logo Silvarium tisk

Novelizace lesního zákona

V letošním roce by nás měla čekat novela lesního zákona, která má reagovat na aktuální potřeby vlastníků lesů, dopady kůrovcové kalamity, ale i na klimatické, společenské a ekonomické změny. Novela zákona má odrážet směr, který určuje programové prohlášení vlády. To ovšem v oblasti lesnictví i přes připomínky odborné veřejnosti nedoznalo v rámci letošní aktualizace žádných změn.

Jak bude novela lesního zákona připravována a kdy lze například očekávat její projednávání v poslanecké sněmovně přiblížil v rozhovoru Lesnické práce vrchní ředitel sekce lesního hospodářství MZe Patrik Mlynář.

Jak probíhá novelizace zákona o myslivosti, příprava programu Adaptace nebo jak ministerstvo zemědělství nahlíží na záměr vyhlášení národního parku na Křivoklátsku si můžete přečíst v celém rozhovoru v dubnové lesnické práci.

Součástí rozhovoru zde na Silvariu je také elektronická anketa, kde můžete své názory na novelizaci lesního zákona vyjádřit i vy.

- Aktuálně nepokládáme otázky náměstkovi sekce lesního hospodářství, ale jejímu vrchnímu řediteli. Přibližte prosím našim čtenářům podstatu této změny na ministerstvu a její dopad na vaši pracovní náplň a pravomoci.

V návaznosti na novelu zákona o státní službě došlo k 1. 1. 2023 ke změně, v rámci které byla dosavadní pozice odborného náměstka ministra přejmenována na vrchního ředitele sekce. Z hlediska odpovědnosti za vedení sekce lesního hospodářství a svěřenou agendu k žádným změnám nedošlo.

- V jaké fázi je nyní příprava novelizace lesního zákona a jak bude samotný proces novelizace vypadat?

Na novele lesního zákona nyní intenzivně pracujeme. Předpokládám, že v létě bude předložena do vnitřního připomínkového řízení Ministerstva zemědělství, následně do mezirezortního připomínkového řízení a po jeho vypořádání novelu předložíme k projednání ve vládě.

- Kdo se na ní bude podílet a jaká bude role například lesnických fakult nebo neziskových organizací?

Při přípravě spolupracujeme s oběma lesnickými fakultami a s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti. Cílem spolupráce je snaha využít co nejvíce výsledků vědy a výzkumu jak s ohledem na vývoj přírodních podmínek ve vztahu k lesnictví, tak s ohledem na perspektivní lesnické hospodaření a správu lesa na základě nejnovějších vědeckých poznatků. Při přípravě rovněž pracujeme s návrhem SVOL, který vnímáme především jako deklaraci vlastnických zájmů, a je tak pro nás důležitým východiskem pro pochopení priorit vlastníků a správců lesa. Návrh novely lesního zákona následně projednáme se zástupci vlastníků a správců lesů i odborné lesnické veřejnosti.

- Co považujete v novelizaci za nejvíce potřebné změny?

Novela by měla přiměřeně reagovat na změnu přírodních podmínek a na aktuální poznatky o lesním prostředí a lesnických postupech. Česká republika se v minulosti přihlásila k principům trvale udržitelného hospodaření v lesích, jak je definovala Rezoluce H1 ministerské konference o ochraně lesů v Evropě v Helsinkách v roce 1993. Tyto principy budou nadále východiskem a závazkem lesnické legislativy.

Zároveň bude novela reagovat na změnu a vývoj vlastnických vztahů k lesům za období platnosti zákona. Zde je nutné zdůraznit, že po dokončení restitučního procesu se již ustálila vlastnická struktura lesů, a je tak potřeba přiměřeně posílit práva vlastníků lesů. Znamená to, že v rámci této novelizace považujeme za žádoucí reagovat i na změny společensko-ekonomických vztahů, k nimž od roku 1995, kdy lesní zákon vznikl, došlo.

Cílem novely je i efektivnější státní správa lesů.

- Kdy očekáváte, že se novela dostane do parlamentu?

Novela lesního zákona je v plánu legislativních prací pro letošek, naším cílem je tak předložit ji do Poslanecké sněmovny do konce letošního roku.

Děkujeme za odpovědi (20. 3. 2023), red.

LESNICKÁ PRÁCE - DUBEN 2023
Image
OBSAH AKTUÁLNÍHO ČÍSLA:
Image

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+15 # Starý 2023-04-20 09:42
Je to stejné jako u dnešní vlády, před rokem měla jasné závazky a plány, jak vše vyřeší a dnes je to na trhu a jak se situace sama vyvine.
To jsou řešení vhodná Kocourkova!

Ještě lepší je rušit poštovní pobočky a prodávat je spřáteleným kamarádíčkům, kteří mají zisk zaručen, viz dříve prodej pozemků p. Tomanovi, dříve prodej majetku státu soukromým osobám a dnes výkupy za miliardy zpět.

To se nám ze státního vydělává .... a normální lidi, těm zvedneme daně, ať na to máme?!
Hlavně na své a kolegů výplaty, že p. Rakušane.

Až se to po...re, tak Vás dnes kupující kamarádi podpoří a nebo zaměstnají.....na lidi se vy..rou.

To je pozoruhodný výkon dnešních pochopů.
+21 # schutzmeister@iex.cz 2023-04-19 11:36
Vy mladší, kteří už nepamatujete budování lepších zítřků, si na tomhle rozhovoru můžete představit, jak vypadaly příspěvky na sjezdech KSĆ..Ikdyž nad tím hodně dumáte, nedozvíte se nic.....

" - Co považujete v novelizaci za nejvíce potřebné změny?

Novela by měla přiměřeně reagovat na změnu přírodních podmínek a na aktuální poznatky o lesním prostředí a lesnických postupech. Česká republika se v minulosti přihlásila k principům trvale udržitelného hospodaření v lesích, jak je definovala Rezoluce H1 ministerské konference o ochraně lesů v Evropě v Helsinkách v roce 1993. Tyto principy budou nadále východiskem a závazkem lesnické legislativy. "

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2638

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2533

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2250

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2167

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1809

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1787

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě