumu, univerzit i praxe z 10 zemí (Albánie, Arménie, Rakousko, Bosna a Hercegovina, Česká republika, Japonsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko). Menší účast byla zřejmě zapříčiněná mj. i současnou politickou situací v Evropě, chyběli zástupci Iránu, Kosova, Kuby, Makedonie, Nepálu, Srí Lanky. Po roce tak účastníci měli opět možnost seznámit se s aktuální situací v evropských lesích a se souvisejícími změnami v lesnické legislativě.

Co je IUFRO skupina 9.06.00?

Do 9. divize IUFRO (Lesnická politika a ekonomika) patří mj. výzkumná skupina 9.06.00 (před kongresem IUFRO v Soulu 2010 Research Group – RG – 6.13.00) zabývající se lesním a environmentálním zákonodárstvím. Působí po celém světě více než deset let a nyní sbírá, hodnotí a dokumentuje, šíří a také kriticky analyzuje vývojové trendy v předmětných zákonodárstvích. Zvláštní důraz je přitom kladen na země střední a východní Evropy, zejména na ty s tzv. přechodovou ekonomikou. Hlavním cílem skupiny je posilování výměny informací mezi výzkumníky a praktickými lesníky aktivními v oblasti lesních zákonů a v zákonodárství týkající se životního prostřední.
Díky úsilí mnoha právníků této skupiny byl úspěšně dokončen přenos vědeckých zjištění mezi lesníky a okruhem zákonodárců. To zřetelně přispělo k překlenutí dlouholetých slepých uliček propojením politiky a zákona ve výzkumu a reálném životě právě tak jako při navrhování politiky a zákonů, a především při jejich implementaci. Patnáct let intenzivního výzkumu vyústilo ve skutečnost, že skupině bylo přiřčeno jedno pracovní jednání během XXIV. IUFRO kongresu v Salt Lake City v říjnu 2014. Tématem byla „Inovační lesnická a environmentální legislativa pro zlepšení rozmanitosti lesů".


Hlavní témata prezentací


Změny vlastnictví, volný přístup do lesů

Kromě úvodního jednání zaznělo třináct prezentací představujících deset zemí, některé posluchačům nabídly srovnávací regionální analýzy. Diskuze vyvolané prezentacemi se dotkly široké škály témat, byly zdůrazněny hlavní problematické otázky strategie instituční reformy lesního sektoru, ke které postupně ve více zemích dochází, probírány byly i její právní základy. Hostitelé předali informace o stavu navracení církevních majetků, o implementaci nařízení EU v ČR a také se podělili o názor na problémy s obnovením držby lesů v zemích s nově utvářenou ekonomikou.

Zvláštní pozornost byla věnovaná sporným otázkám závazků vyplývajících z volného přístupu veřejnosti do lesů. Tuto problematiku pak prakticky představil rakouský zástupce ve Voděradských bučinách v rámci exkurze po ŠLP Kostelec n. Č. l. Zde účastníci navštívili školkařské středisko a pilu, také zámek a součástí exkurze byla i návštěva Kutné Hory. Dr. Ikuo Ota z Japonska, který na počátku devadesátých let minulého století navštívil imisní „oblast černého trojúhelníku", se po skončeném jednání ještě sám vydal do Jizerských hor.

Rovnováha mezi lesnictvím a ochranou přírody

Ve středu zájmu byl rovněž popis a analýza právního rámce pro chráněné oblasti a rozvoj venkova ve spojitosti s obhospodařováním lesních majetků. Při té příležitosti byla v diskuzi zmíněna připomínka 5. výročí vzniku Lesnického parku Křivoklátsko, o kterém byla při minulých jednáních pracovní skupina informována. I v této souvislosti bylo bohužel možné souhlasit s některými konstatováními přednášejících z východní Evropy, že největšími nepřáteli lesů, lesnických zákonů a politiky jsou politici a skutečnost, že volební období je příliš krátké, obvykle čtyřleté. Lesy představují v mnoha zemích jediný zdroj příjmu a zaměstnání pro mnoho rodin, které žijí ve venkovských oblastech nebo přímo v lesích. Jednou z cest, která byla v rámci semináře také zmíněna, je zahrnutí plateb za ekosystémové služby do celkového ekonomického systému (PES), což se navíc zdá být aktuální zejména v posledních suchých letech.
V mnoha zemích je stále problémem nelegální těžba (mnohde je takto realizováno více než 90 % těžeb a oficiálně se těží jen palivo), jejímž řešením je přednostní řešení chudoby. Důsledkem je postupující degradace lesů, ke které dále přispívají pastva, požáry, nedostatky v hospodaření i nedostatek investic, změny ve využívání půdy a neefektivní využívání suroviny obvykle exploatované soukromými společnostmi. Často jsou soukromé a družstevní lesy v lepším stavu než lesy státní. Bylo konstatováno, že stále více, i když ne nově hovoří do tvorby národní lesnické politiky noví lidé či skupiny (noví majitelé zpracovatelského průmyslu, soukromí vlastníci lesa, média, místní úřady...) a to může ovlivňovat další vývoj lesnické legislativní doktríny. Mnohdy to jsou jednotlivci mající své osobní zájmy i mimo les, někteří v lepším případě v dobrém úmyslu konají, aniž vědí co.
Je škoda – snad i proto, že se u nás v poslední době o lese koná poměrně hodně jednání bez účasti lesníků – že nezaznělo více příspěvků reagujících na tradiční problematiku RG 9.06.00:
- rovnováha mezi lesnictvím a ochranou přírody s ohledem na veřejný anebo soukromý majetek,
- kontroverze mezi předpisy v lesních zákonech a v zákonodárství souvisejícím s životním prostředím a ochranou přírody,
- sporné otázky administrativy a managementu lesa v chráněných oblastech.

Foto: Společné foto účastníků IUFRO sympozia v Praze. Foto: Michal Hrib

 

Výroční kongres IUFRO v roce 2017

Závěrem koordinátor poděkoval organizátorům z FLD ČZU v Praze a v rámci pracovní schůzky skupina projednávala možnou účast RG 9.06.00 na výročním IUFRO kongresu (125 let od založení), který se bude konat ve Freiburgu od 19. do 22. září 2017. Abstrakty navrhovaných příspěvků bude možné podávat od 1. 9. do 15. 11. 2016 (viz www.iufro.org).

Autor:
Ing. Karel Vančura
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4832

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4650

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 3927

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3690

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3524

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 3396

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě