logo Silvarium tisk

Petice vyjadřující nesouhlas se zřízením Národního parku Křivoklátsko byla projednána v parlamentu

Autoři petice vyjadřující nesouhlas se zřízením Národního parku Křivoklátsko,  jehož vyhlašování spustilo Ministerstvo životního prostředí, při slyšení před poslanci 31. října zdůvodnili, proč národní park v oblasti Křivoklátska nechtějí. Petici proti NP podepsalo přes 11 300 lidí a veřejného slyšení se kromě poslanců petičního výboru a zástupců organizátorů petice zúčastnilo více než 150 dalších osob, včetně 25 starostů dotčených obcí.  

Veřejné slyšení se uskutečnilo v poslanecké sněmovně parlamentu ČR za účasti předsedy petičního výboru Tomia Okamury (SPD), zpravodajky poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS) a členů výboru.

Petenti chtějí zachovat chráněnou krajinnou oblast (CHKO), kterou považují za dostatečnou ochranu místní přírody, a připomínají, že jde o kulturní krajinu, nikoliv původní, člověkem neovlivněnou nebo minimálně ovlivněnou přírodu. Ministerstvo argumentuje potřebou ochrany přírody, národní park by měl chránit lesy, skály a rozmanitá prostředí včetně kaňonu Berounky. Podle MŽP je třeba také změnit systém lesního hospodaření, aby byl bližší přírodě.

Petice Nesouhlas se zřízením Národního parku Křivoklátsko

 

„Odmítáme marketing strachu, kdy je lesník vydáván za škůdce křivoklátské krajiny," řekl například za iniciativu Otevřené Křivoklátsko Jakub Majer.


Sněmovní petiční výbor přijal usnesení, v němž vzal na vědomí závažné argumenty, které od představitelů petice zazněly a žádá MŽP, aby je reflektovalo.
 

Zamýšlený NP odmítá také Svazek obcí Křivoklátska, jeho členem je 28 obcí z regionu, což představuje přibližně 15 000 obyvatel.

 Předsedkyně svazku a starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová připomněla, že svazek se ve svém názoru opírá o odborné studie i zkušenosti z jiných národních parků. „Máme obavy z hromadného turismu," uvedla. Doplnila, že se zástupci obcí obávají též bezzásahového režimu hospodaření, který může krajinu dosud udržovanou člověkem a její rozmanitost naopak poškodit.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se veřejného slyšení nezúčastnil, za MŽP se dostavil náměstek Tomáš Tesař. Podle něj je nutné národní park vyhlásit i kvůli tomu, aby se při současném stavu nenaráželo na limit, že hospodaření v lesích má být ekonomicky výhodné.

Argumenty petentů dnes podpořili také přítomní zástupci lesníků.

„Záměr postrádá racionální odborný základ," řekl například zástupce křivoklátských lesníků Robin Ambrož. Podle něj se velmi osvědčil Lesnický park Křivoklátsko, který mimo jiné propaguje přírodní i kulturní hodnoty Křivoklátska. Založili jej společně Lesy ČR, největší soukromý majitel lesů v ČR Jerome Colloredo-Mannsfeld a Česká lesnická společnost Křivoklát v roce 2010.

Odpůrci NP dlouhodobě upozorňují, že oblast Křivoklátska stovky let vytvářeli především lesníci a lesní hospodáři a odborníci potvrdili, že na území plánovaného parku nepřevažuje člověkem neovlivněná příroda. Jedna ze studií uvádí, že původní jsou jen přes čtyři procenta porostů.

Ministerstvo životního prostředí loni na podzim zahájilo proces vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, podle návrhu má národní park zabírat 116 kilometrů čtverečních, tedy 16 procent současné chráněné krajinné oblasti.

Petiční výbor přijal usnesení v němž konstatoval, že petice proti vyhlášení národního parku Křivoklátsko obsahuje zvlášť závažné argumenty a vyzval ministerstvo životního prostředí, aby reflektovalo argumenty petice a zintenzivnilo partnerskou komunikace s místními občany. Dále petiční výbor požádal MŽP o revizi zákona č. 114/1992 sb. a to zejména v části o národních parcích.

Více informací se dočtete v Lesnické práci 12/2023.

Líbil se vám článek?
(1 hlas)

Komentáře  

+11 # Rensa 2023-11-03 18:47
"aby se při současném stavu nenaráželo na limit, že hospodaření v lesích má být ekonomicky výhodné"

A to Vám ukládá jaký zákon, pane náměstku? Navíc ve státních lesích?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3686

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2043

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 1938

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1692

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Nestátní vlastníci lesů se ohradili proti některým návrhům Národní ekonomické rady vlády

Nestátní vlastníci lesů se ohradili proti některým návrhům Národní ekonomické rady vlády

Zobrazení: 1619

Nestátní vlastníci lesů se prostřednictvím Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ohradili proti...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1462

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě