logo Silvarium tisk

Provádění EUDR není slučitelné s praxí, varuje německý lesnicko-dřevařský sektor

Platforma Forst & Holz v otevřeném dopise německé spolkové vládě a poslancům Spolkového sněmu a Evropského parlamentu naléhavě varuje před rozsáhlými negativními důsledky nařízení EUDR pro vlastníky lesů, lesnické společnosti a dřevařské podniky v Německu. 

Cílem platformy Forst & Holz je podporovat koordinaci v rámci odvětví na relevantních tématech pro lesnictví a dřevařský průmysl v  Německu. Podle platformy realizace EUDR v podobě, v jaké je nyní plánována, by na mnoha místech vedla k opuštění lesního hospodářství a vytlačila by z trhu zejména menší podniky.

Článek v originále najdete zde

„Praktická realizace tohoto nařízení, jak ji v současné době plánuje Spolkové ministerstvo zemědělství, způsobí spolkové vládě, spolkovým zemím a vlastníkům lesů nadměrnou zátěž a nárůst byrokracie. To se týká zejména malých soukromých lesů a lesnických sdružení, ale také dřevařských společností. Lesnický a dřevařský klastr je za jedno, že by k tomuto nařízení takto nemělo dojít. Venkovské oblasti potřebují úlevy a žádnou nadbytečnou zátěž," upozorňuje Georg Schirmbeck, zástupce mluvčího platformy a předseda Německé rady pro lesní hospodářství (DFWR). Deutscher Forstwirtschaftsrat (DFWR) je politickým hlasem lesnictví v Německu. Zastupuje přibližně 2 milionů soukromých a veřejných vlastníků lesů, lesnických vědeckých a profesních organizací a dalších organizací souvisejících s lesnictvím.)

Vzhledem k existujícím lesním zákonům, fungujícímu řízení správy lesů a vysoké úrovni dobrovolné certifikace v Německu vede nediferencovaná implementace nařízení k neúměrně vysokému úsilí a nepřináší žádnou materiální přidanou hodnotu, kritizuje platforma Forst & Holz.

Erwin Taglieber, mluvčí platformy a prezident Německé rady dřevozpracujícího průmyslu (DHWR), vysvětluje: „Zkušební provoz s informačním systémem EU ukazuje na zjevné nedostatky v technickém provedení. Jasný signál přichází od řady podniků působících v lesnictví a dřevozpracujícím průmyslu: tak, jak je implementace technicky naplánována, nebude možné ji provést.“

Obavy z překážek při provádění EUDR vyjádřily také německé zemědělské a potravinářské svazy.

Podle https://www.globalwoodmarketsinfo.com/ a dalších zdrojů, redakce

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+4 # schutzmeister@iex.cz 2024-05-20 12:09
A kterej certifikát je slučitelnej s praxí ? :lol:

Viz teď ta kazašská překližka.

https://www.earthsight.org.uk/news/russian-wood-laundering

" Výzkum společnosti Earthsight ukazuje, že do obchodu s březovou překližkou do EU je zapojeno mnohem více firem z Turecka a Kazachstánu, než bylo vyšetřováno, a tyto další společnosti jsou ještě podezřelejší, protože jen málo z nich má dokonce výrobní zařízení. Výrobci, které EK kontrolovala, dokonce připustili, že zprostředkovatelé v jejich zemích přímo perou ruskou vrstvu. Dvě kazašské firmy přiznaly znalost certifikátů o původu kazašské vrstvy, která byla padělána jinými aktéry. "
" Earthsight dnes podal formální stížnosti EUTR a celním orgánům devíti států – Polska, Německa, Rumunska, Bulharska, Lotyšska, Maďarska, Litvy, Nizozemska a Řecka – na porušení EUTR. "
+1 # schutzmeister@iex.cz 2024-05-21 12:40
A kdo že je největším dovozcem kazašské břízy do evropy ? česká republika.

https://orlimex.cz/

dost se prohnou - clo za těch 200.000 kubíků bude docela ranec.

https://www.zakonyprolidi.cz/pravoeu/dokument?celex=32024R1287

"(223)
Společnost Orlimex CZ také tvrdila, že společnost SFK je dávno zavedeným výrobcem na kazachstánském trhu, dlouho před uložením sankcí nebo antidumpingových cel, který uspokojuje zejména domácí poptávku. Po uložení sankcí vstoupili ruští výrobci na kazachstánský trh s výrobky, které kvůli sankcím již nemohli prodávat v Unii, což vedlo k lokálnímu poklesu cen. Naopak v Unii se ceny březové překližky prudce zvýšily. Pro výrobce bylo tedy zcela logické přesměrovat svůj výstup, aby byla zaplněna mezera na trhu Unie. Společnost Orlimex CZ dále tvrdila, že zobecněním Komise byli všichni vývozci nespravedlivě zařazeni do jedné skupiny bez ohledu na zjevné rozdíly mezi legitimními obchodními operacemi a operacemi, které porušují sankce. "

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4920

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4723

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 3976

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3578

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 2926

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2466

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě