logo Silvarium tisk

Mrtvé dřevo jako substrát pro růst sazenic jedle bělokoré

Studie provedená v rezervaci Czarna Rózga ve středním Polsku posoudila fyzikální, chemické a biochemické vlastnosti mrtvého dřeva v pokročilém stupni rozkladu, ve kterém se objevuje nová generace jedle. Na základě získaných výsledků bylo potvrzeno, že mrtvé dřevo může být vhodným substrátem pro růst mladé generace jedle.

Ilustrační foto. Foto: Pixabay Ilustrační foto. Foto: Pixabay

Mrtvé dřevo slouží nejen jako stanoviště pro nesčetné množství rostlin a živočichů, včetně lišejníků, mechorostů, hub, bezobratlých, ptáků a savců, ale řada studií  poukazuje i na jeho další úlohu a to jako kvalitního substrátu pro klíčení a kvalitu semenáčků v průběhu přirozené obnovy lesa.

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Klíčení, přežití a růst sazenic závisí na podmínkách prostředí, jako je teplota, vlhkost a živiny. Životaschopnost semen, šíření, klíčení a mykorhiza jsou rozhodující pro usazení semenáčků. Navíc potenciální substráty pro regeneraci sazenic, jako je organická vrstva, minerální půda nebo mrtvé dřevo, vykazují významné rozdíly ve svých fyzikálních a chemických vlastnostech. Regenerační procesy jsou dány půdní vlhkostí, obsahem organického C a pH povrchového horizontu. Stav a fungování kořenového systému pak určují kvalitu sazenic. Kořeny jsou zodpovědné za příjem živin a jejich schopnost přizpůsobit se měnícím se podmínkám prostředí umožňuje rostlinám rozšířit jejich ekologickou niku. Tyto adaptace se mohou projevovat morfologickými a fyziologickými znaky, stejně jako obsahem biogenních prvků.

Studie provedená v Polsku přinesla nové poznatky o vývoji semenáčků jedle bělokoré (Abies alba Mill.), primárního lesotvorného druhu v mírném klimatu, na substrátu získaného z mrtvého dřeva. Byly sbírány tříleté sazenice jedle rostoucí jak na mrtvém dřevě, tak v půdě. Následně byl sledován nutriční stav a morfologie kořenů sazenic rostoucích na mrtvém dřevě v pokročilém stádiu rozkladu a sazenic rostoucích v půdě. Získané hodnoty byly porovnány a vyhodnoceny. Přirozená obnova jedle je v lesním hospodářství stále důležitější a zejména silně rozložené jedlové kmeny se ukázaly jako příznivý substrát pro růst sazenic jedle.

Bylo to způsobeno především jejich vysokým obsahem výměnných kationtů, včetně vápníku, hořčíku a draslíku, a také zvýšenými hladinami fosforu a dusíku. Pokročilé stádium rozpadu dřeva se vyznačuje poměrně účinným rozkladem lignocelulózových vláken, jehož výsledkem je dostatečné množství dostupných forem dusíku ve dřevě. Silné uvolňování bazických kationtů z rozkládajících se kmenů bylo potvrzeno již dříve. V důsledku toho sazenice rostoucí na rozkládajícím se dřevě vykazovaly vyšší obsah N, P, K, Mn a Zn než sazenice rostoucí na minerální půdě. Výrazně vyšší obsah draslíku v jehlicích sazenic pěstovaných v mrtvém dřevě ukazuje na jeho efektivnější příjem v kořenech. Draslík hraje klíčovou ekologickou roli v různých procesech, včetně fotosyntetické aktivity.

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Rozkládající se dřevo také vykazuje příznivější fyzikální vlastnosti ve srovnání s půdou. Výzkum odhalil výrazně vyšší celkovou pórovitost jedlových kmenů než půdy. Dřevo z mrtvého dřeva si navíc udržovalo vyšší vlhkost. 

Sazenice jedle rostoucí na tlejícím dřevě vykazovaly výrazně vyšší obsah živin. Dřevěné kulatiny v pokročilém stádiu rozkladu mají navíc vlastnosti, které podporují rozvoj podzemní biomasy sazenic. V půdě se u sazenic jedle vyvíjejí delší a mohutnější kořenové systémy. Když však sazenice rostou na mrtvém dřevě, specifická kořenová plocha a specifická délka kořene jsou vyšší, což ukazuje na zvýšenou účinnost příjmu živin. Celkový stav  jak kořenů, tak jehlic nenaznačuje žádná omezení v příjmu živin sazenicemi rostoucími na mrtvém dřevě. 

Tato studie tak potvrdila, že silně rozložené dřevo může poskytnout příznivé mikrobiotopy pro růst mladé generace jedle.

Celý článek si můžete přečíst zde. 

 

Podle nature.com/scientific reports, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 5050

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4808

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 4023

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3636

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 3013

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2610

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě