logo Silvarium tisk

Ministr Milek odvolal generálního ředitele LČR Daniela Szóráda

Aktualizováno 14. 5. 2018 Ministr zemědělství Jiří Milek k 11. 5. 2018 odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Důvodem bylo podle slov ministra nezvládnuté řízení podniku Lesy České republiky, které vyústilo v kůrovcovou kalamitní situaci. 

 

K odvolání generálního ředitele Daniela Szóráda jsem se rozhodl bez ohledu na politickou situaci. Stav našich lesů je velmi kritický, a proto je nezbytně nutné aktivně řešit kůrovcovou kalamitu. To se pod dosavadním ředitelem nedělo. Vedením podniku bude nyní pověřen statutární zástupce Tomáš Pospíšil a řešení krizové situace se ujme krizový manažer," řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

K důvodům, které vedly k odvolání generálního ředitele, patří nedostatečná opatření pro řešení kůrovcové kalamity. To se projevuje v odumírání lesů v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Jihočeském kraji. Velkou chybou bylo dle vyjádření ministra Milka také nezajištění osiva lesních dřevin, proto nyní není možné v plné výši obnovovat vytěžené lesy. Mezi důvody odvolání uvedl ministr také kolabující obchod s dřívím.

Podle Daniela Szoráda ale za kůrovcovou kalamitu mohou extrémní výkyvy počasí. Především sucho, které udeřilo i letos na jaře a kůrovec díky teplu mohl začít létat o měsíc dříve než loni. Nasazená obranná opatření proti kůrovci jsou podle Szóráda na hraně toho, co lze zvládnout. 

Rozhodnutí ministra o odvolání Szórád respektuje. „Má na toto rozhodnutí právo. Nikdy jsem netvrdil, že jsme ten nejlepší kandidát na světě," řekl Szórád. Szorád po čtyřech letech ve funkci ředitele opouští podnik podle svých slov s čistým svědomím. „Celá řada věcí se podařila. Myslím, že jsem podnik významně posunul směrem dopředu. Pracovní podmínky, které tam lidé mají a procesy které tam běží, jsou na úrovni. Podnik nemá žádné kauzy," řekl.

Před jeho nástupcem bude stát například úkol dotažení projektu nového informačního systému, výstavby nového sídla firmy v Hradci Králové či řešení otázky, jak dál v koncepci lesnických zakázek.
O svém dalším profesním působení Szórád zatím jasno nemá. Připomněl, že v okamžitém působení v oboru u případné konkurence mu brání šestiměsíční konkurenční doložka.

Vizitka ředitele státních Lesů ČR Daniela Szóráda

Daniel Szórád je absolventem Lesnické fakulty VŠZ v Brně a držitelem doktorátu z ekonomie. V průběhu své pracovní kariéry působil 7 let jako referent Odboru obchodu a rozpočtu státního podniku LČR. V roce 2001 uspěl ve výběrovém řízení a po dobu následujících 7 let pracoval ve vedení soukromého lesnicko-dřevařského holdingu CE WOOD, a.s. Od září 2009 byl zaměstnán u společnosti IKEA Industry, kde úspěšně řídil projekt na výstavbu pily v Polsku. Dne 14. dubna 2014 byl jmenován generálním ředitelem státního podniku Lesy České republiky.

Vedením Lesů ČR pověřil ministr Milek 14. 5. 2018 Tomáše Pospíšila současného ředitele lesního a vodního hospodářství státního podniku. Výběrové řízení na nového ředitele nechce ministr Milek zatím vypisovat, chce ho nechat na svém nástupci ve vládě s důvěrou Poslanecké sněmovny. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) byl o odvolání Daniela Szóráda podle slov ministra Milka informován.

V pondělí bude ministr Milek jmenovat krizového manažera pro kalamitní oblasti. Stane se jím Ludvík Říčář, současný krajský ředitel v Liberci. Ten má podle slov ministra začít v nejbližších dnech na severní Moravě jednat s personálem a smluvními partnery o možnostech řešení složité situace.

Protože je situace skutečně vážná, uskuteční se na Ministerstvu zemědělství v úterý 15. 5. 2018 jednání k řešení kritické kůrovcové situace, a to za účasti předsedy vlády Andreje Babiše, ministra životního prostředí Richarda Brabce, zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva dopravy, Ministerstva vnitra a zástupců odborných organizací.

Kůrovcová kalamita je dle kritiků hlavně na ministerstvu

Opozice kritizuje odvolání ředitele státního podniku Lesy ČR Daniela Szóráda, chyba je podle ní hlavně na ministerstvu zemědělství. Podle místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Radka Holomčíka (Piráti) by se měly udělat větší změny než pouze odvolání šéfa firmy. Ministerstvo podle něj poprvé přiznalo, že za kůrovcovou kalamitu nemůže jenom globální změna, ale i lesnická pochybení. Podle ekologů z Hnutí Duha by se měla změnit koncepce podniku.

Podle Holomčíka by neměl ministr v demisi dělat takto razantní kroky. Ministerstvo pak podle něj poprvé přiznalo, že vznikla chyba. „Co dělala dozorčí rada Lesů ČR, co dělali odpovědní lidé na ministerstvu?" ptá se Holomčík. Chyby je podle něj třeba hledat nejenom u exekutivy, ale i u lidí, kteří měli situaci hlídat. Není podle něj možné udělat ze Szóráda pouze obětního beránka.
Agrární analytik Petr Havel upozornil na to, že kůrovcová kalamita se postupně připravovala 20 let. Ministerstvo, které odpovídá za stav zákonů, mělo podle něj novelizovat potřebné vyhlášky či zákony, což dříve neudělalo.

Podle poslankyně Veroniky Vrecionová (ODS) je výměna ředitele Lesů ČR pouze populistickým krokem. „Primárním viníkem současného neutěšeného stavu lesních porostů v naší zemi ohrožených plošnou kůrovcovou kalamitou je totiž samo ministerstvo zemědělství, které je zakladatelem státního podniku, a které tak stanovuje podmínky hospodaření ve všech lesích na území ČR i v podniku Lesy ČR," uvedla Vrecionová.

Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha se na stavu lesů podepsalo to, že Lesy ČR nemají dost vlastních zaměstnanců a výběrová řízení na těžbu jsou příliš zdlouhavá v době kalamity, kdy je potřeba napadené stromy odstranit co nejdříve. Navzdory tomu, že ekologové vedení Lesů ČR kritizovali, chápou odvolání Szóráda v této situaci spíše jako dílčí krok.

Podle ČTK (11. 5. 2018)

Podniku v letošním prvním čtvrtletí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 1,25 miliardy korun z předchozích 1,72 miliardy korun. Více čtěte zde.

Kvůli kalamitě se měnila v poslední době i lesnická vyhláška, díky které bude moci stát nově řešit kalamitu podle krizového zákona. Exekutiva při vyhlášení krizového stavu bude mít větší pravomoci. Více čtěte zde.

Tiskový komentář Hnutí DUHA

Odvoláním ředitele Lesů ČR se lesní krize nespraví. Nepotřebujeme obětního beránka, ale systémovou změnu hospodaření od ministerstva zemědělství

Dne 11. 5. 2018 ministr zemědělství v demisi Jiří Milek odvolal generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniela Szoráda. Děje se tak v souvislosti se zanedbáním prevence proti šíření kůrovce v několika krajích a souvisejícím poklesem zisků. Výměna Daniela Szoráda za nového ředitele Lesů ČR může mít smysl pouze tehdy, pokud bude doprovozená výraznou změnou politiky ministerstva zemědělství a trendu v hospodaření tohoto státního podniku.

Hlavní příčina současného krizového stavu lesů je dlouhodobá nečinnost ministerstva zemědělství. Právě především ono dlouhodobě opomíjí urgence vědců, ochránců přírody i mnoha lesníků, aby se legislativa určující podobu lesního hospodaření přizpůsobila změně klimatu, přírodnímu stavu lesů a dlouhodobě udržitelnému lesnictví.

Ministerstvo zemědělství přitom neupravilo zákony a vyhlášky tak, aby umožnily lesníkům změnit praxi historicky orientovanou především na pěstování smrku a zaměřit se na pěstování pestřejší skladby stromů. Lesy České republiky dosud nejen kvůli neochotě ředitele Szoráda, ale i kvůli chybějícímu zadání ze strany ministerstva zemědělství nepřijaly zásady zdravého a trvale udržitelného lesnictví formulované standardy certifikace Forest Stewardship Council (FSC).

Zanedbání současného rozšíření kůrovce ze strany Lesů České republiky zavinila také jejich závislost na nesprávném obchodním modelu a způsobu zadávání zakázek určeným ze strany ministerstva zemědělství v roce 2010 ministrem Ivanem Fuksou (ODS). Takzvaná „Dřevěná kniha" prostřednictvím megatendrů svěřuje veškerou práci i prodej státního dřeva velkým težařským firmám, což nepodporuje šetrné hospodaření, rozvrátilo zaměstnávání místních lidí v lese a nyní neumožňuje operativně řešit kalamitní situace.

Hnutí DUHA proto spustilo výzvu Zachraňme lesy, ke které se dosud připojilo přes 10 tisíc lidí. Výzva na webu www.zachranmelesy.cz vyzývá ministerstvo zemědělství, vládu ČR a Lesy České republiky, aby přijaly systematické kroky k vytvoření a ochraně pestrých, odolných a různověkých lesů.

Jan Skalík, koordinátor výzvy Zachraňme lesy Hnutí DUHA, říká:
Pokud by odvolání ředitele Lesů ČR Daniela Szoráda mělo ministerstvu zemědělství sloužit k tomu, že se krize lesů zamete pod koberec, byla by to pro všechny prohra. Další kroky ministerstva zemědělství ukážou, zda tím jen nepřikrývá svou dlouhodobou neochotu nastavit legislativu pro udržitelné lesnictví namísto neudržitelného pěstování smrku."

Vyhodit ředitele Lesů ČR je líbivé gesto. Mnohem větší vinu za současné problémy s kůrovcem ale nese samo ministerstvo zemědělství. Bude se lesní krize na ministerstvu řešit konečně také konstruktivními a systematickými návrhy legislativy?"

Výzvou pro nového ředitele Lesů České republiky bude konečně nastartovat trvale udržitelné lesní hospodaření. Ministerstvo zemědělství navíc musí dát státnímu podniku v zákonech a vyhláškách zadání pro šetrnější přístup k lesům."

Podle TZ Hnutí DUHA (11. 5. 2018)

Reportáž o odvolání D. Szóráda v hlavní zpravodajské relaci České televize zde.

Zpravodajství ČT 24 - „Šéf Lesů ČR Szórád končí. Ministr zemědělství ho odvolal kvůli kůrovci“ - více čtěte zde. 

Podle TZ MZe a ČTK (11. 5. 2018), red. 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

-5 # lesnar 2018-05-14 19:01
https://archiv.ihned.cz/c1-66136580-tezari-dostali-pokuty-nestihli-vcas-likvidovat-kurovcove-drevo

Především mnozí papučoví revírníci vylezou ven až s prvním sluníčkem - jako lýkožrouti samotní - a zanedbané zimní vyznačování naházejí zčerstva do zadávacích listů vydávajíce je za nově napadené dříví. Přes veškeré klimatické posuny je pořád srandovní číst na ZL P18 Evidence kůrovcového dříví..."objeveno v únoru, zadáno v březnu, termín asanace odvozem 14 dní", notabene s ceníkovým kódem kamuflujícím skutečný stav (sterilní souše, tj. ve vegetačním klidu oloupané nebo defoliované). Což konstatovala i ČIŽPka. Letos jim bohužel přihrál start smluvních prací vysoutěžených v tendrech březen+.
Tohle si Jarda Chrobák moc neuvědomuje, tak tlačí na "zrušení megatendrů" spolu s prof. Fantou. Ale coby ne, mnozí dodavatelé klidně najedou na poskytování služeb...
+12 # hirschmann 2018-05-14 15:04
Lesu zdar, zde je vůbec problém v koncepci LČR, jak může 1 akciovka být na 3-5 uzemních jedntokách po celé ČR s jedním počtem lidí,techniky..pokud by byl stav bez kalamity a kůrovce,tak se to dá jakž takž stíhat, ale ne v období kalamit a gradace kůrovce,zde je třeba nasazení personálu,lidí,techn iky ihned .v lesích je o víkendu klid,nic se neděje,a kůrovec si hryže..to jsem nezažil...a co obchodní smlouvy a pokuty a státní správa,inspekce atd
+3 # celem 2018-05-14 10:17
a udělené pokuty ? Není to tak, že si akciovky započítali výši pokud za nezpracovaného kůrovce do cen ? A pak je vlastně možné udělit pokut kolik kdo chce, vypadá to dobře, ale nic to vlastně neřeší. Aby se něco změnilo, museli bychom se vrátit ke členům kapely Patrik, ale to už je opravdu historie ...
+8 # celem 2018-05-14 10:13
k vyřešení situace nový generální ředitel odvolá ještě některé KŘ a ti noví KŘ odvolají ještě nějaké vedoucí LS, a pak už nebude mít kůrovec co žrát a situace se sama od sebe uklidní
+17 # Pavel Boucký 2018-05-14 08:34
Po ing. Lidickém a ing. Půlpánovi je ing. Szórád dalším obětním beránkem. První dva pány odvolal on sám, teď to dohnalo i jeho. Ing. Pospíšil, bývalý ředitel šumperského krajského ředitelství, se rychlostí blesku posunul přes pozici de facto výrobního ředitele až na vrchol. Pro upřesnění, šumperské ředitelství právě za jeho působení trpělo hlavně na lesních správách Město Albrechtice a Jeseník právě onou kůrovcovou kalamitou a nedá se říci, že by se ji dařilo zvládnout. Tak trochu nevím, co tedy pan pověřený ředitel nabídne jako řešení.
Problém je v spíše v celé koncepci, ve společenském zadání a definici prioritních funkcí lesů. Už na fakultě nám byla s pýchou zdůrazňována kontinuita lesnické legislativy už od dob Marie Terezie. Ale ona dnes ta doba je jiná, a mnoho z pravidel prosazovaných jako neměnné jistoty prostě dnes neplatí. Změnily se podmínky klimatické, společenské, ekonomické atd., ale lesnictví zapomnělo reagovat.
+17 # pkarm 2018-05-14 06:38
Tak nám ty čistky pěkně pokračují. Připravujeme dál korýtka pro čapí kámoše. Milek by měl ještě odvolat ředitele Povodí! Má přeci tragický nedostatek vody v řekách a manažersky nezvládá celou situaci řešit. Voda dál odtéká... A co na to Karlička? Ta přece nemůže zůstat stranou! Situace v moravských lesích spravovaných VLS je obdobná té v lesích LČR. Jako úlitbičku pro šéfa by měla odvolat ředitele VLS. Důvod se přeci vždycky najde.
+11 # Lynx 2018-05-13 09:58
Vedení se ujme krizový manažer, tedy návrat benzinové kliky??? :lol:
+79 # Ota-Buršík 2018-05-12 08:16
Pokud se nezmění koncepce v lesnictví, žádný nový ředitel kalamitu nezastaví. Pokud nebude dostatek venkovního personálu, aby stihl pochůzkami kůrovce podchytit, bude to špatné. Personál měl dříve možnost, ba co dím, povinnost, okamžitě nasadit těžaře ke zpracování kůrovce a protože aspoň, já měl u každého hajného kočího s koněm, tak s kůrovcem z lesa ven.
Marně jsme připomínali, že tvůrci transformace zavádí to co zde bylo, rozdělení lesníků na těžební a pěstební činnost ,dle sovětského vzoru, klobouk dolů před našimi předky, že tuto pitomost po 3 letech zrušili.
Tranformátoři měli možnost slyšet názory německých a rakouských kolegů, že transformace je nastavena špatně, ještě se vychloubali, že k nám se budou jezdit dívat, jak se má řídit lesní hospodářství.
Ač nerad, ale musím souhlasit s názorem pana Bláhy, jen nechápu, jak dokázal tak rychle otočit, když stále tvrdí, že kůrovec do lesa patří.
Nový ředitel to nebude mít lehké, copak personál sežene, lesnických škol máme více jak dříve, kde sežene kvalitní těžaře, kočí a koně to nevím. Ty babičky co zalesňovaly a ošetřovaly kultury jsou již na pravdě boží a to se zalesňovalo smrku 6 500, bo 12 000 a t.d. vše se stihlo, dnes dáváme 3500smrku a divíme se, že tam jsou díry, jako po zlodějích, 1 sazenici sežere klikoroh, druhou jeleni, třetí uhyne suchem, takto se v lese nikdy nehospodařilo, pokud se tomu nechá hopodaření vůbec říkat.
+27 # Lynx 2018-05-13 09:56
Centralismus v řízení LČR asi není ideální model.
LS by měly mít větší samostatnost, větší možnost pro vlastní kreativitu s následným vzájemným předáváním zkušeností.
Centrální připichování feromonových sáčků na stromy zlikvidovalo předčasně spoustu porostů.

Obírání pracovníků v lesích ze strany "vítězných firem" podnikajících za účelem zisku dokonalo dílo zkázy.

Rychlé řešení ale neexistuje.
+17 # Pavel Boucký 2018-05-14 08:40
Problém není v míře samostatnosti LS, ty ji mají dostatečnou. Problém je v tom, že jsou poněkud bezzubé. Koncepce oddělení správy lesů a těžebních zpracovatelských kapacit se projevuje jako vrcholně nepružná a nefunkční. LS nemá přímý vliv na řízení postupu prací v lese a zpracovatelská firma se musí řídit především svými ekonomickými potřebami, tak někdy tak trochu "zazdí" skutečné potřeby lesa. K tomu absolutní nedostatek pracovníků dělnických profesí, chybějící těžaři a kočí, kteří hlavně vždy řešili rozptýlené nahodilé těžby a výsledek se prostě dostavil. Změny ekologických podmínek jsou velmi rychlé a LS nemá způsob, jak na ně efektivně reagovat. To ale není problém centralizace nebo decentralizace, to je problém nastaveného systému jako takového.
+11 # Pavel Boucký 2018-05-14 08:52
Snad jen doplnění. Koncepce se asi jen tak nezmění, pokud je ještě stále ekonomicky zajímavá pro velké hráče na trhu lesnických těžebních a dodavatelských firem. I kroky odvolání vedení LČR si dávám spíš do souvislosti s ekonomickými dopady na velké firmy na trhu, související s převisem nabídky dřevní hmoty, než s upřímným zájmem o stav a další vývoj našich lesů.
+28 # Taranis 2018-05-12 00:33
Také se zredukoval počet lesníků, takže se těžko včas vyhledají kůrovcem napadené jednotlivé stromy. A pak to jede jako lavina.
+7 # Taranis 2018-05-12 00:27
Když "nebyl kůrovec", těžily se smrkové mýťáky normálně a na dříví odbyt byl. A najednou není, přitom dřevu nic není.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2444

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2221

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2117

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1756

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1608

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1593

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě