logo Silvarium tisk
Autor: (ned)
Rubrika: Kraj Plzeňský

Plzeň - Většina návštěvníků Šumavy je proti tomu, aby se v nejcennějších oblastech národního parku kácely smrky napadené kůrovcem. Tak vyzněly výsledky ankety, kterou uspořádala správa parku a Hnutí Duha se studenty Jihočeské univerzity. Akce byla zaměřena na oblast u pramenů Vltavy.

Právě o kácení v nejpřísněji chráněných místech Šumavy se dlouhodobě přou správci parku, přírodovědci a ekologičtí aktivisté s některými starosty a zástupci krajů. První hájí přírodní procesy, zatímco druzí prosazují zásahy dřevorubců. V anketě odpovídalo 3563 lidí. Proti kácení napadených stromů se vyslovilo zhruba 78 procent dotázaných. Pro zásahy bylo 16 procent respondentů. Zbytek lidí nedokázal odpovědět.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA výsledky ankety nepřeceňuje, ale pokládá je za doklad toho, jak se návštěvníci Šumavy dívají na situaci v jednom zbytku pralesa. "Asi je ovlivnilo, že na místě viděli zbytek horského smrkového pralesa, po kůrovci uschlé stojící stromy, polom i holiny, které v okolí vznikly kácením," míní Jaromír Bláha.

Ředitel správy Národního parku Šumava František Krejčí tvrdí, že je potěšitelné, kolik lidí chápe národní park skutečně jako území, kde nemá člověk příliš zasahovat. "To se ovšem nedá říci o některých regionálních politicích, kteří tolik přírodě nefandí," konstatuje František Krejčí.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě