Chicago 21. srpna (ČTK/AFP) - Skip Kincaid má obtížný úkol: musí porazit téměř všechny jasany ve městě. Napadl je totiž zcela nepatrný asijský hmyz, který už na severoamerickém kontinentu zlikvidoval miliony stromů, píše agentura AFP. Tento brouček, který není větší než centimová mince, se zaměřil na jasany, velmi rozšířené na Středozápadě, kde dokážou odolávat krutým zimám.
Brouček s vědeckým názvem Agrilus planipennis pochází z východní Asie a nyní doputoval až do St. Louis v centrální části Spojených států. V tomto městě tvoří jasany 17 procent všech stromů. To představuje asi 14.000 stromů, které bude muset Skip Kincaid, zodpovědný za lesní hospodářství v St. Louis, v nadcházejících dvou letech vykácet, aby se zastavilo šíření hmyzu.
Zmizí tak každý pátý strom. A vykácení jasanů změní vzhled města na celou jednu generaci.
Vědci sice objevili prostředek na bázi pesticidů, který se aplikuje každý druhý rok. Avšak pro St. Louis je to příliš drahé, vysvětluje Kincaid.
Kincaid odhadl cenu každého stromu na základě jeho přínosu zejména pokud jde o stékání povrchových vod nebo snižování energetických nákladů díky stínu, který skýtá. "Jestliže jasan vytvoří ročně přínos v ceně 42 až 75 dolarů (1100 až 1900 Kč), nemůžeme takové náklady zdůvodnit," uvádí. Nemáme jinou možnost, než stromy vykácet, dodává.
Agrilus planipennis se do Spojených států dostal v roce 2002 při transportu zboží a zachvátil 26 států. Američtí lesníci jej označují za nejničivější lesní hmyz moderní doby v Severní Americe.
"Jestliže brouk napadne jasan, je prakticky ze 100 procent jisté, že strom zahyne," vysvětluje zástupce americké lesní služby Noel Schneeberger.
Úřady se pokoušely dát stromy do karantény, aby zabránily nákaze. To však bylo marné. Podle vědců, kteří nedovedli brouka identifikovat, když se dostal na severoamerické území, hmyzu podlehlo již 30 milionů stromů. Ve skutečnosti byli experti zpočátku velmi překvapeni, když zjistili, že Agrilus planipennis je ve východní Asii poměrně neškodný.
Ve svém původním prostředí útočí tento hmyz zřejmě jen na nemocné nebo umírající stromy. V Asii mají zdravé jasany zřejmě přirozenou schopnost rezistence, kterou většina severoamerických jasanů nemá.
V Severní Americe jsou škody značné: hmyz pronikne do jasanu, kde si vytvoří chodby narušující přísun vody a výživných látek. Strom umírá, většinou v necelých pěti letech, hladem.
Od zanesení hmyzu před 14 lety se však vědcům podařilo dosáhnout mnohého pokroku. Specialisté soudí, že ve městech těžce zasažené stromy musejí být poraženy, zatímco zdravé jasany mohou být léčeny s pomocí pesticidů. Pro lesy, kde by bylo třeba léčit příliš mnoho jasanů, se vědci snaží najít nejlepší prostředek, jak by stromy mohly s hmyzem žít .
V Číně našli experti malé parazity schopné zredukovat přítomnost hmyzu o 50 až 90 procent. Američtí badatelé začali tyto přirozené predátory vypouštět do lesů a studují jejich schopnost hmyz ničit. Může však trvat několik desetiletí, možná i sto let, než tohle paraziti dokážou, varuje profesor Wisconsinské univerzity Richard Hauer.
Druhou cestou může být přimět jasany, aby samy produkovaly látky nezbytné k usmrcení hmyzu, jak to zřejmě dělají jasany v Asii.
Kincaid soudí, že příliš mnoho stromů jednoho druhu v jednom městě není dobré. "Žijeme ve světě, kde každoročně čelíme novému škodlivému druhu. Proto je důležitá druhová rozmanitost. Kdyby tomu tak bylo, nemuseli bychom vykácet 17 procent stromů v našich ulicích," zdůrazňuje.
AFP: Malý asijský hmyz zabíjí v Severní Americe miliony stromů (ČTK)
Monitoring médií
- středa 25. březen 2026
- Den otevřených lesů SVOL slaví pátý ročník. Lesníci zvou veřejnost do svých lesů už 23. května (TZ SVOL)
- Online workshop zaměřený na adaptaci lesních ekosystémů na změnu klimatu (vulhm.cz)
- Lesy ČR pokračují v obnově porostů po kalamitě (lesycr.cz)
- V Brdech zasypávají umělé kanály z 80. let. Lesníci chtějí obnovit přirozený tok vody (irozhlas.cz)
- Oheň může pomoci zachránit biodiverzitu suchých trávníků, ukazuje výzkum vědců LDF MENDELU (mendelu.cz)
- Evropským stromem roku je litevský Dub z Laukiai, Oldřichův dub skončil sedmý (ČTK)
- Nebezpečný virus potvrzen i v lesích na Boleslavsku: Pro psy je nákaza smrtelná (boleslavsky.denik.cz)
- úterý 24. březen 2026
- Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
- Nebezpečí pádu souší na stezce u Černého jezera (ČT 1)
- Nejraději by zajeli až mezi lesní stromy (Právo)
Anketa
Poslední komentáře
-
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 12 hodinamiCena dřeva je dost slušná, možná půjde nahoru, narozdíl od cen za práci ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, VčeraTakhle to tam vypadá leckdes - a to tam maj kalamitu, jako dlouho ... -
Rozhovor: Válka zásadně komplikuje lesní hospodaření na Ukrajině, přesto sektor funguje efektivněji než na počátku konfliktu
, Včera"Hlavní příčinou korupce před provedením reformy byl netransparentní ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, VčeraNechte si zdát, že dřevo zdraží. Letošní zisky jsou prostě už v troubě. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 2 dnyA malé srovnání s obchodníky z doby lidového hospodářství / proto státní ... -
Miletín vysadil stovky stromů, novinkou jsou cedry. Mají zvládnout sucho i mráz (jicinsky.denik.cz)
, Před 6 dnyJó, cedr... Dobře prodejné, kvalitní dříví, v Němcích už viditelné i ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemA dubovej špalek na štípání - půl druhýho metru dlouhej - za 260 Eur/m3. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemA první výsledky po Iránské ropné krizi ...













