logo Silvarium tisk

Společnost Česká krajina, která provozuje přírodní rezervaci v Milovicích na Nymbursku, porušila neoprávněnými zásahy v rezervaci zákon a čeká ji zřejmě správní řízení o přestupku. Řízení s ní zahájí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která od června prověřovala podnět Středočeského kraje. Vyplývá to z vyjádření mluvčí agentury Karolíny Šůlové a z tiskové zprávy mluvčího hejtmanství Davida Šímy.

Na základě podnětu Krajského úřadu konstatovala AOPK porušení zákona o ochraně přírody a krajiny a vyhlášky o ustanovení Národní přírodní památky Mladá a se společností Česká krajina zahájí správní řízení o zjištěném přestupku,“ uvedl dnes krajský úřad v tiskové zprávě.

Kontrola AOPK zjistila, že bez souhlasu orgánu ochrany přírody byl rozhrnutý zemní val, odpověděla dnes na dotaz ČTK mluvčí agentury Karolína Šůlová. „Část zeminy z tohoto valu překryla stanoviště cenných širokolistých trávníků, které zdejší národní přírodní památka chrání. Protokol z kontroly je nyní rozesílán účastníkům a běží lhůta pro podání námitek. Následně bude pravděpodobně zahájeno přestupkové řízení,“ uvedla Šůlová.

Ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál se k dnešní informaci hejtmanství odmítl vyjádřit. „S paní (krajskou) radní (Janou) Skopalíkovou jsme měli před několik dny jednání, kde jsme se domluvili, že toto téma nebudeme komunikovat jako krok k řešení situace,“ sdělil ČTK Dostál.

Kraj podal podnět AOPK kvůli podle něj závažným pochybením, která zjistil při kontrole rezervace. Její pozemky kraj zdarma pronajímá společnosti Česká krajina. Ochranářská společnost, která v bývalém vojenském prostoru provozuje rezervaci velkých kopytníků, podle hejtmanství porušuje nájemní smlouvu, například nelegálně provádí zásahy do území. Kraj upozornil na rozhrnutí zhruba 450 metrů dlouhého valu do pastvin, a to v rozsahu téměř 18 000 metrů čtverečních. Rozhrnutí podle hejtmanství rozsáhle poškodilo zvláště chráněné druhy rostlin a jejich biotopů.

Kraj v červnu rovněž podal kvůli uhynutí mláďat v rezervaci podnět k prošetření podmínek chovu Státní veterinární správě. Její vyjádření zatím nemá.

ČTK

Komentáře  

+6 # Starý 2023-07-18 18:55
Kdo zahájí řízení se Správou Českého švýcarska to se asi ani nedozvíme....

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě