logo Silvarium tisk

V českých peletárnách se v prvním pololetí roku 2023 vyrobilo 182 tisíc tun dřevních pelet, je to méně než loni

V českých peletárnách se v prvním pololetí roku 2023 vyrobilo 182 tisíc tun dřevních pelet. Statistiky shromažďuje národní asociace Klastr Česká peleta. Situaci na trhu výrazně proměnila energetická krize, zákazníci více oceňují lokální původ paliva a taky poptávka po nových peletových kotlích je vyšší. Přesto se pelet letos vyrobilo méně než v předchozích letech. Důvody jsou podle Klastru dva: ochlazení stavebního trhu a nižší poptávka po peletách, protože domácnosti jsou předzásobeny z loňska.

 

Foto: Klastr Česká peleta Foto: Klastr Česká peleta

Dřevními peletami vytápí v Česku už 50 tisíc domácností. Jejich počet výrazně vzrostl za poslední dva roky, kdy trh s palivy proměnila energetická krize a Češi se viditelně přiklonili k domácímu palivu – dřevu a dřevním palivům, jako jsou především pelety a brikety.

„Další velkou vlnu zájmu o kotle na dřevní paliva očekáváme v následujících měsících,“ uvádí Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. Blíží se totiž zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy, které se musí vyměnit do září 2024 a týká se především zastaralých uhelných kotlů. „Topenáři budou mít opravdu napilno, vyměnit se má ještě asi 200 tisíc kotlů,“ doplňuje Stupavský.


Moderní kotle na dřevo a brikety a automatické kotle na pelety tedy u nás nyní nahrazují především staré uhelné, ale také modernější plynové kotle. Přestože zájem o pelety i peletové kotle je rekordní, čeští výrobci letos vyrobili méně pelet i briket než bylo běžné v předcházejících letech. Od ledna do června 2023 se u nás vyrobilo celkem 182 tisíc tun dřevních pelet a 70 tisíc tun dřevních briket, zatímco v roce 2022 to bylo asi o 15 % více. Důvody jsou dva.

„Pozorujeme ochlazení stavebního trhu, který poptává méně dřevařských výrobků. Na pilách se proto řeže méně dřeva, proto zbývá i méně piliny, která je základní surovinou pro výrobu pelet,“ vysvětluje Stupavský. Druhý důvod je stále ještě dozvukem paniky způsobené loňskou energetikou krizí. „Pozorujeme, že domácnosti jsou ve větší míře, než bývalo obvyklé, předzásobeny palivem ještě z loňska,“ uvádí Stupavský. Loni si lidé běžně objednávali i trojnásobek běžného objemu paliva, což také na několik měsíců uměle vyhnalo cenu pelet nahoru. „Není divu, že mají stále plné sklady i na letošní zimu,“ dodává Stupavský.


V následujícím roce očekává Klastr Česká peleta optimalizaci domácí výroby na čísla běžná z minulých let. V Česku funguje už 41 stabilních peletáren, které vyrábějí celoročně, a to ve všech krajích. Briketáren je asi šedesát. „Z čísel za první pololetí již nyní víme, že největší výrobnou pelet bude letos opět rakouský dřevařský závod Pfeifer v Chanovicích, dvojkou pak rovněž rakouská skupina Mayr-Melnhof v Paskově,“ počítá Stupavský. Největším domácím výrobcem briket je česká firma Biomac se sídlem v Uničově.

Ilustrační foto: Klastr Česká peleta

Začátkem září vydal Klastr Česká peleta varování, že chystaný úsporný balíček počítá se zvýšením DPH na dřevní paliva z 15 na 21 %. Takový krok by znamenal výrazné zdražení topení pro nízkopříjmové domácnosti, které topí na vesnicích často právě dřevem. „Vláda se chystá zdražit venkovu jeho hlavní zdroj paliva,“ varoval Vladimír Stupavský v prohlášení.

Tuzemští výrobci se obávají, že zákazníci budou objednávat levnější dřevo, pelety i brikety ze zahraničí, což by mělo dopad i na výběry DPH. V okolních zemích jsou totiž sazby DPH na dřevní paliva razantně nižší: Německo má 7 procent, Rakousko má 13 procent, Itálie má 10 procent. Pro zákazníky by bylo výhodnější nakupovat u sousedů a výrobcům by se zase vyplácelo vyvážet české palivo do zahraničí. „To by skutečně mohlo vést k absurdní situaci: Naši výrobci by vyváželi pelety třeba do Rakouska, odkud by si je české domácnosti kupovaly levněji a nechávaly si je vozit zase zpátky. A DPH by inkasoval rakouský stát, Česko na tom bude podle vládního úsporného balíčku tratit,“ přibližuje Stupavský.

Podle TZ Klastru Česká peleta

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

Zobrazení: 5841

Pracovat s lesním hospodářským plánem (LHP) založeným na dvou metodách zařízení lesů umožnila Školnímu lesnímu podniku...

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Zobrazení: 5302

Aktualizováno. Státní podnik Lesy ČR bude příští rok schopen do státního rozpočtu z letošního zisku odvést...

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Zobrazení: 4922

Podle Hnutí DUHA soukromí vlastníci lesů dostávají v poslední době výzvy od pracovníků státního podniku Lesy...

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Zobrazení: 4547

Vojenské lesy a statky ČR, které hospodaří v lesích, ale i na zemědělské půdě ve vojenských újezdech...

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Zobrazení: 3960

Rozhovor s Nato Sultanishvili, vedoucí divize plánování a rozvoje Agentury chráněných území v Gruzii.

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Zobrazení: 2505

Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí nalezli dohodu ohledně návrhu zákona o obnově přírody. Nový zákon, na...

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě