logo Silvarium tisk

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Aktualizováno. Státní podnik Lesy ČR bude příští rok schopen do státního rozpočtu z letošního zisku odvést dvě miliardy korun. Pokud by to bylo více, bylo by to na úkor některého z fondů podniku. Na sněmovním zemědělském výboru to řekl generální ředitel podniku Dalibor Šafařík. Podle návrhu státního rozpočtu, který vláda odeslala do Sněmovny, se příští rok počítá s odvodem 2,5 miliardy Kč. 

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Letošní provozní výsledek před zdaněním se nebude lišit od plánu, podle kterého má dosáhnout 4,7 miliardy korun. 

Státní podnik Lesy ČR letos do státního rozpočtu odvede 3,5 miliardy korun. Vláda 1. listopadu schválila další mimořádný odvod 0,5 miliardy Kč ke třem miliardám, se kterými se počítalo dříve. Na tiskové konferenci to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Peníze od státního podniku budou směřovat zpět do obnovy lesů na podporu nestátních vlastníků lesů. Loni státní podnik do rozpočtu odvedl 3,81 miliardy korun. Státní podnik loni podle auditovaných výsledků zvýšil čistý zisk o 83 procent na 5,03 miliardy korun z 2,74 miliardy korun v roce 2021. Šlo o třetí nejvyšší zisk v historii podniku. Hlavním důvodem růstu zisku bylo meziroční zvýšení cen dřeva, a to až o 70 procent.

Letos podle Šafaříka podnik zvládl boj s kůrovcem tak, že má historicky nejnižší zůstatek nezpracovaného kalamitního dřeva od počátku kalamity.

„Nenaplnil se předpoklad celkového objemu kůrovcových těžeb převyšující 2,5 milionu metrů krychlových. Maximum, které v letošním roce s největší pravděpodobností vykážeme bude na úrovni 1,8 milionu metrů krychlových," doplnil. Podle Šafaříka to znamená významné snížení celkového objemu těžeb v letošním roce.

Podnik se podle ředitele dostává do stavu plánovaného hospodářství, kdy může precizně připravovat výhledy možnosti těžby na období let 2025 až 2029. „Roční těžba se bude pohybovat na úrovni necelých osmi milionů metrů krychlových ročně," uvedl Šafařík.

Lesy ČR letos zvyšují počet honiteb ve vlastní režii, aby měly větší vliv na stav lesa a mohly účinněji redukovat přemnoženou zvěř.

„Efekt z hlediska plnění plánu lovu je už dnes zřejmý. U režijních honiteb došlo po zhodnocení stavu k průměrnému navýšení plánu lovu o 30 procent vzhledem k loňskému roku," doplnil Šafařík. V režijních plány lovu jsou splněné již ze 70 procent, v pronajatých je to zhruba 25 procent, dodal.

Opoziční poslanec Oldřich Černý (SPD) se ptal na postoj Lesů ČR k plánu na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Připomněl, že se dnes ve Sněmovně projednávala petice proti jeho vyhlášení.

Lesy ČR se podle Šafaříka snaží v otázce ochrany životního prostředí jít cestou takzvaného aktivního managementu integrované ochrany. V hospodářských lesích se kombinují opatření typu biotopových stromů a promyšlených bezzásahových území vkomponovaných do hospodářského lesa tak, aby se nesnižovala produkční a hospodářská funkce.

„Úbytků jak po kůrovcové kalamitě, tak i z důvodu plnění jiných celospolečenských zájmů je už poměrně hodně. Pakliže mají být Lesy ČR silným státním podnikem se schopností samofinancování, tak další úbytky hospodářské funkce ve prospěch mimoprodukčních funkcí, by znamenalo snížení této schopnosti," řekl. "Pokud máme nadále přispívat do státního rozpočtu, pak je nutné rozsah ochrany lesních ekosystémů, který již dnes v různých stupních přesahuje 40 procent, razantně nenavyšovat," dodal ředitel.


ČTK

Líbil se vám článek?
(1 hlas)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 2611

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

Zobrazení: 1987

Anketa uvnitř. Ministru zemědělství Marku Výbornému zaslal pobočný spolek České lesnické společnosti Křivoklát (PS ČLS) otevřený...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 1852

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 1758

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Zobrazení: 1744

Rok 2023 sice nenaplnil obavy, že se bude pro nestátní vlastníky lesů jednat o jeden z ...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 1685

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě