logo Silvarium tisk

O pravidlech pro národní parky Sněmovna zatím nerozhodla

O sporných nových pravidel pro národní parky Sněmovna při projednávání 21. 2. nerozhodla. Diskusi o novele zákona o ochraně přírody a krajiny přerušili opoziční občanští demokraté, kteří si vzali přestávku do konce jednacího dne. V debatě zatím vystupovali zejména zastánci senátní verze, která by podle kritiků naopak mohla vést až ke konci národních parků v Česku. Kdy se poslanci k předloze vrátí, zatím není jasné.

Za šumavský masakr motorovou pilou označil senátní návrh ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Uvedl, že s prezidentem Milošem Zemanem, který přišel verzi horní komory do Sněmovny podpořit, má ideologický střet. Brabec zopakoval, že schválení senátní verze by mohlo znamenat konec národních parků v Česku. "To si dovolil hodně," komentoval jeho slova jihočeský poslanec ODS Jan Zahradník, podle kterého obyvatelé nejsou takoví teroristé, aby se do národního parku s motorovou pilou vydali. Brabec se podivil na tím, že národní park by měl podle této verze zajistit udržitelný rozvoj obcí, klade podle něho ochranu přírody na stejnou úroveň jako další účely národního parku a škrtá dlouhodobý cíl, kterým je ochrana přírody. Ministr hájil i navrhované patnáctileté moratorium na rozdělení národních parků do jednotlivých zón. Přineslo by podle něho stabilitu, každý ředitel národního parku by nemohl "nastavit kormidlo" jinak.

Prezident by místo národních parků měl raději podle ministra Brabce chráněné krajinné oblasti nebo dokonce jakési přírodní městské parky. "Problém je v nás, že chceme všechno řídit, chceme mít potůčky a řeky pěkně narovnané, zvířátka spočítané a očipované a stromy jako vojáky," řekl Brabec. Zdůraznil, že přírodní zóny tvoří jen značnou menšinu území. Za chybu ale ministr pokládá to, že do šumavského národního parku bylo zahrnuto větší množství obcí a sliby, které jim byly dány, nebyly naplněny.

O senátních úpravách novely o ochraně přírody také řekl, že jsou dračím vejcem. "Pokud by byly aplikovány, mohly by znamenat nekonečný chaos a právní zmatek a spory včetně soudních," uvedl.

Plzeňský poslanec ČSSD Václav Votava se o senátních úpravách vyjádřil jako o skutečném kompromisu. Ohradil se proti obavám, že Šumava by snad byla zabetonována a postavily by se tam lunaparky. "Musí se vzít v potaz, že na Šumavě žijí také lidé," zdůraznil.

Horní komora chce v novele o ochraně přírody například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Kritici poslaneckého znění předlohy mluví hlavně o Šumavě. Bez senátních úprav podle nich zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně je dokonce donutí odstěhovat se.

Prezident Zeman se ve sněmovně vymezil proti "zeleným fanatikům"

Senátní znění předlohy podpořil v dolní komoře prezident Miloš Zeman. Postavil se proti zvětšování bezzásahových zón na Šumavě. Časem by podle něho uschnul i její zbytek. Před poslanci 21. 2. při projednávání zákona o ochraně přírody a krajiny v Poslanecké sněmovně mluvil při obhajobě senátní verze návrhu o zelených fanaticích a umělé a fiktivní divočině. Zeman se opřel se do Strany zelených a bývalého ministra životního prostředí za tuto stranu Martina Bursíka. Při odchodu ze Sněmovny pohrozil vetem, pokud by poslanci setrvali na své verzi zákona.

"Nevěřte zeleným fanatikům, těm, kdo z jednoho z nejkrásnějších koutů české přírody dělají svoje experimentální pole. Už toho zničili dost," prohlásil Zeman. "Když někdo vykácí alej, tak se stává předmětem kritiky. Když někdo zničí 60 000 stromů, tak se těm "bursíkům" nic nestane," řekl.

V hospodářských lesích bylo podle něho zvykem, že strom, který byl napaden kůrovcem, byl pokácen. Zeman to označil za dobrou praxi. Podle něj skončila před deseti lety v době, kdy byl Martin Bursík ministrem životního prostředí a kdy se podle Zemana ekologické aktivistky přivazovaly ke stromům napadeným kůrovcem. "Když tam přišli dřevorubci, tyto dívky bránily dřevorubcům v pokácení těchto stromů. A místo toho, aby je tito dřevorubci přeřízli - mám tím samozřejmě na mysli ty stromy - tak odešli," řekl Zeman. Tento krok podle něj vedl k rozšíření kůrovce geometrickou řadou.

V souvislosti s bezzásahovostí mluvil prezident o vytváření potěmkinovských vesnic. "Nemám rád, když někdo vytváří potěmkinovské vesnice, pokládám ho za podvodníka. Ale člověka, který věří potěmkinovským vesnicím, pokládám za hlupáka. A právě proto bych vás chtěl ve svém vystoupení poprosit, nevěřte zeleným fanatikům," řekl.

"Není nic smutnějšího, když umírají stromy. Když umírají kvůli fanatikům, kteří by si přáli umělou, nikoli přírodní divočinu," uvedl Zeman.

Zeman prosazuje, aby Sněmovna přistoupila na senátní verzi zákona, i když v projevu uvedl, že obecně není velkým příznivcem existence Senátu. Při odchodu z dolní komory zopakoval předchozí vyjádření, že pokud poslanci schválí sněmovní verzi zákona, bude ji vetovat. "Ano, samozřejmě, že to platí stále," řekl novinářům.

Horní komora chce v novele o ochraně přírody například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Senátní návrhy by podle kritiků mohly vést až ke konci národních parků jako nejcennějších chráněných území. Degradovaly by je podle nich na výrazně nižší úroveň. Odpůrci poslaneckého znění mluví hlavně o Šumavě. Bez senátních úprav podle nich zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně je dokonce donutí odstěhovat se.

Čtěte také: Ředitelé národních parků žádají o podporu sněmovní verze novely zákona č. 114

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+12 # Pavel Boucký 2017-02-23 08:20
Na celé problematice NP je nejdivnější, že se v podstatě mluví pořád jenom o Šumavě. O ostatních NP se v médiích objeví něco velmi sporadicky. Samozřejmě existují přírodně cenné lokality, které je dobré chránit a nechat přirozenému vývoji. Ale jaký má být jejich rozsah? Myslím si, že až fanatická snaha některých ochránců zakonzervovat co největší oblasti bez vlivu člověka nemá logiku v době , kdy ten vliv, byť ne přímou činností, ale dalšími dopady veškeré lidské existence je obrovský a neovlivnitelný. Klimatické změny, imise, stavby s dopadem na změnu lokálního klimatu, to je něco, co bude stejně působit a částečnou nápravou pak je vynaložení lidské činnosti na zrychlení nápravy některých dopadů. Představa sukcesního vývoje lesa na kůrovcových plochách centrální Šumavy je ekologicky jistě zajímavá. Povede ale jen k tomu, že ty pověstné šumavské hvozdy budou na těchto lokalitách stát mnohem později, ne-li vůbec, než při řádném lesnickém hospodaření
+6 # najše 2017-02-23 09:10
naprosto přesně řečeno! Principielně je rozhodnutí, "že nebudu zasahovat" projevem aktivní vůle, stejně jako rozhodnutí, že třeba "podsadím jedlí". Hrát si na to, že jsem dal přírodě příležitost pouze v prvním případě, je prostě hanebná lež. Rozdíl je pouze v tom, že bezzásahovači nedokážou popsat, co se bude při jejich variantě dít v budoucnosti. Obávám se ale, že to vlastně vědí, ale stydí a bojí se přiznat, že milují destrukci, což je skutečně trestuhodné. Bohužel takhle bídně celá diskuse o přírodních živlech vypadá a stále se to zhoršuje vinou ekologických provokatérů jako je Bláha, Kindlmann, Vacek(ten herec), Fanta, Hruška, Svoboda, kteří sami o sobě tvrdí, že jsou nejprve vědci!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 2611

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

Zobrazení: 1986

Anketa uvnitř. Ministru zemědělství Marku Výbornému zaslal pobočný spolek České lesnické společnosti Křivoklát (PS ČLS) otevřený...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 1852

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 1758

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Zobrazení: 1744

Rok 2023 sice nenaplnil obavy, že se bude pro nestátní vlastníky lesů jednat o jeden z ...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 1685

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě