logo Silvarium tisk

Lesy ČR plánují nakupovat lesy v Rumunsku

Plocha lesů spravovaných státním podnikem Lesy ČR se v důsledku církevních restitucí zmenšila o desetinu. Podnik Lesy ČR má proto podle Hospodářských novin zájem rozšířit svou držbu a to nejen v tuzemsku, ale také v Rumunsku, případně v dalších východoevropských zemích. Za lesy v zahraničí je podnik připraven zaplatit i miliardy korun. 

Ilustrační foto: Vladimír Černý

Jak uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka pro HN, strategií podniku je rozvíjet Lesy ČR, hledají se obchodní příležitosti, jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Již rok a půl jsou monitorovány některé lokality, především v Rumunsku, probíhá komunikace s těmi, kteří větší lesní plochy již nakoupili, například se společností Ikea. To vše probíhá s myšlenkou posílení budoucích příjmů podniku. M. Jurečka si však nevybavuje žádný státní podnik z jiné evropské země, který by investoval do lesů v zahraničí. 

Podle generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda by se lesní pozemky v Rumunsku daly nakoupit za zajímavou cenu. "Rumunsko má kvalitní lesy a stabilně silnou poptávku po dřevě," říká k plánovanému obchodu D. Szorád. Jak uvedla v reportáži 21. 3. TV Prima, Lesy ČR zvažují například Bulharsko nebo určité části Slovinska.

Lesy ČR hospodaří se ziskem, část z něj odvádějí do státního rozpočtu, finance na pořizování lesů v cizině by tak podle HN pro státní podnik neměly být problém.

Ministerstvo zemědělství chce materiál představit na vládě, a to během dvou až tří týdnů.

Více najdete v článku: Státní Lesy ČR shánějí pozemky, chtějí nakupovat až v Rumunsku

Lesy v Rumunsku

Při rozloze lesů 6,573 mil. ha je lesnatost Rumunska 30 %, při plošném zastoupení jehličnanů 30 % a listnáčů 70 % (stejný podíl je udáván i u zásob).

Celková zásoba dříví byla k roku 2012 1 390 mil. m3 s k., čemuž odpovídá zásoba na 1 ha ve výši 212 m3 s k. Při roční těžbě 15,6 mil. m3 b. k. se ve veřejných lesích vytěží 12,7 mil. m3 b. k. a v lesích soukromých 2,9 mil. m3 b. k. Roční těžby na 1 ha činí 2,4 m3 při přírůstu 5,6 m3.

Od roku 1990 vzrostla výměra lesů o 202 tis. ha.

Podíl paliva na dodávkách je 31,3 %. Údaje o vlastnické struktuře lesů jsou rozporné, a pravděpodobně je 80 % lesů veřejných (60 % státní lesy, 20 % nestátní veřejné lesy) a 20 % lesů soukromých (10 % fyzické osoby, 10 % soukromé organizace, církevní lesy, komposesoráty). 

Zdroj: Lesnická práce 4/2012

Podle Hospodářských novin a TV Prima, redakce

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2455

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2226

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2125

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1763

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 1726

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1618

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě