logo Silvarium tisk

Název: Aktuální situace v Národním parku Šumava
Zdroj: Radiožurnál
Datum: 24.05.2007
Moderátor: Daniel Takáč
Relace: Příspěvek ke dni 8:50

 

Moderátor (Daniel Takáč):
Pojďme si popovídat o letní sezóně v Šumavském národním parku. Ta sice oficiálně začíná až 1. července, jenomže teď už je pěkně, je teplo, dá se říci takřka ideální počasí na výlety, a tak se turisté do šumavských hvozdů vydávají už teď. Přitom se ještě těží kalamitní dřevo, které zůstalo ležet po řádění orkánu Kyrill. Jaká je aktuální situace? Zeptáme se zástupce vedoucího sekce péče o ekosystémy Národního parku Šumava Lubomíra Janošíka. Dobrý den, pane Janošíku.

Host (Lubomír Janošík):
Dobrý den vám i posluchačům.

Moderátor (Daniel Takáč):
Ta otázka je nasnadě, kolik toho máte ještě na zemi v lesích?

Host (Lubomír Janošík):
Já bych to řekl takhle. Pro nás k dnešnímu dni je to takový malý významný den,když bych měl stanovit dvě čísla. Ten následek orkánu Kyrill v množství nebo v číslech bysme, můžeme odhadnout na čísla asi 800 tisíc kubíků a k dnešnímu dni máme zpracováno circa polovinu této částky 400 tisíc kubíků.

Moderátor (Daniel Takáč):
Kdy bude definitivně uklizeno? Máte ten odhad?

Host (Lubomír Janošík):
Takže já bych si připadal jak potom v seriálu Arabela, kdybych věštil z té křišťálové koule, ale samozřejmě můžu říct, že si myslím, že do konce roku budou věci kolem této situace zvládnuty.

Moderátor (Daniel Takáč):
A jak to tedy ovlivní právě tu letní sezónu? Budete nějak omezovat vyklízení, aby turisté mohli po Šumavě chodit? Nebo naopak budete části uzavírat a lidi tma prostě nebudou moci?

Host (Lubomír Janošík):
Samozřejmě je tady třeba říct k tomu začátku rozhovoru, jak jste říkal, že sezóna začne až 1.7. Sezóna již začala, začíná nám přibližně toho 1.5. Ale je to taková ta sezóna, kdy to pomalu nabíhá. Ta hlavní a ten hlavní nápor začne doopravdy tak, jak jste říkal a jak jste předeslal 1.7. My celou dobu od samého počátku od toho ledna, od té poloviny ledna, to, co všichni posluchači znají a viděli z médií to, co proběhlo přes naši republiku, takže se snažíme upřednostnit turistický provoz. Samozřejmě vše v souladu tedy se zpracováním následků této kalamity. Takže omezení určitě připravujeme. Když bych řekl z té složité sítě turistické infrastruktury to, co je po celém Národním parku Šumava, tak v současné době máme přibližně 30 cest, kde je nějaké omezení pro turisty. Ale jsou to omezení, víceméně by se daly rozdělit ještě do dvou rovin. Jedna rovina je, máme hraniční stezky, hraniční chodníky, určitě posluchači znají celý ten hřeben přechod, pokud by šli od jihu až na Šumavu k Železné Rudě po té hraniční stezce, tak zde jsme se ještě nedostali ke zpracování stromů, které leží přes cesty. Takže tyto cesty jsou neprůchodné fyzicky, leží zde stromy. Ale pak máme druhé cesty, kde dochází teda ke konfliktu, když bych to nazval konfliktem v uvozovkách, mezi tedy tím lesnickým personálem, který zpracovával a odstraňuje následky orkánu Kyrill, to znamená ty těžební soupravy, které jezdí, vozí se dřevo z místa a naším turistickým provozem, který upřednostňujeme v tomto případě. Takže si myslím, že ty cesty jsou otevřené. My nevystupujeme restriktivně, nezakazujeme vyloženě lidem, nicméně nedoporučujeme z hlediska jejich bezpečnosti, aby se po těchto cestách pohybovali.

Moderátor (Daniel Takáč):
A to z toho důvodu, že by ještě něco mohlo padat nebo prostě proto, že se tam špatně chodí, musel by přelézat stromy a tady by mohl být původ úrazu?

Host (Lubomír Janošík):
Ani bych neřekl, že tyto cesty jsou víceméně, většinou jsou průchodné, jsou schůdné, ale potkává turista, půjde po cestě, bude se kochat krajinou, krásnou Šumavou, obecně uvidí spoustu věcí ty přírodní procesy, které tam probíhají, zpracování kalamity částečně uvidí, ale potká Tatru s dřívím, potká odvozní soupravu s dřívím, uvidí harvestor, prostě tady jsou takové ty věci, kdy dochází k této kolizi a v určitých případech může toto být nebezpečné.

Moderátor (Daniel Takáč):
Mluvil jste třeba o té hřebenové cestě. Tu stihnete do té hlavní letní sezóny uklidit nebo celé to taky nebude?

Host (Lubomír Janošík):
My jsme se zavázali, že se budeme snažit v maximální míře otevřít celý národní park pro turisty do té hlavní turistické sezóny. Máme tam dva termíny. Naši návštěvníci, pokud navštíví naše stránky, oficiální stránky www.npsumava.cz, kde jsou informace, máme tam dva termíny stanoveny k 1.6. a k 1.7. A myslím si, že se nám podaří otevřít tady to gró těch cest, že se nám podaří otevřít.

Moderátor (Daniel Takáč):
Nechme teď stranou onen úklid, přichystali jste i nějaké novinky pro tu letošní sezónu?

Host (Lubomír Janošík):
Samozřejmě jsme přichystali jako každoročně, těšíme se na lidi.

Moderátor (Daniel Takáč):
Vyberte tu největší.

Host (Lubomír Janošík):
Kdybych měl vybrat tu nevětší, já bych řekl i možná nejvyšší, známý turistický bod a magnet pro Šumavu když bych to řekl, hora Poledník, Polední hora na Prášilech nebo nedaleko Prášil a aby se neurazili, na Srní taky nedaleko. Je to bývalá vojenská hláska, která slouží, v současné době slouží jako rozhledna. My jsme přistoupili k její, nechci říct rekonstrukci, celkové rekonstrukci, ale k rekonstrukci takové provozní, kdy se mění tento vyhlídkový bod se mění na turistický informační bod, kde v jednom patře budeme mít stálou informační službu pro návštěvníky, v druhém patře budeme mít  expozici nebo malou výstavu o železné oponě a v tom dalším patře budeme mít expozici velkoplošný formát fotografií ohledně následků orkánu Kyrill.

Moderátor (Daniel Takáč):
Tak to je pozvánka na Šumavu. Děkuji vám, pane Janošíku, držíme palce, ať se vám toho podaří odklidit co nejvíce. Díky za rozhovor, na shledanou.

Host (Lubomír Janošík):
Já vám také děkuju a posluchačům hezký den. Nashle.

Moderátor (Daniel Takáč):
Zástupce vedoucího sekce péče o ekosystému Národního parku Šumava Lubomír Janošík nás pozval na letní Šumavu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě