logo Silvarium tisk

Spolek Klimatická žaloba ČR chce 21. dubna podat správní žalobu na českou vládu. Cílem je přimět stát řešit klimatickou krizi, uvedli dnes zástupci spolku v tiskové zprávě. Aktivisté, kteří se inspirovali v zahraničí, podají žalobu k Městskému soudu v Praze. Spolek o její přípravě informoval loni v létě, původně ji chtěl podat na podzim. Vyjádření ministerstva životního prostředí ČTK shání.

Podle mluvčího spolku, právníka Martina Madeje, podá žalobu šest žalobců naráz. „Prvním z nich je spolek jako právnická osoba zastupující v současnosti 218 členů, společně s obcí Svatý Jan pod Skalou a dalšími čtyřmi konkrétními občany, kteří nepříznivé důsledky změny klimatu pociťují ve svém osobním životě, ve své práci a v některých případech utrpěli i vyčíslitelnou materiální škodu,“ uvedl Madej. „Pokud žalobci uspějí, soud může státu nařídit, aby začal příčiny a dopady klimatické krize skutečně aktivně řešit,“ doplnil.

Podle Madeje česká vláda nepřikládá změně klimatu dostatečnou vážnost, odkládá nezbytné zákony, neřídí se vlastními strategickými dokumenty a „zdráhá se“ významně investovat do čistých technologií. Právník míní, že rozsudek může být jediný způsob, jak přimět vládu jednat. Aktivisté konkrétně kritizují například posun zákazu skládkování na rok 2030, udělování výjimek z emisních limitů pro některé uhelné elektrárny a intenzivní zemědělství. Spolek zastupuje kancelář Frank Bold Advokáti.

Podobné žaloby byly podány i v dalších zemích. Spolek se už dříve odkázal například na Nizozemsko, kde soud předloni rozhodl, že stát musí do konce roku 2020 snížit objem emisí skleníkových plynů o 25 procent, původní plán byl 17 procent. Pařížský správní soud také letos v únoru rozhodl, že francouzský stát je spoluodpovědný za pochybení v rámci boje proti globálnímu oteplování.

V rámci Pařížské dohody se Česko přihlásilo s ostatními státy EU k cíli snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 40 procent ve srovnání s rokem 1990. Zavázalo se i přispět k udržení nárůstu průměrné globální teploty výrazně pod hranici 2°C proti období před průmyslovou revolucí. Aktivisté však již dříve upozornili, že emise skleníkových plynů v Česku se v posledních letech naopak zvýšily.

ČTK

Komentáře  

+3 # schutzmeister@iex.cz 2021-04-16 11:05
No, jo, zvlášť v tý Francii se jim fakt votepluje, když jim letos po 50 letech zmrzla skoro všechna vinná réva.
Myslím, že by za nějaký ten skleníkovej plyn byli rádi.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě