logo Silvarium tisk

Výborný chce na novele zákona o myslivosti najít shodu se všemi aktéry

Nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) chce před předložením novely mysliveckého zákona najít podobu legislativy, na které se shodne s vládní koalicí i nevládními organizacemi. Týká se to i minimální výměry honiteb, což je jedno z témat, ke kterému se řada organizací již vyjadřovala. Ministr to řekl na tiskové konferenci po uvedení do úřadu.

Výborný chce na novele zákona o myslivosti najít shodu se všemi aktéry Foto: Pixabay

Původně ministerstvo očekávalo, že sporné body legislativy se budou spíše řešit až při projednávání v Poslanecké sněmovně.

Novela mysliveckého zákona se připravuje již řadu let, naposledy došla až do třetího čtení v Poslanecké sněmovně za minulé vlády Andreje Babiše (ANO). Měla by mimo jiné zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů nebo také digitalizaci správy myslivosti. Hlavním cílem novely zákona je snížení stavů dlouhodobě přemnožené spárkaté zvěře, která způsobuje škody na lesích i zemědělských plodinách.

Výborný řekl, že odcházejícího ministra Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) požádal, aby proces přípravy zákona pozastavil před tím, než půjde do meziresortního připomínkového řízení. Vycházel podle jeho slov ze své zkušenosti s tím, jak vypadá proces přijímání zákona ve Sněmovně a jaká jsou možná úskalí. „Považoval bych za nešťastné, kdybych se nesnažil ten proces mít připravený tak, abych věděl, že na konci bude podoba zákona schválena v té verzi, jak chce vládní koalice,“ řekl. Doplnil, že chce realizovat programové prohlášení vlády, ne pouze postoje lidovců.

Nový ministr uvedl, že má již domluvené jednání s koaličními partnery i nevládními organizacemi a věří, že se podaří najít shodu i například na tématu minimálních výměr honiteb. Poznamenal, že pro něj bude dobré řešení takové, na kterém se najde shoda všech aktérů.

Snížení minimální výměry honiteb je jedním z požadavků Asociace soukromého zemědělství sdružující drobné farmáře. Chce, aby novela zmenšila minimální výměru honiteb ze současných 500 hektarů na zhruba polovinu. Podobný požadavek má také Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) nebo ekologické Hnutí Duha. Lesníci i zemědělci proto požadují od plánované novely zákona větší pravomoci a myslivost by podle nich měli provozovat hlavně vlastníci pozemků.

Proti zmenšování honiteb je naopak Českomoravská myslivecká jednota, která argumentuje tím, že by to znemožnilo efektivní myslivecké hospodaření. Uvedla, že vztah myslivosti a zemědělství je rovnocenný a zemědělská, lesnická a myslivecká činnost musí stát na stejné úrovni a vzájemně se vyvažovat. Na minimální výměře honiteb se neshodnou ani akademici. Vědci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně to ve svém stanovisku podpořili. Snižovat minimální výměru naopak nedoporučilo vedení Fakulty lesnické a dřevařské a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze.

Výborný řekl, že chce jednat i s Agrární komorou. Ta podle své mluvčí Barbory Pánkové považuje současných 500 hektarů za přiměřenou minimální výměru honiteb. "Jsme přesvědčeni, že by to navíc nevedlo ke snižování stavů přemnožené zvěře, naopak podle některých odborníků hrozí spíše opačný efekt. Přidělování povolenek na lov určitého druhu zvěře by také mělo zůstat v gesci jednotlivých sdružení a spolků," doplnila.

ČTK

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+5 # Starý 2023-07-12 07:05
Shoda je pane ministře a to jak Vy nový, tak staronový v "rovných vztazích".

Můžete tedy začít a dát " STEJNÉ PLOŠNÉ DOTACE NA 1HA", JAK ZEMĚDĚLCŮM DÁVÁTE, TAK NÁM LESNÍKŮM-VLASTNÍKŮM LESA !!!

Od toho bych se odrazil a pak tady, v dalších médiích a veřejně nemlžil a vykládal k konsenzu a shodě !!!

Shodu lze hledat tam kde jsou shodné, nebo obdobné podmínky a to se vám a celému Mze, u lesů ani z pár procent nedaří.
+13 # Starý 2023-07-03 09:22
Vážený pane "nový" ministře, nechápu, jak chcete rovnoměrně hodnotit vztah všech jmenovaných parazitujících složek.
Jediný, kdo platí z pozemků daně-na kterých hodlá dále výrazně parazitovat vašimi soudruhy a vámi delegovaná "Vláda" je vlastník lesa, zatížený dále hromadou povinností - příkladem zalesnit a zajistit v daných termínech a TD! Pouštět volně na své pozemky kohokoli, sbírat cokoli z plodů a klestu, což může vlastník lesa zhodnotit (v budoucích letech asi jediný možný příjem z lesa) a krýt alespoň trochu náklady svých prací. Nechat si od "návštěvníků" lesa krást stromky, na jaře vykopávat celé stromy, ořezávat větve na vánoční, velikonoční, a další výzdoby a TD!
Vlastníkovi přísluší pouze povinnosti a ještě jej zrovnoprávňovat s dalšími, kteří nemají odpovědnost a povinnosti ve vztahu k majetku!!
Přijde mi to jako dost silná káva a zkostnatělost dnešních opět bez "odpovědosti" vládnoucích "politiků" a dalších....
Myslivcům cpete dotace a v lesích, jen slibujete a pak krátíte na nicotný nesmysl, ale hlavně klást další podmínky na vlastníky lesů - viz zkoušky na chem. látky jak u zemědělců, různá hlášení a oznámení a pod...to Vám jde!
Tak se ptám až dokonale vypleníte lesy, viz hospodaření LČR, CO BUDE??
+11 # Starý 2023-07-01 09:34
Správné ideologické kecy, kam se hrabou komančové.
V dnešní době vlastníky lesů zaujmou pouze skutky a těch chybí!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2635

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2533

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2250

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2167

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1809

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1787

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě