logo Silvarium tisk
Název: 256 králů mezi stromy
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 26.07.2007
Autor: MICHAEL POLÁK
Rubrika: Kraj Liberecký


KRAJ PLNÝ PAMÁTNÝCH STROMŮ V Libereckém kraji stojí 256 památných stromů. Takové číslo je v celostátním měřítku výjimečné. V přepočtu památných stromů, skupin stromů nebo stromořadí na sto kilometrů čtverečních se Liberecký kraj řadí na 3. místo v Česku

Liberecký kraj - Když začal v Krompachu na Českolipsku vyrůstat nejstarší ze zdejší trojice památných tisů, krajská metropole Liberec byla v té době jen malou bezvýznamnou osadou pomalu se proměňující na obyčejné poddanské město. Krompašský tis červený je jedním z 256 památných stromů v Libereckém kraji. Vyplývá to z databáze Agentury ochrany přírody a krajiny. Takové číslo je v celostátním měřítku obdivuhodné. V přepočtu památných stromů, skupin stromů nebo stromořadí na sto kilometrů čtverečních se Liberecký kraj řadí na 3. místo v Česku.
    Na každých sto čtverečních kilometrech Libereckého kraje najdete v průměru minimálně osm památných stromů. V takovém srovnání jsou na tom lépe už pouze Praha a střední Čechy.
    Co ale vlastně památné stromy jsou? "Podle zákona mohou být památným stromem vyhlášeny dřeviny, které vynikají vzrůstem nebo věkem, tvoří významnou krajinnou dominantu, připomínají historické události, ale i zvlášť cenné nově osazené dřeviny," vysvětlil Pavel Štěrba z oddělení národní inventarizace lesů Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů ve svém článku o památných stromech v časopisu Vesmír.
    Podnět k tomu, aby ten který strom byl prohlášen za památný, může podat orgánu ochrany přírody kdokoliv. Když se strom stane památným, musí se chránit. "Jeho stav se pak sleduje a průběžně se ošetřuje," připomíná Štěrba. U nás jsou za památné stromy nejčastěji vyhlášovány lípy.

Největší tis v zemi je starý více než 500 let

Krompašský tis je unikát Libereckého kraje. Jeho obvod je 457 centimetrů, jeho stáří se odhaduje na více než 500 let a jde o nejstarší tis i tis s největším obvodem v Česku. V obci Krompach se přitom nacházejí celkem tři tisy chráněné jako památné stromy. Ten nejstarší a největší roste ve východní části obce při červené turistické značce vedoucí na vrchol Hvozd za potokem u staré chalupy. V jeho blízkosti rostou další dva památné tisy o stáří zřejmě 250 let a 300 let.
Památným stromem regionu je také "Lípa u Tomášů", malolistá lípa v obci Poniklá na Semilsku. Roste tu ve stráni nad levým břehem řeky Jizery asi 7 kilometrů severozápadně od Jilemnice v ochranném pásmu Krkonošského národního parku. Lípa roste na nepřístupném soukromém pozemku, ale ze silnice je viditelná. Má obvod kmene asi 680 cm, výšku asi 30 m a odhadované stáří kolem 350 let. Z hlavního kmene vyrůstají ve výšce tří metrů tři boční větve, ale kmen samotný pokračuje do výšky patnácti metrů, kde se dál bohatě větví. Strom přisedá těsně ke stodole. Jeho zdravotní stav je dobrý.
    Památným stromem je také lípa velkolistá v Pertolticích pod Ralskem, ležící při silnici z Mimoně do Velkého Grunova. Její obvod je podle dostupných údajů přes 550 centimetrů a je vysoká přes 17 metrů. Ještě větší lípa, zřejmě jedna z největších v Česku, se nachází ve Sloupu v Čechách. "Před vjezdem do statku čp. 109 stojí asi dvacet metrů vysoká chráněná lípa velkolistá, patřící k největším na severu Čech. Strom má obvod kmene přes sedm metrů a jeho stáří se odhaduje na 300 až 500 let," popisují turistické průvodce. Obrovské výšky třiceti metrů dosahuje také buk lesní u hájenky Na hrázi v Raspenavě na Frýdlantsku. Obvod stromu je šestimetrový. Jako památný strom se v regionu chrání také jasan u raně gotického hřbitovního kostela sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích na Semilsku. Obvod stromu má šest a půl metru, výška je 32 metrů. Mezi významné stromy v regionu patří také lípa Karoliny Světlé stojící před kostelem sv. Mikuláše ve Světlé pod Ještědem. Malou vísku Kotel u Osečné na Liberecku proslavila "tisíciletá" lípa velkolistá.

Foto popis: LÍPA V PERTOLTICÍCH. Její obvod je podle dostupných údajů přes 550 centimetrů a je vysoká přes 17 metrů.
Foto popis: JASAN V NUDVOJOVICÍCH. Strom stojí u raně gotického hřbitovního kostela sv. Jana Křtitele.
Foto popis: BUK V RASPENAVĚ. Výšky 30 metrů dosahuje buk lesní u hájenky Na hrázi v Raspenavě. Obvod stromu je šestimetrový.
Foto popis: TIS V KROMPACHU. Jeho obvod je 457 centimetrů, jeho stáří se odhaduje na více než 500 let
Foto Autor - 4 X Foto - MAFA - ROMAN ČEJKA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě