logo Silvarium tisk

Vláda přerušila debatu o příspěvcích na hospodaření v lesích

Aktualizováno 30. 5. Vláda na dva týdny přerušila debatu o tom, kdo bude přerozdělovat příspěvky na hospodaření v lesích. Ministerstvo zemědělství na ně chtělo 350 milionů korun. Na twitteru to napsal mluvčí kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) Martin Ayrer.

Ministerstvo zemědělství chce sjednotit a poskytovat příspěvky na hospodaření v lesích, které v současné době v různé podobě poskytují zájemcům posílají kraje. Žádá na to ze státního rozpočtu 350 milionů korun. Obnos by měl jít v podstatě z peněz Lesů ČR, které každoročně dávají státu miliardy korun. S návrhem, který 30. 5. projednává vláda, nesouhlasí ministerstvo financí. Vyplývá to z návrhu nařízení na vládním webu.

Podle ministerstva zemědělství by se tak částečně vrátil stav před rokem 2005. Od roku 2005 se zvýšily peníze pro kraje z rozpočtového určení daní. Navýšení bylo plánované právě na podporu obnovy, výchovy a ochrany lesů, na podporu sdružování vlastníků lesů nebo podporu technologií šetrných k přírodě. Jenže prostředky nejsou podle resortu vázané právě na tuto činnost. Ministerstvo argumentuje tím, že zatímco daňové příjmy krajů během let vzrůstaly, obnos určený na lesnické dotace se postupně snižoval, v roce 2014 klesl až na 157,5 milionu korun. Během desetiletí se tak dotace snížily o 40 procent.

MF na jednáních uznalo, že kraje k poskytování příspěvků na hospodaření v lesích z vlastních daňových příjmů nelze zavázat; MZe neúspěšně navrhovalo snížit % daňového příjmu krajů v rámci novely zákona o rozpočtovém určení daní – tzn., aby se tyto příjmy vrátily do státního rozpočtu. Resort ministra Andreje Babiše (ANO) chce, aby ministerstvo zemědělství buď našlo způsob, jak peníze vzít krajům, nebo jim nakázat, aby je začaly lesníkům vyplácet. To však podle resortu Mariana Jurečky (KDU-ČSL) není možné.

Ministerstvo zemědělství upozornilo, že peníze by využívalo i na boj proti suchu, respektive na zajištění obnovy lesů poškozených nedostatkem vody.

V návrhu zároveň Ministerstvo zemědělství žádá o navýšení peněz i pro ministerstvo obrany, chce zavést desetimilionový příspěvek na ztížené hospodaření ve vojenských lesích. Peníze by si měl resort najít ve vlastním rozpočtu.

Pokud změnu odsouhlasí vláda, nařízení by mělo začít platit od 15. června. Do té doby jej ale už vláda neprojedná. Ministerstvo si pak o 350 milionů řekne od příštího roku, letos si 100 milionů pokryje z rezerv.

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+11 # Lynx 2016-05-29 10:28
Jasně, proč vracet něco, co fungovalo. Hned poté, co tuto "agendu" převedlo ministerstvo na kraje, tak první rok peněz na obnovu a zajištění kultur kraje údajně měly málo. Do té doby vlastník lesa neměl problém. Najednou problém byl a čekalo se na další roky anebo obnovu vlastník financoval sám. Kdo podal pozdě žádost, na toho peníze jaksi nezbyly, což předtím nebylo.
Jen zbytečný úřednický moloch navíc, spousta nových nesmyslných zbytečných formulářů, místo dřívější jednoduchosti. Papírů přibylo minimálně dvakrát, peněz ubylo. Úředníků, kteří házejí klacky pod nohy taktéž přibylo.
Vítejte v ČEZku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4480

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 3764

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3599

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 3472

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3407

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 3253

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě