logo Silvarium tisk

Lesy ČR mají zásobu semen smrku na deset let dopředu

Úroda smrkových šišek byla loni a předloni v České republice mimořádně vysoká. Semenářský závod státního podniku Lesy České republiky (LČR) v Týništi nad Orlicí díky tomu bude mít zásobu smrkových semen na téměř deset let dopředu. Lesníci budou mít co sázet, i kdyby úroda šišek byla v následujících letech nulová. Řekla to ředitelka závodu Zuzana Neznajová.

"Minulé dva roky byly semenné. Souvisí to se suchem, protože smrky se při suchu cítí ohrožené a snaží se rozmnožit. Naposledy byly semenné roky v letech 2003 a 2004. Může se stát, že smrk nemusí po dalších osm až deset let zaplodit," řekla Neznajová. Důležité podle ní je to, že vysoká úroda byla loni rovnoměrně po celé České republice, protože semena pocházející ze smrků z jedné lesní oblasti, například z Podkrkonoší, nelze použít jinde.

Ne u všech dřevin ale byla loni situace tak příznivá jako u smrku. "Například buky měly nasazeno na kvetení a bohatou úrodu, ale letní přísušky způsobily opad a nedostatek osiva," uvedla Neznajová. Jednoroční výpadek by ale vysazování buku negativně ovlivnit neměl. Školkaři budou muset použít buková semena ze zásob, lesníci si také mohou poradit například přirozenou obnovou bukového lesa.

Semenářský závod v Týništi vnikl v roce 1971 a je největším svého druhu v Česku, ročně jeho asi 20 zaměstnanců podle výše úrody zpracuje 100 až 200 tun šišek. Hlavními odběrateli semen jsou lesní školky, například firem Wotan Forest, Lesoškolky Řečany nad Labem a Lescus Cetkovice. Pro potřeby lesních školek samotných Lesů ČR jde produkce v řádu procent.

Smrkové šišky se v drtivé většině v lese sbírají z pokácených stromů, jen ze stojících stromů se sbírají u jedlí a douglasek. Šišky se nejprve předčistí a ve velkých zásobnících se nechají proschnout. Pak putují do sušárny, kdy se suší vzduchem teplým přes 40 stupňů Celsia. V bubnovém stroji pak následuje vypadání semínek ze šišek, takzvané luštění. Na dalších strojích se semínka zbaví křidýlek a vyčistí se. Čistá semínka pracovníci zataví do vakuových pytlíků a uloží do skladu s teplotou tři až pět stupňů.

Kilogram smrkových semen závod prodává za 5440 korun bez DPH. Z jednoho kilogramu semen lze vypěstovat 40 000 sazenic a osázet deset hektarů lesa.

red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4920

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4723

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 3976

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3579

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 2926

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2468

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě