logo Silvarium tisk

VLS investují 100 milionů do rybníků, nádrží a tůní

Vojenské lesy a statky ČR, s. p., plánují investovat téměř sto milionů korun do výstavby a obnovy malých vodních děl v lesních lokalitách, které tento státní podnik spravuje. V drtivé většině půjde o rybníčky a vodní nádrže, které mají zvýšit biodiverzitu lokalit, schopnost zadržovat vodu v krajině a v neposlední řadě budou mít také krajinotvornou funkci. Menší část investic v rámci nového programu „Živá voda VLS," 24 milionů korun, proběhla již v loňském roce, vetší část je plánována na letošek a následující období. Celkem by za ně měly být obnoveny či nově postaveny tři desítky nových rybníků a vodních nádrží.

Drtivá většina investic z programu s pracovním názvem "Živá voda VLS" půjde do malých vodních děl s rozlohou menší než 2 hektary. "Nejde o investici do primárně hospodářských vodních ploch, v drtivé většině nepočítáme s využitím pro chovné účely. Hlavním cílem je zvýšit rozmanitost života v přírodě v námi spravovaných lokalitách, a také jejich schopnost zadržovat vodu v krajině," uvedl ředitel VLS Josef Vojáček. Podle něj hlavní část investic bude mířit do dvou moravských lokalit ve správě VLS - na Libavou (Olomoucko) a do vojenského újezdu Březina na Vyškovsku. "Jde o lesní celky, které jsou dlouhodobě postiženy suchem, které především v loňském extrémním roce mělo za důsledek kalamitní stav," vysvětlil ředitel VLS.

Vojenský újezd Libavá

Vojenské lesy a statky (VLS) plánují vybudovat za 16 milionů korun ve vojenském újezdu Libavá sedm nových vodních nádrží, které mají zlepšit schopnost krajiny postižené suchem zadržovat vodu. První dvě nádrže byly postaveny loni, dalších pět přibude letos a v dalších letech v lesích na Olomoucku a Bruntálsku, řekl ředitel divize vojenských lesů v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku Jaroslav Nerad.

"Hlavním cílem realizovaných i plánovaných investic je zvýšení biodiverzity území, jeho ekologické stability. Vodní díla také mají sloužit k optimalizaci vodního režimu v krajině," uvedl Nerad. Lesy na Libavé jsou postiženy suchem, kvůli kterému usychají stromy, které pak snadněji napadá kůrovec. Lesníci se tak potýkají s kůrovcovou kalamitou.

Loni byly proto postaveny půlhektarové vodní nádrže Městský les a Bělidla. VLS plánují na Libavé vybudovat ještě vodní nádrže Červená, Městský les - Nová cesta, Nad Loserčinou loukou a Smilovský potok. Další nádrž by měla vyrůst na území lesní správy Bruntál. Rozloha nádrží bude od půl do 1,5 hektaru.

Šestnáctimilionovou investici do vodních nádrží chtějí vojenské lesy pokrýt z velké části pomocí dotací ze Státního fondu životního prostředí a Evropského fondu pro regionální rozvoj. "U těchto investic jsme podali nebo podáme žádost o dotační podporu. Dotace by tak měla pokrýt až 70 procent nákladů," uvedl ekonomický náměstek VLS Zdeněk Mocek.

Investice do vodních nádrží v lesích na Libavé je součástí celostátního investičního programu VLS, který počítá s výstavbou tří desítek rybníčků, nádrží a tůněk. Nové vodní nádrže mají vzniknout i ve vojenském újezdu Březina nedaleko Prostějova. Celková investice by se měla vyšplhat k 100 milionům korun.

"Cílem většiny z realizovaných i plánovaných staveb je zvýšení biodiverzity lokalit, jejich schopnosti zadržovat vodu," doplnil mluvčí VLS Jan Sotona.

Vojenský újezd Březina 

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) letos plánují dokončit za 40 milionů korun obnovu rybníků a vodních nádrží ve vojenském újezdě Březina na Vyškovsku a také stavbu nových. Obnoví také několik studánek a tůní. Mají zvýšit biodiverzitu krajiny a zároveň zlepšit hospodaření s vodou na území Drahanské vrchoviny, která je ve srážkovém stínu Českomoravské vrchoviny, uvedl v tiskové zprávě ředitel divize VLS Plumlov Jaroslav Melichar.

Loni byla dokončena úprava toku říčky Malá Haná a vybudoval se rybník Sedlákova louka. Podařilo se opravit vodní nádrž Hrubá louka. Větší část investic je naplánovaná na letošek. Postaví se dvě vodní nádrže a šest rybníků, všechny vodní plochy mají do dvou hektarů. "Primárním účelem staveb není chov ryb, ale zadržování vody v krajině a zvýšení biodiverzity. Nádrže mají i retenční a protipožární funkci," uvedl Melichar.

Obnovuje se postupně také 35 lesních studánek, dělají se tůně, které slouží jako napajedla pro lesní zvěř a životní prostor pro obojživelníky. "Jde sice o drobné investice, ale mají nezastupitelný význam pro optimalizaci vodního režimu a rozmanitost přírody v jednotlivých lokalitách," uvedl Melichar.

Díky všem opatřením se má ve vojenském újezdu dařit udržet větší množství vody než dosud. Při převážně vanoucích západních větrech se dešťové mraky zpravidla vyprší ještě nad Vysočinou, a území je proto chudé na povrchové vodní zdroje a na zásoby podzemních vod. Až 70 procent investic by měly VLS pokrýt z operačního programu životní prostředí. Úsilí v újezdu Březina zapadá i do snah Jihomoravského kraje, který chce pomáhat zdejší suché krajině, aby dokázala zadržet více srážkové vody.

Vojenský újezd Boletice

Vojenské lesy a statky investují do obnovy zaniklých rybníků ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku a jeho okolí přes 15 milionů korun. Celkem tak vznikne pět vodních ploch. První rybník už Vojenské lesy a statky obnovily loni, práce na dalších čtyřech by měly začít letos. 

"Jde vlastně o návrat k moudrosti našich předků, kteří říkali, že rybníky jsou oči krajiny. Investice, kterou jsme realizovali, i ty které připravujeme v nejbližším období, budou nejen návratem k původnímu rázu krajiny na Boleticku, drobné vodní plochy budou sloužit také k zadržování vody v krajině a podporovat vodohospodářské a vodoochranné funkce šumavských lesů," uvedl ředitel šumavské divize VLS Petr Král.

Loni na podzim Vojenské lesy a statky obnovily rybník na úpatí boletické hory Špičák. Vodní plocha, která se nachází poblíž Horní Plané na Českokrumlovsku, má rozlohu 2500 metrů čtverečních. Rybník kdysi býval součástí osady Sklená Huť. Ta zanikla po druhé světové válce a dnes ji připomínají jen ruiny domů. Letos pak chtějí VLS zahájit rekonstrukci rybníku v údolí potoka Olšina na území obce Polné na Šumavě. Dále plánují obnovu Černého rybníku u Arnoštova na Prachaticku, Puchárenského rybníku u Rysího vrchu a Blanického rybníku pod Knížecím Stolcem. "S každou malou vodní plochou se významně posílí druhová rozmanitost okolní přírody. Rybníky budou sloužit jako napajedla pro lesní zvěř, domov pro obojživelníky a podobně," řekl Král.

Vojenský újezd Boletice se rozkládá na ploše 16 559 hektarů. Dříve byl zhruba o 5500 hektarů větší, ale od letošního 1. ledna armáda jižní část prostoru opustila. V lokalitě tak vznikla nová obec Polná na Šumavě.

Podle TZ VLS, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

Zobrazení: 5841

Pracovat s lesním hospodářským plánem (LHP) založeným na dvou metodách zařízení lesů umožnila Školnímu lesnímu podniku...

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Zobrazení: 5302

Aktualizováno. Státní podnik Lesy ČR bude příští rok schopen do státního rozpočtu z letošního zisku odvést...

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Zobrazení: 4922

Podle Hnutí DUHA soukromí vlastníci lesů dostávají v poslední době výzvy od pracovníků státního podniku Lesy...

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Zobrazení: 4548

Vojenské lesy a statky ČR, které hospodaří v lesích, ale i na zemědělské půdě ve vojenských újezdech...

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Zobrazení: 3961

Rozhovor s Nato Sultanishvili, vedoucí divize plánování a rozvoje Agentury chráněných území v Gruzii.

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Zobrazení: 2505

Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí nalezli dohodu ohledně návrhu zákona o obnově přírody. Nový zákon, na...

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě