logo Silvarium tisk

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik Lesy České republiky (LČR) o 224 milionů korun. Firma je požaduje jako smluvní pokutu a náhradu škody za ušlý zisk za nedodané dříví v době kůrovcové kalamity. Žádá i dodání dříví. Lesy ČR, které spravují asi polovinu lesů v ČR, požadavky Drevoindustrie Smolenice odmítají. ČTK to zjistila na jednání soudu a u stran sporu.

Ilustrační foto. Foto: Pixabay Ilustrační foto. Foto: Pixabay
„Snahy soudu o mimosoudní smírné řešení věci byly bezvýsledné. Celá věc je nejednoznačná, bude provedeno poměrně masivní dokazování," řekl ČTK soudce Jakub Kavalír. 

Nic podle něj "ani náznakem" nenasvědčuje tomu, že by se ve věci stalo něco nekalého nad rámec standardního občansko-právního sporu. Kontrakt na dodávku dřeva uzavřely LČR s lesnicko-dřevařskou firmou Drevoindustria Smolenice v září 2019 s platností do 31. prosince 2021.

„Podnik nám měl dodat 350.000 metrů krychlových dřeva," řekl ČTK jednatel Drevoindustrie Smolenice Ondrej Jurovčík.

Dodávka ale byla podle něj nakonec asi o 40 procent nižší. Smlouva obsahuje vůči Lesům ČR sankci 0,05 procenta z kupní ceny dřeva za každý den prodlení. Drevoindustria Smolenice podle jejího advokáta Juraje Dubovského uzavřela smlouvu s Lesy ČR v době, kdy měl podnik velký problém s odbytem kůrovcového dřeva. Slovenská firma podle něj byla schopná dřevo od Lesů ČR koupit a následně vyvézt, a to v kontejnerech do Číny.

  „Měli jsme zainvestováno do logistických kapacit. Lesům ČR teklo do bot a potřebovaly mít jistotu odvozu dřeva," řekl Juraj Dubovský. 

Když ale později cena dřeva vzrostla, tak si LČR podle Dubovského začaly vybírat jiné odběratele s výhodnějšími cenami a dřevo pro slovenskou firmu neměly v objemech jako dříve.

Právní zástupce Lesů ČR Jiří Myšák u soudu uvedl, že šlo o rámcovou smlouvu a v ní uváděné dodávky byly předpokládanými objemy, ne závaznými objemy. V následných soudem probíraných listinných důkazech se ze strany Lesů uvádělo, že kvůli slábnutí kůrovcové kalamity již podnik neměl k dodání dostatek dřeva v sortimentech, které požadovala Drevoindustria Smolenice. Podnik se snažil nabídnout plnění v jiných sortimentech dřeva.

   „Jde o rámcovou smlouvu, která nemá parametry standardního funkčního obchodního vztahu," řekla ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová. 

Slovenská společnost se podle ní domáhá dodání 145.000 metrů krychlových smrkové kulatiny, zaplacení smluvní pokuty a náhrady škody za ušlý zisk.

„Požaduje finanční plnění ve výši 8,96 milionu eur s úrokem z prodlení od prosince 2022," uvedla mluvčí. 

Finanční výsledky za loňský rok Lesy ČR zatím nezveřejnily. Za loňské první tři čtvrtletí podniku klesl hrubý zisk o 37 procent na 4,63 miliardy korun ze 7,39 miliardy ve stejném období předloni. Hlavním důvodem poklesu zisku bylo snížení těžby dřeva, projevil se i pokles cen dříví. V roce 2022 LČR vytvořily čistý zisk pět miliard korun.


ČTK

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4438

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 3593

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3567

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 3448

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3370

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 3224

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě