logo Silvarium tisk

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Rozhovor s Nato Sultanishvili, vedoucí divize plánování a rozvoje Agentury chráněných území v Gruzii.

Nato Sultanishvili Nato Sultanishvili

Agentura chráněných území Gruzie spadající pod Ministerstvo ochrany životního prostředí a zemědělství spravuje soustavu státních rezervací, národních parků, přírodních památek, chráněných krajinných oblastí, biosférických rezervací, lokalit světového dědictví a mokřadů mezinárodního významu.

Primárními cíli chráněných území je ochrana, péče, obnova a celková konzervace jedinečných, vzácných a charakteristických ekosystémů Gruzie, včetně krajinné rozmanitosti rostlinných a živočišných druhů, přírodních útvarů a kulturních oblastí.

Jak říká  Nato Sultanishvili, vytváření a fungování chráněných území zajišťuje jejich vědecký, vzdělávací, rekreační a ekoturistický přínos.

Rozloha a účely zřizování chráněných území

  • Jaká je současná celková rozloha chráněných území v Gruzii a jak moc se změnila za posledních deset let?

V roce 2013 činila rozloha chráněných území 520 763,94 ha, což je 7,5 % rozlohy země. V roce 2023 se rozloha chráněných území zvýšila na 912 790 ha, což je 13 % rozlohy země.

  • Jaké jsou hlavní důvody vyhlášení chráněného území (např. ochrana konkrétních druhů/prostředí nebo procesů)?

Hlavním účelem zřizování chráněných území je ochrana konkrétních druhů a komplexní ochrana biodiverzity životního prostředí.

Například za účelem ochrany jednotlivých druhů byla zřízena přírodní rezervace Batsara-Babaneuri pro ochranu zelkovy habrolisté (Zelkova carpinifolia), pro ochranu dubu Quercus imeretina a háje zelkovy habrolisté rezervace Adjameti.

Z chráněných území komplexního významu stojí za zmínku národní park Borjom-Charagauli, který byl vytvořen v oblasti Samtskhe-Javakheti na území Malého Kavkazu k ochraně ekosystémů smíšených listnatých a jehličnatých lesů. Kolchetský národní park byl zřízen k ochraně mokřadních oblastí Kolchetské nížiny, zejména mokřadů, kolchetských mokřadních lesů, jezer, vod Černého moře a životního prostředí druhů vázaných na tuto oblast. Také chráněná území Vashlovani byla vytvořena za účelem ochrany semiaridních ekosystémů a živočichů v nich.

Zápis na Seznam světového dědictví UNESCO

  • Čtyři chráněné oblasti chránící mokřady a deštné pralesy (národní parky Kolkheti a Mtirala, chráněné oblasti Kobuleti a Kintrishi) byly v roce 2021 zapsány na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Můžete o tomto historickém milníku a jeho významu pro Gruzii říci více?

Tyto čtyři chráněné oblasti byly na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO zapsány pod statusem „Kolchidské deštné lesy a mokřady“. Rozhodnutí bylo přijato 26. července 2021 na 44. rozšířeném zasedání Výboru pro světové dědictví (WHC), které se konalo v čínském Fuzhou.

Uznání chráněných území za světové dědictví je významnou událostí nejen pro Gruzii, ale i pro celý region. Všechny čtyři chráněné oblasti se statusem světového přírodního dědictví UNESCO představují nejvýznamnější část kavkazského ekoregionu a černomořské pánve, vyznačují se jedinečnými ekosystémy a bohatou biologickou rozmanitostí. Status světového přírodního dědictví byl chráněným oblastem Gruzie udělen na základě kritérií světového přírodního dědictví UNESCO ix a x.

Uznání chráněné oblasti za světové dědictví přispívá k rozvoji ekoturismu v chráněné oblasti, zvyšuje povědomí o zemi na mezinárodní úrovni a propaguje jedinečné přírodní dědictví na mezinárodní i místní úrovni.


Kolchidské deštné lesy a mokřady. Foto: Agentura chráněných území Gruzie

Podpora udržitelného cestovního ruchu

  • Jak agentura spolupracuje s místními komunitami a zúčastněnými stranami, aby zajistila účinnou ochranu a správu chráněných oblastí?

Snažíme se do všech procesů co nejvíce zapojit místní komunity a zainteresované strany. Může to být jak ve fázích před zřízením chráněných území, tak po jejich zřízení. Agentura se snaží zaměstnávat zástupce místních komunit na různých pozicích (ve vedoucích pozicích, v návštěvnických centrech, administrativních a dalších pozicích). Výše uvedená praxe má zejména ve vysokohorských regionech pozitivní efekt z hlediska efektivního zapojení komunit. Jedním z dobrých příkladů je snížení pytláctví v důsledku zapojení komunity, které přímo souvisí se zlepšením stavu ochrany přírody. Máme zkušenosti s vytvářením poradních rad v konkrétních správních celcích, kde je zapojení zástupců komunit nejobtížnější.

Místní komunity a další zainteresované strany jsou zapojeny prakticky do všech fází tvorby plánu péče, nejdůležitějšího dokumentu pro správu a fungování chráněných území.

Děkuji za odpovědi, Petra Kulhanová
Celý rozhovor najdete v říjnovém čísle Lesnické práce


Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 2608

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

Zobrazení: 1986

Anketa uvnitř. Ministru zemědělství Marku Výbornému zaslal pobočný spolek České lesnické společnosti Křivoklát (PS ČLS) otevřený...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 1852

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 1757

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Zobrazení: 1744

Rok 2023 sice nenaplnil obavy, že se bude pro nestátní vlastníky lesů jednat o jeden z ...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 1685

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě