logo Silvarium tisk

Anketu o nejoblíbenější alej roku 2023 vyhrálo lipové stromořadí vedoucí ke klášteru na Hoře Matky Boží u Králík na Orlickoústecku. Z 83 nominovaných alejí získalo nejvíce hlasů, 1157. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo pořádající sdružení Arnika. Soutěž má podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně, vítězem jejího předchozího ročníku byla lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále.

Současná vítězná alej vede ke klášteru a poutnímu areálu na Hoře Matky Boží. Vysázena byla v roce 1705 a její součástí je osm barokních kaplí. Podle pořadatelů soutěžila už v minulém ročníku, kdy skončila se ziskem 13 hlasů na 64. místě. Nyní jich získala o 1144 více. „Nepodařilo se jí však překonat rekord v počtu hlasů. Ten stále drží Alej Přátelství u jezera Medard v Karlovarském kraji, která v roce 2018 vyhrála s 1635 hlasy," uvedli pořadatelé.

Na druhém místě ankety nyní skončila Dvořákova stezka, která vede mezi Nelahozevsí a Kralupy nad Vltavou na Mělnicku a lemují ji vzrostlé lípy, kaštany nebo javory, a na třetím třešňová alej podél silnice třetí třídy u Nového Malína na Šumpersku.

Lidé nominovali do soutěže aleje a stromořadí z 13 krajů v České republice, letos chyběly aleje z Karlovarského kraje. V anketě se podle pořadatelů sešlo 9782 hlasů. Kompletní výsledky ankety jsou na webu alejroku.cz.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě