logo Silvarium tisk

MŽP jednalo se starosty, proti vyhlášení NP Křivoklátsko je 17 obcí

Ministerstvo životního prostředí 24. 2. jednalo se starosty o vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, který by měl zajistit vyšší ochranu přírody, například šetrnější způsob hospodaření v lesích. Obce chtějí podrobnější informace, řekla po dnešním jednání se zástupci obcí ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Starostové po setkání novinářům uvedli, že proti vyhlášení národního parku je 17 obcí. Současná ochrana je podle nich dostačující a podle nich chybí studie, které by prokazovaly nezbytnost vyhlášení národního parku, uvedl starosta Bělče na Kladensku Lukáš Kocman.

Ministerstvo chce v červnu zahájit proces vyhlašování národního parku, cílem by měla být ochrana rozmanitých lesů, skal, údolí a kaňonu řeky Berounky včetně desítek ohrožených rostlin a živočichů, kteří zde žijí. Proces může podle Hubáčkové trvat přibližně dva či tři roky.

Některé obce se vyhlášení národního parku obávají kvůli nárůstu turistiky, podle jejich starostů je zajištění ochrany přírody prostřednictvím chráněné krajinné oblasti dostatečné, další turisté k ochraně nepřispějí, místní obyvatelé preferují klidnější venkovský život. „Já si myslím, že se ministerstvu nás nepodařilo přesvědčit,“ uvedl Kocman. Dodal, že obce teď platí daň za to, že dokázaly přírodu zachovat, a nemají vliv na to, zda bude záměr vyhlášen.

Podle Hubáčkové se podařilo vyvrátit obavy, že do národního parku nebude možné chodit například na houby nebo pro klestí. Vyhlášení národního parku nepřinese podle ministerstva pro veřejnost omezení vstupu oproti současnému stavu.

„Křivoklátsko je unikátní komplex lesů, který díky zdejší specificky utvářené krajině nemá obdoby v celé České republice. Právě proto si zaslouží nejvyšší stupeň ochrany velkoplošného území. Jako bývalá starostka zároveň rozumím obavám místních obcí z toho, co jim tato změna přinese. Jsem proto ráda, že se nám dnes podařilo zahájit debatu a rozptýlit alespoň některé obavy ještě před samotným zahájením procesu vyhlašování národního parku," sdělila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková po jednání v obci Běleč. 

Ministryně řekla, že na rozvojové aktivity budou dotační programy určené pro obce v národním parku. Podle Kocmana obec nyní nepotřebuje například stavět parkoviště pro turisty, ale dlouhodobě ji trápí například nedostavěný vodovod.

Proti vyhlášení pátého národního parku také dlouhodobě vystupuje Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), které považuje vyhlášení NP Křivoklátsko za nedostatečně uvážené a s ohledem na potenciální rizika velmi problematické. SVOL podle svého vyjádření již v roce 2013 žádal kompetentní orgány a osoby o přehodnocení přístupu ohledně nutnosti vyhlásit NP Křivoklátsko a upuštění od záměru jeho vyhlášení. V souvislosti s prohlášením nové vlády toto téma opět ožilo. SVOL nyní podporuje nově vytvořenou petici, která nesouhlasí se zřízením NP Křivoklátsko.

„Situace kolem možnosti vzniku NP v našem regionu a kroků institucí – vláda, Středočeský kraj, AOPK apod. a také určitě i některých jednotlivců si žádá mimo jiné paralelní kroky, alespoň bazální reakci občanů našeho regionu a potažmo i občanů celé naší země, kterým není Křivoklátsko lhostejné. Věřte, že takových lidí je opravdu nemalý počet. Tou reakcí mám na mysli podpis petice vyjadřující osobní nesouhlas s výše uvedenými aktivitami v našem regionu. Je samozřejmě na každém z vás, jaký postoj k danému tématu zastáváte a jak moc máte chuť být aktivní," uvedl Miroslav Pecha, ředitel Lesnického parku Křivoklátsko, o. p. 

Stanovisko SVOL k záměru zřízení Národního parku Křivoklátsko

Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko je ve vládním programovém prohlášení. Stát by se jím mělo 16 procent plochy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Příznivci národního parku kritizují například monokulturní porosty náchylné k poškození hmyzem a klimatickými vlivy. Odpůrci poukazují na kulturní původ lesů, které vznikly lidskou činností a je třeba v nich kvůli udržitelnosti hospodařit v souladu s ochranou, kterou dostatečně zajišťuje status CHKO.

Plocha národního parku by měla zabírat 12 000 hektarů, z toho 96 procent pozemků patří státu. Dotýká se katastru 19 obcí, více než polovinu katastrálního území v budoucím parku by mělo mít osm obcí.

Petici s nesouhlasem se zřízením Národního parku Křivoklátsko lze stáhnout zde

Podle ČTK, TZ MŽP a TZ SVOL

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+1 # schutzmeister@iex.cz 2022-09-18 12:50
Tady maj dost podobný podmínky a taky bojujou .
A maj pěkný stránky.

https://unser-steigerwald.de/deutliche-ablehnung-eines-nationalparks-im-steigerwald/

"Rauhenebrach, 13. září 2021 - Velká část občanů odmítá vyhlášení národního parku ve Steigerwaldu. To nyní potvrzuje průzkum zadaný sdružením Unser Steigerwald eV v severním regionu Steigerwald. To bylo provedeno v červnu 2021 Institut ForschungsWerk GmbH, Norimberk."
0 # schutzmeister@iex.cz 2022-09-19 16:56
Cituji schutzmeister@iex.cz:
"Velká část občanů odmítá vyhlášení národního parku ve Steigerwaldu. ""


Dost dobrý tam na tom je, že tamní největší "zelenej parazyt" je bejvalej ředitel tamního lesního závodu Ebrach v důchodu.
http://www.deutscher-naturschutzpreis.de/303.html

"Bývalý lesní ředitel Dr. Georg Sperber získává Čestnou cenu Německé ceny za ochranu přírody 2011. Porota Německé ceny za ochranu přírody oceňuje jeho mnohaletý mimořádný osobní závazek k ochraně lesní přírody v Německu. V roce 2011, Mezinárodním roce lesů, má ocenění motto „Budoucnost lesů – chránit, zažít, využívat“.

Maj tam v tom ty frickové teda pěknej hokej. :cry:
-15 # lesnistrašidlo 2022-02-28 13:19
Ten, kdo přirovnává Křivoklátsko k Šumavě se asi moc nevyzná v geografických podmínkách té oblasti.
-15 # lesnistrašidlo 2022-02-28 13:16
Jen ať si SVOL píše co chce. Jediný soukromý les v Návrhu NP Křivoklátsko je 22 ha obce Kublov. Ta před 10 lety chtěla, aby to tak bylo.
+25 # pkarm 2022-02-26 10:23
Vážení kolegové lesáci a milovníci zelené přírody. Dovolte, abych uveřejnění tohoto článku na Silvariu, využil k žádosti o připojení Vašeho podpisu pod petici proti vzniku Národního parku Křivoklátsko.
Po cca deseti letech MŽP a vedení Krajského úřadu Středočeského kraje opět obnovilo snahy o vyhlášení NP Křivoklátsko. Jednají z pozice síly, neberou v úvahu odpor místních samospráv, zdejších obyvatel a neuznávají předkládané argumenty. O vyhlášení NP hovoří jako o hotové věci a s místními obyvateli nehodlají diskutovat. Odpor místních starostů, jejich přehlížení a naprostou absenci konkrétních informací ze strany MŽP a KÚ, vyústil v sepsání petice proti vzniku NP Křivoklátsko. V současné době vidíme tuto petici jako jedinou možnost proti arogantnímu přístupu státních orgánů. Aby se petiční výbor PS peticí seriózně zabýval, je potřeba minimálně 10 000 podpisů.
Žádám každého z Vás, podpořte snahu místních lesáků a obyvatel a pomozte zachránit kolébku českého lesnictví před ,,zelenými“ experimenty (NP Šumava, NP České Švýcarsko). MŽP ve svých argumentech znevažuje práci generací předchozích lesníků, ale i práci nás současných.
Nebudu zde popisovat podrobnosti. Perfektní zhodnocení situace je ve Stanovisku SVOL, které je součástí tohoto článku.
Vytiskněte, prosím, petici oboustranně, aby byly podpisy na druhé straně textu. Podepište Vy, Vaši kolegové, rodina, kamarádi. Budeme vděční za každý podpis. Každý podpis je důležitý a počítá se! Arch zašlete na adresu : Jakub Majer, U Plátenice 1/1511, Praha 5, 150 00.
DĚKUJEME !
-24 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-26 12:15
Né, že bych jako starej tramp byl přívržencem národních parků.
Ale 17 obcí proti ?
Jmenujte jedinou, která bude opravdu v parku.
Krom pár hájoven, mají být mimo park.
To není jako Kvilda, Modrava, Prášily....
Nejvíc bojuje Křivoklát, kerej je stanici vlaku od parku.
Může mu do paku bejt akorát p....
A místní lesáci ? Nevím jaký terno je dělat pro Lčr, ale že by třeba v Npš neměli hajný, jsem si nevšiml.
A který konkrétní argument znevážení lecnictva máte u návrhu parku na mysli ?
Připojte postřeh, třeba fakt podpoříte současný stav.
Z mého pohledu už jsou trampové stejně v Mexiku, takže park sem, nebo tam, proč ne ?
-19 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-26 12:34
Ještě jsem z toho komentáře SVOL vytrhnul tohle -
"S konzervačním přístupem úzce souvisí reálné riziko šíření kůrovce do okolních,
často i vzdálenějších oblastí, jak se nyní děje na Děčínsku a Rumbursku "

A copak myslíte, že tam ten kůrovec žere ?
Znám to tam už skoro 50 let, tak může srovnávat. Lesník na Křivoklátsku především zatočil s listnatými lesy. Před ještě 40 lety rostli od Karlovi Vsi k Berounce jen buky. Od Nižboru na Prahu byli téměř nedotčené bučiny. To samé, ale s duby a modříny od Lán na Řevničov. Jen okraje obcí lemovali borovice a někde, místně, tam jsme chodili na babky a ryzce už se objevovalo smrkové mlází. Bohužel.
Jasně, Zbirožsko už byl jiný svět.
Ale tady, tam kde má park být, bylo království buku.
To vše už ale dávno prošlo pilou v Chýňavě a ve Zdicích a lesník si teď lebedí, jak udržuje přirozenou skladbu. Jen mu to teď zase, mrška, sežral kůrovec.
A Mansfeld ? Kdo mu brání sázet dub do buko/dubovýho Lvs ?
-20 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-26 12:48
Kolik pak tu vidíte chat, chalup a obcí ?

https://www.nebeske.cz/mesta-a-vesnice/karlova-ves/#
+27 # pkarm 2022-02-26 18:44
Milý schutzmeistře, musím Vám oponovat. V této oblasti se také pohybuju několik desítek let. Vzpomínky na nekonečné bukové lesy, táhnoucí se od Nižbora do Prahy, jsou bohužel vybájené vaší dětskou fantazií! To, že lesníci kácí také listnaté porosty v mýtním věku je pravda a zcela v pořádku! Co také mají kácet jiného, když zastoupení ostatních dřevin je daleko nižší, než ve zbytku republiky. Proto také ten NP plánují. Důležité je, že podíl listnatých dřevin, zejména DB,BK,LP,HB,JS... a JD používaných k obnově lesa je vysoko nad 60% Již více jak 30 let se neustále zvyšuje % listnáčů a snižuje zastoupení SM. To, že se od dob vašeho dětství změnila věkové struktura porostů - tam, kde byly majestátní buky jsou dnes porosty mladší, je přirozený vývoj hospodaření v lese. Zastoupení listnáčů zůstalo minimálně stejné, ale spíš vzrostlo. A za tím si stojím! Ne jen mohutné dospělé buky jsou listnatý les! Každý, kdo se podívá na podzimní fotky Křivoklátska, se o druhovém složení lesů může přesvědčit.
Uvnitř NP by měla být jen Karlova Ves, ale fakticky dále Račice, Nižbor, Žloukovice, Branov, Roztoky, Skryje, které NP obkličuje a nechává mimo pouze zastavěnou část obce. Hned za plotem ale skoro ze všech stran, park je. Obtažení hranic obcí připomíná řešení chytré horákyně. A co se týká chat, tak v zájmové oblasti stojí cca 4500! rekreačních objektů, převážně v údolí Berounky, na přítocích potoků a v přilehlých údolích. Tam se situace stejná. Většina z nich je mimo území plánovaného NP, ale je jím obklíčena ze všech stran. Majitelé si tak budou moci vyjít od chalupy k řece, ale za plotem na druhé straně už bude NP! Jen pro pořádek, převládající LVS je dbBK a ne bkDB ;-) .
-19 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-27 17:36
převládající LVS je dbBK a ne bkDB ;-) .

pravda, pravda...

http://www.uhul.cz/images/oprl/plo_8/2019_SY_PLO_8_Priloha_c_7_Porovnani_zastoupeni_LVS.pdf

Co že tedy ti kůrovci žerou ?

Ta logika je furt stejná.
A na to vycházení - to je o zvyk.
Na Šumavě chodíme na houby i na borůvky, myslivci střílet rysy a nikomu to už nepřijde.
+15 # Zelený les 2022-02-28 09:41
Milý ochranářský pane, že vy jste si na té Šumavě zapil tu houbovou smaženici nějakým borůvkovým lektvarem s příměsí arogance, nabubřelosti, tuposti, hlouposti, sebeklamu, a krve ze zastřeleného rysa. Vaše povídání mi připomíná příběh brouka pytlíka, co všechno zná, všude byl a všechno umí. Prosím, trochu zdravé úcty k okolí, k lidem, k práci, k regionu a hlavně k sobě samému. Přeji brzké uzdravení a už to na tom trampu nepijte!!!
-6 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-28 10:59
Cituji Zelený les:
Milý ochranářský pane,Přeji brzké uzdravení a už to na tom trampu nepijte!!!


V podstatě jsem abstinent a k národním parkům nemám kladný vztah, jen je důvodem volný pohyb v přírodě. A z toho pohledu je pro mne o chlup horší Stráž přírody, jak hajnej.

Já těma svýma blbejma kecama jen poukazuju na to, že když se debata odehrává v citové rovině - tupej, blbej dětskej klam - nebo nevzdělaný ekoteroristi, to máte jedno, uniká podstata argumentace.

Protože když je hlavním trumfem proti parku to, že jak to vezmou do ruky ekoteroristi / což je blbost samo o sobě - i v každém parku u nás i jinde mají lesy na starosti normální hajní s lesnickým vzděláním, ne hnutí Brontosaurus / - tak potom se bude z lesů mezi Skryjema a Zbečnem nekontrolovaně šířit kůrovec do soukromých lesů -
tak to buď není pravda, protože jak uvedeno výše, jde o lesy listnaté, s malým podílem borovice a modřínu, takže se ten kůrovec těžko z čeho bude šířit, a nebo je to jinak - přesto, že se třicet let " snižuje zastoupení SM " jak píše Pkarm - tak zůstává podíl listnáčů stejný / jak mě výše vysvětlil, že to je dětský klam, že zmizel buk / - stejný jako v 80 letech - protože tam sice nejsou mýtné BK/DB, ale výsadby ano.
Z jakékoli logiky může platit jen první nebo druhé - buď smrku ve skutečnosti neubývá / a mluvme teď o hranicích parku, ne středočeském kraji / a pak se lze bát kůrovce, a nebo i přes "snižování podílu smrku" listnáčů záhadně nepřibývá - a na to měli státní lesy třicet let - tedy pokud tam bylo v 80 letech 30% SM / jako že nebylo / tak by ho dnes mělo být maximálně 15% - a to stěží může hrozit "rozsáhlou kalamitou" .

Když chcete proti něčemu bojovat, zkuste vymyslit nějaký uvěřitelný argument.
To, že hajní NP budou hospodařit hůř, jak hajní lesočechů, nedává smysl.
To, že České švýcarsko sežral kůrovec, je fakt, ale kolik bylo SM tam ? A na vysočině ani v Jeseníkách park není.

Není to o tom, kdo je víc ožralej, ale o srozumitelný argumentaci. A je přeci jedno, kdo snědl víc chytrý kaše.

Zkuste opravdu jeden pádnej argument.
Třeba nějakej fakt je.....
-12 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-28 11:08
Jen tak pro úplnost - fakt jste to stanovisko SVOL četli ?
Aby jsme nemluvili každej o něčem jiným. :-)
+17 # pkarm 2022-02-28 14:44
Dobrý den, už jen poslední rychlý komentář. SVOL ve svém stanovisku uvedl tři strany argumentů, ze všech úhlů pohledu. Vy jste si vybral jeden jediný, a nazval ho hlavním trumfem. Ptám se proto, četl jste stanovisko SVOL vy???
A ano, hajní v NP budou hospodařit hůř, protože hajný neurčuje strategii, koncepci a způsob hospodaření. Hajný vykonává svoji práci podle vize svých nadřízených v rámci platné legislativy!
+3 # lesnistrašidlo 2022-02-28 15:58
Dobrý den, podle toho co nyní píšete to nyní je tedy tak, že revírník u LČR určuje koncepci a strategii hospodaření? Já myslím, že ne.
+13 # pkarm 2022-02-28 16:20
:o Proboha! Rozumíte vůbec psanému textu? Kde tam vidíte napsáno, že revírník LČR určuje koncepci a strategii hospodaření!?!?
-12 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-28 16:34
proč jsem vybral toho kůrovce :

1. cennost území je odvislá od její minulosti ?
Není to trochu argument, jako, že nejcennější místa Šumavy / a Soutoku / jsou tak cenná, protože jsme vyhnali němce, rozstříleli vesnice a 40 let to hlídali ozbrojení PS se psy ? Přesto, že to je pravda, asi nikdo nebude chtít, aby to tak pokračovalo, ne ?
Jen aby nedošlo k nedorozumění - nepřirovnávám lesníky k PS - jen že minulost není odvislá od budoucnosti, nebo tak nějak.
Přesto, že to je pravda, je to nerelevantní argument.
2. současná ochrana je dostatečná - těžko může hodnotit SVol, ne ?
3. pokud se hospodaří v souladu s ochranou přírody dnes, v čem je NP problém ?
4. tady jsou ty kůrovci, to jsem vytrhl proto, že to je oblast, které by Svol a lesnická veřejnost měla rozumět.
jenže kůrovec buky nežere....
5. kůrovec ještě jednou....
6. Svol a návštěvnost ?? Je to dobrý argument, ale co s tím má společného Svol ?
7. občané dobře, ale správa lesů ? stavovské - lesnické - organizace ? les je a bude státní.
8. zvěř ? ta žere v parku i mino park
9. státní rozpočet ? Tady, ekonomicky a nedělám si legraci, je snad významnější možnost výstavby přepouštěcí elektrárny.
To by bylo zelené energie.....

Takže první tři body postrádají argumentaci, pak je dvakrát kůrovec, který tam ale není a nebude, a poslední 4 body nemají s lesnictvím spojitost buď žádnou, nebo je / zvěř / jedno, jestli tam bude park, nebo ne.
+26 # Zelený les 2022-03-01 08:52
Dobrý den, v rámci předběžné opatrnosti proti kůrovci. Na navrhovaném území je zhruba 4200 ha jehličnatých porostů - ne smrkových, ale všech jehličnatých, samozřejmě ve všech věkových stupních. Nikdo neříká, že celé Křivoklátsko je listnaté a změna byť jediného procenta zastoupení jedné dřeviny se rovná opravdu velkému kusu práce lesníků, to potvrdí každý praktický lesník, co sloužil v lese alespoň deset let. Zákon o lesích, který mimochodem nebude platit v NP, dává dost široké mantinely v praktickém životě provozního lesníka a já jako bývalý provozní lesník tyto mantinely využíval. Jsou i tací kolegové, co jedou po hraně ZOL a nekomplikují si život, ale ostatní do toho dávají i své srdce, s porosty žijí, tvoří je s myšlenkovým horizontem sta let a vůbec jim není jedno, že pak přijde pan ochranář, pan někdo a celou jejich práci strčí do hajzlu. Zkuste si vy sám představit, že celé vaše životní dílo někdo zbourá, dehonestuje, bagatelizuje, zesměšňuje.... Je to opravdu frustrující. A najít pádný argument proti NP, opravdu těžká věc, když se používají samé superlativy na dané území, které ale vytvořila jen a pouze příroda, člověk, jakoby tu ani těch tisíc let nežil, jakoby se zde 400 let pařezinově nehospodařilo, nic není důvod. Bojujeme proti demagogii, evropskému trendu, skupině lidí, co má media pod palcem, proti sexy nápadu lidí z měst, proti určitým podnikatelským a politickým silám a vy chcete pádný argument. Pane kolego, já ho nemám. Vím, že nedostatek peněz ve státním rozpočtu to není, vím, že jakýkoliv prokazatelný lidský historický čin to není. Omlouvám se za jízlivost v minulém příspěvku, jsem již unaven bojem proti systému, lžím, manipulacím apod.
-11 # schutzmeister@iex.cz 2022-03-01 12:17
Cituji Zelený les:
najít pádný argument proti NP, opravdu těžká věc.


Hezky napsáno. Palec nahoru.
Popravdě, už to teď chvíli asi stejně nebude téma, za týden můžeme už být v Sojuzu nerušímim.
Což je podobnej příběh - lidi se neumí domluvit. Jednodušší je vykopat tomahawky a tlouct se po papuly.
Já třeba nerozumím tomu, proč by hajnej, co jak píšete ,celej život piplá les u Týřova, to nemohl dělat dál. Jenom proto, že to vezmou "zelení teroristi" půjde radši jinam ?
Nerozumím tomu. V tom parku se to sice dělá trochu jinak, cílem není zisk / mimochodem, ten ušlý zisk vyčíslují viz. článek na 15mil/rok - to je koruna na každýho - komu bude koruna ročně chybět ? / a taky nejde úplně jen o stromy - v lese je ještě plno dalšího - houby, brouci, havěť - ty ale běžný lesní zákon nechrání. / nemyslím kůrovce /. Je to trochu opak těch lesnických mantinelů - využitím kterých ochráníte strom. Nu a využitím jiných mantinelů zase třeba zachráníte chorože.
To se podle mýho nechá bez problémů doplňovat - pokud na jedný straně nestojí "nevzdělaný ekoteroristi" a na druhý "těžařská loby" protože ani jedno není správně.
Já to vidím tak, že i dnes může lesník normálně jak chránit stromy před kůrovcem, tak chránit třeba stromový mravence, nebo datli.
Jenže to mnohdy nedělá, protože je buď lempl, nebo jde po odměnách ze zisku, nu a pak se nemůže divit, že se to ekoteroristům nelíbí.
Ale reflexe na obou stranách je většinou rychle zadupána semknutím vlastních řad, jak píšete v těžkém boji proti lidem co to mají pod palcem.
Jenže s pohledu lesníka to mají pod palcem zelení teroristi a z pohledu biologa nadnárodní dřevařské koncerny / a ne, že by nějakou korunku nepustili, těm jediným jde o zachování současného stavu hlubokých zákopů /.
A pak se nelze divit, že někomu jsou ty kůrovci stejně Putinovský argument, jako druhýmu biodiverzita.
A podpisový akce tydle zákopy určitě nezlepší.
+17 # Zelený les 2022-03-01 13:36
Pane kolego, chtěl bych vás poprosit o jednu věc. Přijeďte na Křivoklát. Zvu vás do lesa a tam si celou věc můžeme ukázat a pochopit jeden druhého. Zde, na této platformě to není hodno důležitosti. Připadám si zde jako myslivec, co mu přejí po sestřelení medvěda na špejli v maringotce u kolotoče lovu zdar. Rád vás zde uvidím, les je otevřený a popravdě, potřebuji hledat odpovědi na i nepříjemné otázky. O lese se nejlépe mluví v lese. Rád vás uvidím.
-7 # schutzmeister@iex.cz 2022-03-01 17:14
Hmm.....
Rád bych, ale já už můžu jenom blbě kafrat a vzpomínat. :sad:
Do lesa jen v blízkém okolí za včelama. Proto jsem takovej brouk pytlík. 8)
Zájem by byl, lesy tam jsou nádherný.
+25 # Přemek 2022-03-04 08:39
Takhle stejně jste kafral o Šumavě. NP a jeho vznik je tragedie pro místní lidi a pro přírodu to nic nepřinese. Zažil jsem vznik NP Šumava na Prášilech. Z dnešního pohledu jen lži a podvod zelených parazitů z NP a jeho vedení,realita je zcela jiná. Zákazy vstupu do lesa,které se neustále rozšiřují, nemožnost topit dřevem, ztráta práce(tendry vyhrají cizí firmy a dělají tam otroci z UA),drahota, přelidnění,všude jen apartmány,penziony a hotely(již neúnosné- voda,fekálie,odpadky ). Vznikly obrovské holiny(Černá Hora,Poledník,Jezern í Hora, Polom atd.)tetřívek vyhynulý,tetřev skoro také, střílí tam březí laně za odměnu 1000,-Kč za kus,v lese pracují největší harvestory. Ředitel NP řekne na kameru,že na holině je stejné klima jako ve vzrostlém lese a jeho náměstek Kozel(příznačné jméno)řekne,že koně dělají větší škody v lese(podkovami)než ty obrovské harvestory,tento parazit v nedávné době utrácel velké peníze za nákup koní,to je parodie na ochranu přírody,jen přibývá zelených parazitů,strážců,zák azy ale oni si tam vozí svoje známé služebními auty. A to se nebavím o stovkách milionů na různé granty a nesmysly,které tam provádí. Je to jen černá díra na peníze. DUHA a další současné vedení tzv.hájí,jsou to tzv.jejich lidi a nic najednou nevadí.Stejně lidem z Křivoklátska slibují tito zelení parazité dnes,ale skutečnost bude zcela jiná,jen zákazy,regulace.
+15 # cvonza 2022-03-04 12:57
Zažil jsem to na Hartmanice - Keply kousek od Prášil , slibují ale ...............reali ta je jiná .

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2643

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2533

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2250

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2167

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1812

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1787

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě