logo Silvarium tisk

Reakce na nedostatek pracovníků v zemědělství, potravinářství nebo lesnictví: Mimořádná víza pro dalších 1000 cizinců ročně

Nařízení vlády, které připravilo Ministerstvo zemědělství (MZe), umožní získat další tisícovce cizinců dlouhodobá víza, aby mohli pracovat v českém potravinářství, zemědělství nebo lesnictví až 1 rok. Nařízení reaguje na akutní nedostatek lidí v těchto oblastech. Materiál dnes schválila vláda.

Ilustrační foto Ilustrační foto Pixabay

Akutní nedostatek pracovníků v zemědělství, potravinářství a lesnictví pomůže snížit nařízení připravené Ministerstvem zemědělství. Umožní zvýšit počet mimořádných pracovních víz z dosavadních 1 500 na 2 500 ročně.


„Jde o oblasti, pro které se dlouhodobě a obtížně shánějí zaměstnanci. Proto jsme zajistili navýšení počtu mimořádných pracovních víz a rozšíření zdrojových zemí. Kromě občanů Ukrajiny je nově budou moci získat také státní příslušníci Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Moldavska a Severní Makedonie. Nařízení, které jsme vypracovali, tak pomůže zaměstnavatelům v České republice získat potřebné pracovní síly ze zahraničí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

O mimořádná víza mohou usilovat například kvalifikovaní pracovníci v zemědělství, lesnictví, mechanici a opraváři strojů, výrobci a zpracovatelé potravin i dřeva, obsluha strojů, řidiči i pomocní pracovníci. Žádost o vízum mohou zájemci podávat na zastupitelských úřadech ČR v dané zemi od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2026, platnost je vždy na jeden rok.

Firmy, které budou chtít najmout cizince, musí být přímými zaměstnavateli, podnikat na území ČR nejméně dva roky a také zde odvádět daně.

Navýšení kvóty a rozšíření o další země podporují Agrární komora ČR, Potravinářská komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Lesnicko-dřevařská komora ČR a Asociace soukromého zemědělství ČR.

Nedostatek pracovních sil v zemědělství a potravinářství by mohl způsobit pokles konkurenceschopnosti nebo pokles míry soběstačnosti v základních zemědělských a potravinářských produktech. Zároveň o místa v těchto odvětvích není velký zájem mezi tuzemskými uchazeči o práci.

Podle tzv. lex Ukrajina mají možnost občané této země pracovat v ČR, aktuálně však v sektoru zemědělství a potravinářství pracuje jen 7 % z celkového počtu Ukrajinců zaměstnaných na uprchlické vízum v ČR.
V českém zemědělství a potravinářství ročně pracuje přibližně 20 000 cizinců. Zhruba polovina z těchto pracovníků pocházela dříve z Ukrajiny, po zahájení ruské agrese se jejich počet prudce snížil. Dopad válečného konfliktu je tak zřejmý i v tomto segmentu, kdy si čeští zaměstnavatelé museli narychlo zajistit pracovní sílu jinak.

Mezi další zahraniční pracovníky v českém zemědělství patří občané Mongolska, Filipín či zemí jižního Kavkazu, kteří využívají i další, sektorově neomezené, programy ekonomické migrace. V České republice pracují i občané dalších zemí EU (Rumunsko, Bulharsko), kteří víza nepotřebují, protože mohou využít volného pohybu osob v rámci EU.


TZ MZe

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+12 # Přemek 2023-12-15 10:24
Kvalifikovaní pracovníci z východu? Potřebují nové otroky z východu pro udržení nízké ceny práce. Když vidím Ukrajince v lese, bez vybavení, žádná kvalifikace a nikoho BOZP nezajímá, navíc jich je velká část na černo. Přitom peněz je určitě dost, když jezdí šéf policie v Olomouci střílet trofejové jeleny k VLS zadarmo, stejné Lány. Tomu se říká péče správného hospodáře.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2445

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2223

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2120

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1758

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1610

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1595

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě