Přihlásit

Sampo Rosenlew FR28: Specialista do probírek

Rostoucí zastoupení výchovných zásahů v prvních probírkách vyžaduje kvalitní harvestorový uzel složený z úzkého a krátkého harvestoru a odpovídajícího vyvážecího traktoru, který dokáže pracovat na velmi úzkých linkách. Nedostatek pracovníků v LH, efektivnost prací v prvních probírkách, ale i bezpečnost práce a odstranění fyzické námahy při soustřeďování dříví z lesních porostů jsou faktory, které nahrávají některým výrobcům v dalším vývoji malých TDS. Mezi ně patří i finský Sampo Rosenlew, u nás v zastoupení společnosti P & L, spol. s r.o.

Doporučený Sampo Rosenlew FR28: Specialista do probírek

Vývoj TDS u Sampo Rosenlew
Finský výrobce lesních a zemědělských strojů se zaměřil na vlastní vývoj plnohodnotné vyvážečky do prvních probírek již v roce 2010. V roce 2013 představil na Elmia Wood nový harvestor HR46x a o rok později první adekvátní vyvážečku vlastní konstrukce FR28 (10 t). V roce 2018 představil na finském veletrhu METKO výrobní řadu s větším harvestorem HR86 a vyvážečkami FR48 (12 t) a FR68 (14 t). Zmiňovanou lesní techniku Sampo Rosenlew zastupuje od roku 2009 na českém a slovenském trhu společnost P & L, spol. s r.o.

Specialista do prvních probírek
SAMPO FR28 je navržený a postavený v mateřské firmě ve finském Pori. Zákazník si může nadefinovat šířku stroje, a to od 2 200–2 720 mm, i délku ložné plochy od 3 800–4 400 mm. Hmotnost stroje je 13 t a nosnost podle velikosti ložné plochy 8–10 t. Podobně si zákazník zvolí provedení jeřábu Mesera F59 nebo F71 s dosahem 7,2/8,5/10 m, případně jeřáb Kesla 600 nebo 700 s dosahem 7,7/8,2/10 m. Kleště zákazník může volit od Gripen, Hultdins, Kesla, Mesera nebo Vahva.

Pohon a pojezd
Zkušenosti z výroby zemědělských strojů se promítly do odolné a jednoduché konstrukce. Vyvážečka FR28 má hydrostaticko-mechanickou převodovku. Převodové nápravy rozdělují výkon na přední a zadní nápravu. Pohon lze uzamknout mezi přední a zadní nápravou a také mezi pravou a levou stranou každého podvozku. Podvozek NAF 8 x 8 dokáže vytvořit nepřetržitý výkon až 130 kN.

Energii zajišťuje kvalitní čtyřválcový motor Agco Power 49 LFTN (Sisu) s emisní normou Tier 5. Zkušenosti českých uživatelů jsou velmi pozitivní – nízkoemisní motor je úsporný díky nízké spotřebě paliva a dlouhým servisním intervalům. Maximální výkon motoru je 140 kW a jeho točivý moment je 700 Nm.

Podvozek a kabina
FR28 je určený především do prvních probírek, kde je hustota stromů vysoká a požadovaná šířka linek do 2,5 m. Stroj tak kombinuje malé rozměry s ideálním rozložením hmotnosti mezi přední a zadní nápravu. Kloubové řízení s úhlem zatáčení 45o umožňuje výbornou manévrovatelnost.

Jedním z faktorů, který při výběru vyvážečky oceňují čeští operátoři, je prostorná a pohodlná kabina s vynikajícím výhledem. Minimální hluk, klimatizace a kvalitní sedadlo zajišťují pohodlí během celé směny. Řídicí a kontrolní systém lze propojit s harvestorem i s případným využitím informací ve spolupráci s GPS. Kapota motoru se otevírá pomocí elektromotoru.

 

 

 

 

 

Jeřáb
FR28 má jeřáb speciálně vyvinutý pro práci v probírkových porostech a vyznačuje se jednoduchým nebo dvojitým teleskopem (dosah 7,2–10,0 m) podle zvolené délky ložné plochy. Nízké těžiště jeřábu zlepšuje boční stabilitu. Jeřáb může být vybaven váhou, která umožňuje vážení množství energetického dřeva a současně zabraňuje přetížení stroje.

Ekologie, údržba a servisní zázemí
Šetrnost k životnímu prostředí zajišťuje vakuové čerpadlo, které zabraňuje havarijním únikům oleje při údržbě nebo poškození hadice. Obsluha může čerpadlo aktivovat pomocí zapalovacího klíče, jakmile zjistí netěsnost. Konstrukce plnicího čerpadla brání proniknutí špíny do systému díky vratnému filtru.

Finského výrobce zastupuje od roku 2009 společnost P & L, spol. s r.o., se silným servisním zázemím lesní techniky po celé republice (60 servisních techniků, 50 vozidel, dílny 1 800 m2, deset středisek). Většina náhradních dílů je skladem, zbytek do druhého dne přímo od výrobce.

Oto Lasák

Naposledy změněno: čtvrtek, 05 leden 2023 11:26

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Růstová reakce smrkových mlazin nižších poloh na výchovný zásah

Růstová reakce smrkových mlazin nižších poloh na výchovný zásah

Lesnictví

Smrk ztepilý je v poslední době na ústupu vzhledem k rozsáhlým kalamitám ve smrkových monokulturách. Jeho další pěstování v nižších polohách do 500 m n...

ČMMJ: Vztah myslivosti k lesnictví a zemědělství je rovnocenný, tyto činnosti musí stát na stejné úrovni vedle sebe

ČMMJ: Vztah myslivosti k lesnictví a zemědělství je rovnocenný, tyto činnosti musí…

Lesnictví

Českomoravská myslivecká jednota odmítá zmenšování honiteb a zavedení práva lovu pro vlastníky lesních a zemědělských pozemků. Vztah myslivosti k lesnictví a zemědělství je podle ČMMJ...

Přípravné porosty břízy, jeřábu a olše mají odlišný vliv na růst podsázené jedle

Přípravné porosty břízy, jeřábu a olše mají odlišný vliv na růst podsázené…

Lesnictví

Jedle bělokorá patří k našim původním dřevinám s nejvyšší produkcí dřeva. Současně je významnou zpevňující i meliorační dřevinou. Zároveň zvyšuje biodiverzitu lesních ekosystémů svou vysokou...

Každý sedmý ukrajinský lesník brání zemi před nepřítelem na frontě

Každý sedmý ukrajinský lesník brání zemi před nepřítelem na frontě

Lesnictví

Lednové číslo Lesnické práce přineslo tradiční rekapitulaci uplynulého roku a výhled na rok nadcházející. Další z vybraných novoročních rozhovorů, který vám nyní nabízíme online, je...

Populární zprávy

Ministerstvo zemědělství vydalo metodický pokyn ke snížení škod způsobovaných zvěří

Ministerstvo zemědělství vydalo metodický pokyn ke snížení škod způsobovaných zvěří

Lesnictví

Zobrazeno:8360

Ministerstvo zemědělství jako ústřední orgán státní správy myslivosti vydalo metodický pokyn ke snížení škod způsobovaných zvěří, který nahrazuje předchozí metodický pokyn č.j. 48699/2019-MZE-16233 ze dne...

Dalibor Šafařík se stane novým generálním ředitelem Lesů ČR

Dalibor Šafařík se stane novým generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Zobrazeno:5719

Záznam z tiskové konference. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula představil na tiskové konferenci (29. 11. 2022) nového generálního ředitele Lesů ČR. Stane se jím Dalibor Šafařík, který...

Příčina škod na lesích spočívá v systému lesního hospodaření a neodborném přístupu ke zvěři

Příčina škod na lesích spočívá v systému lesního hospodaření a neodborném přístupu…

Lesnictví

Zobrazeno:5341

Téma spárkaté zvěře se v lesnickém oboru zmiňuje prakticky bez výjimek pouze v kontextu škod na lesích. V této souvislosti se mluví především o nadměrných...

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Lesnictví

Zobrazeno:4324

Ekonomickým ředitelem Lesů České republiky se 1. ledna 2023 stane Daniel Szórád. Jmenuje ho generální ředitel Dalibor Šafařík.

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby