logo Silvarium tisk

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce na ruské dřevařské výrobky kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu, se na evropský trh stále dostává velké množství dřevařských výrobků z této země.

Ilustrační foto: Pixabay Ilustrační foto: Pixabay

Celý článek v originále můžete najít zde

Vyšetřování a studie partnerských organizací ICIJ – Paper Trail Media, Der Spiegel, ZDF atd. zjistily, že sankce EU byly špatně prováděny a příslušní inspektoři v různých zemích měli velmi málo zaměstnanců. Ruské dřevo se na evropský trh dostávalo prostřednictvím třetích stran, jako jsou Čína, Turecko, Kazachstán a Kyrgyzstán, aby se zákaz EU obešel.

Zpráva dvou dalších agentur, De Tijd a Knack, se shoduje se zprávami dalších partnerů ICIJ v Evropě, kteří zjistili, že národní regulační orgány v Evropě mají při prosazování nařízení EU týkajících se sankcí na lesní produkty velmi málo zaměstnanců.

Belgické federální ministerstvo životního prostředí již dříve uvedlo, že země potřebuje 22 inspektorů, aby splnila intenzitu kontrol požadovanou Evropskou unií. O rok později časopisy Knack a De Tijd uvedly, že Belgie má méně než čtyři inspektory na plný úvazek, kteří provádějí činnosti související s dodržováním sankcí.

Čtěte také: EUSTAFOR vyzval k pozastavení nařízení o odlesňování

Podobně i poté, co EU uvalila sankce na myanmarské státní společnosti, které mají monopol na produkci dřeva, a zakázala dovoz myanmarských dřevařských výrobků, označovaných jako „konfliktní dřevo“, některé členské státy EU, například Polsko, Itálie a Španělsko, nadále každoročně dovážejí z Myanmaru cenné teakové dřevo v hodnotě několika milionů dolarů. (Pozn.: V Myanmaru došlo v roce 2021 k vojenském převratu. V zemi je vyhlášen výjimečný stav, v některých obvodech je zavedeno dokonce stanné právo.)

Na konci prosince vstoupilo v platnost nové nařízení EU týkající se dřeva. Podle německého média NDR nová nařízení zvyšují sankce za porušení předpisů a vyžadují, aby členské státy výrazně zvýšily počet kontrol dovážených výrobků a společností. Z informací, které získala ICIJ, však vyplývá, že bez dalších pracovníků v oblasti prosazování práva může být obtížné nová nařízení implementovat.

Podle globalwoodmarketsinfo.com a Ministerstva zahraničí

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

-1 # schutzmeister@iex.cz 2024-04-04 12:05
Chybička se vloudila. Pech.

https://www.timberbiz.com.au/e40m-of-russian-conflict-timber-bound-for-the-us-seized/

"Naše zdroje uvádějí, že tentokrát je na palubě plavidla nejméně 650 metrů krychlových překližky ze Svezy – tedy celých 10 % nákladu.
„Toto je největší přeshraniční zabavení nelegálního dřeva, se kterým jsem se kdy setkal,“ řekl ředitel Earthsight, Sam Lawson, který se již 25 let zabývá studiem mezinárodního obchodu s nelegálním dřevem."

Jestli pak to taky nasypou do moře, jako v tom Bostonu ? 8)
+4 # schutzmeister@iex.cz 2024-03-18 12:09
https://us.eia.org/report/20220930-russian-conflict-birch/

"EIA: Takže ty břízy, které se aktuálně vyváží do Vietnamu, pocházejí z Ruska?

Manažer ze společnosti 2: Je to z Ruska. […] Drtivá většina jsou ruské břízy, jen malá část [se sklízí v Číně]. Téměř všechna bříza sklizená v tuzemsku se používá pouze v Číně.

EIA: Říkáte, že všechny břízy, které jste vyvezli do Vietnamu, jsou z Ruska? Existuje nějaká čínská bříza?

Manažer ze společnosti 2: Všechno je to ruská bříza.[…] Všichni dodržují stejnou praxi. Pokud exportujete z Číny, „země původu“ ukáže, že je z Číny, nikoli z Ruska.

EIA: Země původu je Čína?

Manažer ze společnosti 2: Ano. Výrobek je vyroben v Číně. Nikdo koneckonců nepátrá po původu surovin.[…] "


"EIA: Takže bříza je z které země?

Zaměstnanec Hardwood Specialty: Získáváme to z mnoha různých oblastí. Všechny jsou dovezené. Vietnam by mohl být hlavní, Rusko bude další, myslím, že Thajsko je dalším zdrojem. Takže je to v oblasti Baltského moře.

EIA: Ale Vietnam není v Baltském moři…

Zaměstnanec Hardwood Specialty: Já vím, ale stále je to takto klasifikováno... Bude to třída, ne nutně to, odkud pochází.

EIA: Takže „baltská bříza“ znamená kvalitu; neznamená to, že je nutně z pobaltských zemí?

Zaměstnanec Hardwood Specialty: Jo, přesně, je to trochu volný termín. "

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4444

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 3627

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3571

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 3452

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3372

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 3230

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě