logo Silvarium tisk

Resilience se překládá jako odolnost, co zní tvrdě, ale ve skutečnosti se jedná spíše o pružnost tváří v tvář šokům. Resilience má tři složky: perzistenci, adaptaci a transformaci. Znamená to, že pokud chce systém jako společnost a její životní prostředí přežít krizi, musí nějaké šoky umět zvládnout a vydržet je. Také se ale musí umět změnám přizpůsobit anebo se částečně transformovat. Mistrovství je pak v tom poznat, co je třeba zachovat a co změnit, abychom mohli žít v nových podmínkách dál. A proto je důležité si uvědomovat si, že být odolný neznamená být tvrdý a všechno vydržet, ale spíše chytře vyhodnocovat, co je potřeba změnit,“ vysvětluje Anna Bromová, která se zabývá výzkumem sociálně-ekologicke resilience, koncept sociálně-ekologické resilience, který bychom si měli osvojit, abychom dokázali čelit změnám klimatu.


Celý článek najdete zde

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě