
„Objem zpracovaného dříví souvisí s výchovou i obnovou porostů. Intenzivně se zaměříme na výchovu porostů středního věku odkládanou kvůli kůrovcové kalamitě,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR.
Letošních 40 zakázek se člení do dvou kategorií. V patnácti jde o provádění lesnických činností bez prodeje dříví, přičemž čtrnáct je pětiletých a jedna dvouletá. Ze 25 zbývajících zakázek, jejichž součástí je i prodej dříví, je 22 pětiletých, dvě dvouleté a jedna tříletá.
Lesy České republiky zpravidla při tendru postupují podle tak zvaného „senátního systému“. Každý rok se tedy soutěží přibližně pětina spravovaného území. Podnik aktuálně spravuje 1 218 tisíc hektarů.
Zadávací dokumentaci a veškeré informace o tendru naleznete ZDE.
V loňském tendru 2025+ byla nejúspěšnější těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Z 12 jednotek, o které se soutěžilo, firma Uniles získala a podepsala kontrakty na šesti. Zakázky ještě získaly firmy PRO100LES, LDF Rožnov, Aclesia, Petra a Jihozápadní dřevařská. Do tendru se přihlásilo 30 firem.

Těžbu dřeva a práce v lesích podnik z hlavní části zadává prostřednictvím soutěží soukromým lesnickým firmám. Přes takzvanou komplexní zakázku, kdy si dřevo těží a prodávají v soutěžích vybrané lesnické firmy, podnik prodává přes 40 procent dřeva. Zhruba 40 procent dřeva Lesy ČR prodávají samy, přes deset procent prodávají v aukcích.
LČR loni vykázaly čistý zisk 4,74 miliardy korun. V letošním prvním pololetí zvedly hrubý zisk meziročně o 14 procent na 3,21 miliardy při tržbách 8,3 miliardy korun.
Podle TZ LČR a ČTK, red.





















