logo Silvarium tisk

Správná předosevní příprava pomůže bukům do života

Zejména pro školkaře a také lesní hospodáře, kteří mají v plánu výsadbu listnatých dřevin, by mohly být zajímavé výsledky výzkumu, týkající se předosevní přípravy bukvic s různou hloubkou dormance. Dormance (z lat. dormans, spící) je souhrnné označení pro přechodné zastavení nebo omezení fyziologických procesů v živých organismech. Hlavní význam je v úspoře energie, která pomáhá organismu nepříznivé období přežít. Může být vyvolána geneticky i vnějšími vlivy, zejména nepříznivým počasím. Bukvice jsou typickým příkladem semen s hlubokou dormancí, což způsobuje ve školkařské praxi nemalé problémy s dosažením požadovaného počtu semenáčků vysoké kvality.

Cílem šetření bylo zjistit, za jakých podmínek lze ihned po sběru odstranit dormanci oddílů bukvic a porovnat jejich kvalitu s oddíly, kde stratifikace (předosevní příprava) byla provedena až před síjemi. Dále byl studován vliv délky předosevní přípravy a skladování na životnost, klíčivost a vzcházivost bukvic skladovaných v dormantním a nedormantním stavu.

Studiem se zabývali odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., Výzkumné stanice Kunovice (Útvar reprodukčních zdrojů) v rámci projektu Národní agentury pro zemědělský výzkum. Zkoušky kvality semenného materiálu provedla akreditovaná laboratoř Semenářská kontrola, která je součástí VS Kunovice.

Pro školkaře jsou výhodné podzimní výsevy čerstvě nasbíraných bukvic, kdy odpadají starosti spojené se skladováním a stratifikací. Rizikem je ale vymrznutí síjí nebo poškození vzcházejících semenáčků pozdními jarními mrazíky. Optimální je kombinace podzimních a jarních síjí, kdy se vysévají buď krátkodobě, nebo dlouhodobě skladované bukvice.

U nás, podobně jako na Slovensku a v Polsku, se stratifikace bukvic provádí pouze před jarními síjemi. Hlavním důvodem, proč se zde nevyužívá odbourávání dormance bukvic ihned po sběru, je velký rozdíl v hloubce dormance (a tím i v délce stratifikace) mezi jednotlivými oddíly bukvic, a to jak v rámci jedné úrody, tak i mezi úrodami. Není tedy známo, jak dlouhá by stratifikace bukvic ihned po sběru měla být a zda bude nejen fyziologicky, ale také ekonomicky výhodné její použití.

V průběhu výzkumu byly sebrané bukvice rozděleny do tří oddílů podle lokalit sběru. Kvalita bukvic (životnost, klíčivost a rychlost klíčení) byla testována po 8 a 20 měsících skladování v dormantním stavu a po 4 a 18 měsících skladování v nedormantním stavu. Dva oddíly skladované v dormantním stavu vykazovaly výrazně vyšší životnost i klíčivost oproti bukvicím skladovaným ve stavu nedormantním, a to jak po kratším, tak i po delším skladování. Životnost i klíčivost u těchto dvou oddílů však po delší stratifikaci výrazně klesla. Naproti tomu vliv prodloužené stratifikace nebyl zaznamenán u třetího oddílu.

Bukvice skladované tři měsíce v dormantním stavu byly po stratifikaci vysety na záhony spolu s bukvicemi, skladovanými v nedormantním stavu 1,5–3 měsíce. Vzcházivost bukvic byla velmi nízká, ať už skladovaných jako dormantní (21–31 %) nebo jako nedormantní (10–44 %).
Po více než roce skladování vzešlo na záhonech více bukvic skladovaných v nedormantním stavu (10–55 %) než bukvic skladovaných ve stavu dormantním (26–46 %). Po dvou letech skladování byly bukvic znovu vysety do skleníku a na záhony. Ve skleníku vzcházely bukvice skladované jako dormantní v průměru lépe (43–68 %) než skladované bukvice nedormantní (22–69 %). Na záhonech průměrná vzcházivost skladovaných ne-dormantních bukvic všech tří oddílů poklesla na 13–45 %. Prodloužení stratifikace snížilo vzcházivost skladovaných nedormantních oddílů na 28–33 % na záhonech a na 56 % ve skleníku.

Z výzkumu vyplývají tyto závěry:
1) Vysušením suroviny méně dormantních bukvic se zkracuje průměrná doba klíčení o jeden týden.
2) Stratifikace bukvic po sběru by měla trvat 9–11 týdnů. Její prodloužení vede u méně dormantních bukvic ke snížení životnosti a klíčivosti.
3) Bukvice v nedormantním stavu lze skladovat i dva roky bez výrazného snížení životnosti, klíčivosti či prodloužení doby klíčení v průběhu skladování.
4) Bukvice s hlubší dormancí reagují na stratifikaci a vysoušení po sběru mírným snížením životnosti či klíčivosti a i po dvou letech skladování se jejich životnost a klíčivost výrazně nesnižuje; vzcházivost dosahuje 56–69 %. Výsledky naznačují, že dlouhodobě bez výrazného snížení lze v nedormantním stavu skladovat pouze bukvice s původně hlubokou dormancí. Toto zjištění je třeba podpořit dalším výzkumem.
5) Vyšší vzcházivost bukvic byla dosažena po výsevech do skleníku ve srovnání s výsevy na záhony.

Podrobné informace k tomuto výzkumu jsou dostupné na internetové adrese: http://www.vulhm.cz//sites/File/ZLV/fulltext/427.pdf

Ing. Lena Bezděčková
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., VS Kunovice
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

Zobrazení: 5841

Pracovat s lesním hospodářským plánem (LHP) založeným na dvou metodách zařízení lesů umožnila Školnímu lesnímu podniku...

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Zobrazení: 5302

Aktualizováno. Státní podnik Lesy ČR bude příští rok schopen do státního rozpočtu z letošního zisku odvést...

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Zobrazení: 4922

Podle Hnutí DUHA soukromí vlastníci lesů dostávají v poslední době výzvy od pracovníků státního podniku Lesy...

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Zobrazení: 4548

Vojenské lesy a statky ČR, které hospodaří v lesích, ale i na zemědělské půdě ve vojenských újezdech...

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Zobrazení: 3961

Rozhovor s Nato Sultanishvili, vedoucí divize plánování a rozvoje Agentury chráněných území v Gruzii.

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Zobrazení: 2505

Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí nalezli dohodu ohledně návrhu zákona o obnově přírody. Nový zákon, na...

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě